Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat kojenecké mléko pro miminko? Typy umělé výživy přehledně

Kojenecké mléko

Náš jídelníček se může měnit po celý život. Avšak až na naprosté výjimky nikdy nedochází k tak význačným změnám, jako právě během prvního roku věku.

Prvních několik měsíců (tzn. 4-6) charakterizuje výhradně mléčná výživa, ať už ve formě mateřského mléka, či kojenecké formule, eventuálně kombinace obojího. V současnosti kojenecká výživ svým složením již zdárně imituje mléko maminky, a navíc zahrnuje potřebné mikroživiny pro podporu imunitního systému a růstu miminka. Nemusíte se tedy obávat, že by dítě na umělé výživě strádalo.

Do kdy dítěti podávat umělé mléko?

Řadu maminek zajímá, kdy vysadit umělou výživu. Bohužel nelze poskytnout jednoznačnou, stručnou odpověď. Nejčastěji se však uvádí, že umělé mléko lze dávat dítěti do 3. roku věku. Později již není potřeba z nutričního pohledu. Nezřídkakdy miminko ztratí o kojenecká mléka zájem před dosažením této hranice. Kojení věkovou hranici nemá.

Dávkování mléka by se mělo odvíjet od růstu a váhového přírůstku, jakož i od potřeb dítěte, tedy jeho pocitu hladu.

Jak vybrat nejlepší umělou výživu pro miminko?

Protein v počátečním mléce obvykle reprezentuje bílkovina kravského mléka, popřípadě bílkovina sóji. Ve specifických situacích je použita hydrolyzovaná (rozštěpená) bílkovina kravského mléka. 

Každý výrobce se snaží přiblížit ke složení mateřského mléka svým jedinečným způsobem. Maminku by proto neměl překvapit nezájem dítěte pít mléko od určité značky. 

V kategorii počáteční výživy jsou k dostání také speciální mléka, například se sníženým obsahem laktózy nebo pro nedonošené děti. Volbu počáteční formule je vhodné konzultovat s dětským lékařem.

Všechna mléka jsou přizpůsobena specifikům dětské trávicí soustavy. V každém případě se doporučuje zvolit umělou výživu s následujícími charakteristikami:

  • Snížený obsah bílkovin.
  • Přidané probiotické bakterie.
  • Obsah prebiotické vlákniny.

Tyto komponenty prospívají zdraví střev a imunitního systému.

Jaký typ kojenecké formule zvolit pro miminko?

Výroba umělé výživy podléhá striktní kontrole hned dvou autorit:

  • Pracovní skupiny pro dětskou gastroenterologii a výživu.
  • České pediatrické společnosti.

Proto se rodiče nemusejí obávat, že by produkty tohoto typu mohly ublížit jejich miminku, případně mu neposkytnout vše potřebné. Je však třeba dodržovat veškeré zásady skladování, přípravy a podávání umělého mléka, včetně respektování specifik jednotlivých typů kojeneckého mléka, které si nyní představíme.

Počáteční formule

Počáteční mléka mají na etiketě uvedeno číslo „1“. Využití této potraviny je možné od narození u zdravých donošených miminek, jež maminka kojit nemůže, případně nechce. Znamená také pomoc ve chvílích snížené produkce mateřského mléka. Přesto ani to nejoptimálněji vyvážené počáteční mléko v současnosti nedovede nahradit mateřské mléko. Dále je třeba zohlednit možnost krmení počáteční formulí maximálně do šestého měsíce věku. 

Snadné trávení této tekutiny je zajištěno speciálně upraveným poměrem mezi syrovátkou a kaseinem kravského mléka, a to v poměru jedna ku jedné. V obsahu nechybí samozřejmě dostatečné množství sacharidů a tuků, jež zastupují až 50 % podílu. Ve složení jsou dále zahrnuty v optimálním množství vitamíny a minerály, stejně tak i prebiotika. Právě tato složka potravy usnadňuje trávení a snižuje riziko rozvoje střevní kolíky. Prebiotika dále slouží jako potrava pro střevní bakterie, podporující budování obranyschopnosti. Mezi kvalitní počáteční kojeneckou výživu lze řadit:

  • Kendamil 1.
  • Nutricia Nutrilon 1 Profutura.
  • BEBA Comfort 1 HM-O.

Ačkoli přechod z kojení na umělé mléko je možný neprodleně, odborníci jej doporučují provést pouze po vyčerpání veškerých možností pro podporu kojení, jakož i po konzultaci s laktační poradkyní či s pediatrem.

Pokračovací mléka

Pokračovací formule lze identifikovat podle čísla „2“.

Tato kategorie kojeneckého mléka se uplatňuje jako dokrm pro miminka v době, kdy kojení již nepředstavuje výlučný zdroj potravy. Využití naleznou při odstavu či nemožnosti kojení.

Plynule navazují na počáteční mléka, kdy mohou posloužit dětem od ukončeného šestého měsíce, která nelze kojit, případně jež jsou od mateřského mléka postupně odstavována.

Tento typ výživy pochopitelně vykazuje lehce odlišnou nutriční kompozici od počátečního mléka, a to v podobě absence adaptované bílkoviny a modifikované kompozice mikroživin. Do některých z těchto produktů se mimo laktózy přidává též sacharóza, dodávající tekutině sladkou chuť.

Krmení pokračovací formulí lze realizovat do počátku prvního roku věku. Složení každého typu umělé výživy je unikátní, přičemž odpovídá nutričním potřebám dítěte daného vývojového období.

Při výběru náhradní výživy sledujte obsah vitamínů a následujících minerálních látek:

  • Jód.
  • Zinek.
  • Železo.

Maminka nesmí v rámci nutriční péče zapomenout ani na probiotika a prebiotika. Toto „duo“ lze v silné podobě zaznamenat zejména v produktu HiPP 2 BIO Combiotik, u něhož vzhledem k jeho BIO kvalitě nemusí být pochyb o původu a kvalitě vstupních ingrediencí sušeného mléka. Přešlap neuděláte ani se značkou Kendamil, nabízející kvalitní pokračovací formule i v BIO kvalitě (Kendamil pokračovací mléko 2 BIO). Podle recenzí maminek si slibně vede též Nutrilon 2 ProFutura, Nutrilon 2 ProNutra či Loulouka BIO.

Mléka pro batolata

Mléko, které naleznete v regálech s číslem „2“, je určeno pro batolata.
Batolecí mléka jsou plnotučná a obohacená o všechny typy mikronutrientů; což zahrnuje:

Obecně řečeno, pokračovací batolecí mléko nabídne vyšší podíl mikroživin než předchozí kategorie umělé výživy. Stále však očekávejte nižší množství proteinu v porovnání s kravským mlékem, což usnadňuje trávení. I přes jeho zdravotní přínosy pamatujte, že batolecí mléko nedovede poskytnout dítěti kompletní výživu.

Navzdory svému názvu, jistá batolecí mléka lze podávat kojenci již od 10. měsíce věku, pochopitelně do 3 let. Podkategorii mléčné batolecí výživy reprezentuje mléko typu 4, které je určeno pro děti od ukončeného 18. měsíce bez specifických nutričních potřeb. Některé značky zavádějí vlastní klasifikaci. Na trhu se tak můžete setkat s mlékem typu „5“ či třeba „Junior“.

U těchto produktů jsou standardem ochucené varianty. Vašemu batoleti tak můžete dopřát například mléko banánové či vanilkové. 

Chyby se jistě nedopustíte s:

  • HiPP 3 Junior Combiotik.
  • Sunar Premium 4.
  • Kendamil batolící mléko BIO 3.
  • Nestlé BEBA 3 PRO.

Umělá výživa pro miminka se zdravotními komplikacemi

Při zdravotních potížích je po konzultaci s pediatrem namístě sáhnout po speciálně označeném kojeneckém mléce. Jestliže však nejde o nikterak závažné obtíže, může postačit změna značky. Maminka by však neměla střídat výrobce často, což platí obzvláště v případě nejmenších miminek.

Jaký typ náhradního kojenecké mléka zvolit při určité zdravotní komplikaci?

Antirefluxní mléko

Při častém a výrazném ublinkávání vybírejte mléko s označením „AR". Jeho užívání by mělo zmírnit nepříznivý zdravotní stav, a to díky obsahu přidaného zahušťovadla, kdy mezi ty nejčastěji využívané patří tyto:

  • Karubin (vláknina ze svatojánského chleba).
  • Bramborový škrob.
  • Rýžový škrob.

AR mléka se je vhodné zdržet v případě, kdy miminko nevykazuje nijak závazné ublinkávání, přičemž není ohrožen optimální váhový přírůstek.

Hypoantigenní mléko a hypoalergenní mléko

Tento typ mléčné výživy se podává dětem s vysokým rizikem propuknutí alergické reakce. Hypoantigenní mléka (značka „HA“) naleznou využití zejména u miminek, v jejichž rodině se vyskytuje alergie, popřípadě kde výrazně hrozí tato přehnaná reakce organismu. Charakterizuje je upravená, částečně rozštěpená výchozí bílkovina, díky níž klesá pravděpodobnost nepatřičné reakce.

Je přitom důležité odlišovat význam přívlastků „hypoantigenní“ a „hypoalergenní“. V případě prokázané alergie na mléčnou bílkovinu je třeba dítěti zásadně podávat hypoalergenní variantu. Jak již bylo uvedeno, hypoantigenní mléka se vyznačují pouze částečně naštěpenou bílkovinou, čili si mléčné antigeny do jisté míry stále zachovávají svou „agresivitu“.

Proč se tedy HA mléka vůbec vyrábějí? Poskytují preventivní funkci, kdy se mohou podávat dětem „rizikových rodin“. Pokud tedy miminko netrpí alergií, avšak jeho sourozenec či rodič ano, případně je atopik, zvažte pořízení této formule. HA výživa je, stejně jako standardní formule, klasifikována dle věku dítěte, tzn:

  • Do 6. měsíce.
  • Od 6. měsíce.
  • Od 12. měsíce, popřípadě 10.

Možná vás napadlo, proč v případě dítěte s neoptimální rodinou dispozicí nezajistit rovnou nejlepší ochranu prostřednictvím hypoalergenního mléka. Důvodem je (vysoká) cena těchto produktů, eventuálně i dostupnost, neboť lékárny v menších městech je nemívají zahrnuty ve svém sortimentu. Při prokázání alergie se může vyplatit spolupráce s pediatrem, jelikož tak lze získat příspěvek na výživu od pojišťovny.

Poněvadž bílkoviny v hypoalergenním mléce prošly důkladným procesem štěpení, případně hydrolýzou, imunitní systém alergika by jej měl snášet. 

Vhodnou dietní alternativu při těchto potížích představují:

  • Sunar Expert Allergy Care 2 (hypoalergenní mléko).
  • HiPP mléko HA Combiotik ve variantě 1 i 2 (hypoantigenní mléko).

Mléko se sníženým obsahem laktózy 

Čelilo vaše dítě střevnímu onemocnění? Trpí dlouhodobě intolerancí, projevující se nadýmáním, průjmem či neuspokojivým přibíráním? Pak je namístě dočasně podávat mléko s nízkým obsahem laktózy. 

Při specifických trávicích obtížích předem konzultujte jeho užívání s pediatrem.

Nejskloňovanější mléka určená pro řešení této výživové potřeby zahrnují:

  • Nutrilon 1 Lactose Free.
  • BEBA EXPERTpro Lactose Free.
  • BEBA AL 110 Lactose Free.

Mléko při zácpě a kojenecké kolice

Maminky, slyšíte správně. Na trhu je k dispozici umělá výživa, jež má potenciál poskytnout úlevu při kojenecké kolice. Produkt se vyznačuje kromě nižšího obsahu laktózy také speciálně modifikovanými syrovátkovými proteiny.

Mléka vhodná pro zažívací potíže si dovedou poradit s nejrůznějšími neduhy v této oblasti, včetně pouhé bolesti bříška.

Maminky, které řeší tuto situaci u dítěte, se po konzultaci s lékařem mohou spolehnout například na následující produkty:

  • Mléko Comfort speciální KV.
  • Nutrilon 1 Colics ProExpert.
  • Beba Sensitive.

Typů náhradních mlék existuje celá řada. Výše uvedené produkty pro děti přitom patří mezi ty hlavní. Moderní vývoj mléčné výživy dovede v současnosti již řešit široké spektrum fyzických obtíží u miminek.
 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA