Přejít k hlavnímu obsahu

Disneyland: Na co se připravit?

Zábavný park

Děti pohádkami žijí a nejradši by si je dávkovaly každý den celý den. Znáte to. I vy jste určitě každý víkend vstávali na nové díly svých animovaných oblíbenců. Jak moc dětské srdce zaplesá, když uvidí všechny kamarády naživo? 

Na světě je šest zábavních parků tohoto typu. Ten ze všech nejoblíbenější je v kalifornském Annaheimu a jednoznačně nejnavštěvovanější byl otevřen v roce 1955 a jeho branami prošlo bezmála třičtvrtě miliardy lidí. Podobný zážitek ale nabízí i park ve floridském Orlandu, v Šanghaji, v Hongkongu, v Tokiu nebo Disneyland v Paříži. Nemusíte se obávat, že by menší parky nebyly zárukou kvality a zábavy.  

Francouzský zábavní park nabízí spoustu atrakcí a prvotřídní servis, kdy jsou tamní pracovníci připraveni splnit vám i ta nejbláznivější přání. Pojďme se na něj tedy podívat více podrobněji. Výlet bez důkladné přípravy nedoporučujeme. 

Nekonečná cesta 

Autem se do Paříže dostanete za necelých deset hodin. Tisíc kilometrů po německých dálnicích ale člověka unaví a pro jistotu si v cílové destinaci naordinujte pár hodin odpočinku, abyste si Disneyland užili se vším všudy. I pro děti to bude velmi náročné. Bez podpůrných her nebo alespoň tabletu, který je na čas zabaví, nevyrážejte. Let trvá sice jen dvě hodiny, ale když připočtete čas strávený na letišti, není tato alternativa zas až tak výhodná. Pokud navíc přistanete na letišti Beauvais-Tille (BVA), kam míří většina nízkonákladových aerolinek, jako například Ryanair, cesta do centra Paříže vám zabere 90 minut a za jeden směr zaplatíte bezmála 16 euro. Při nákupu letenek se tedy neorientujte jen podle ceny letu, ale zohledněte i náklady na cestu k ubytování.  

Samotný Disneyland se nachází mimo město. Cesta z centra Paříže vlakem RER trvá 40 minut a vyjde na 8 euro za jednu jízdu. To se například u čtyřčlenné rodiny může nehezky promítnout do rozpočtu, ve finále to totiž vyjde na 64 euro, což odpovídá zhruba 1600 korunám. Je to ale nejpohodlnější a nejlevnější varianta. Jen si při rezervaci hotelu dejte pozor, abyste bydleli na východní straně města a neprojížděli celou metropolí. Využít můžete i autobusy Magical Shuttle, ale doba cesty je stejně jako cena dvojnásobná. Pokud jste v Paříži vlastním autem a nevadí vám hustý provoz a ještě na neznámém místě, u Disneylandu je dostatek parkovacích míst. Celodenní stání vám ale z peněženky vytáhne 30 euro. 

Nemáte-li hluboko do kapsy a milujete tematické hotely, nedaleko parku je několik možností k přespání. Cena za noc se odráží od 600 eur. Pokud návštěvu Disneylandu spojíte s dovolenou v Paříži, zvažte pořízení Paris Explorer Pass. Vstup do zábavního parku je v ceně stejně jako 40 dalších atrakcí ve městě lásky. Předem ale proberte, co chcete navštívit, jestli to bude bavit děti a kolik máte času.  

Přípravy 

Disneyland není jen pro děti. Je to ohromný zážitek i pro dospělé, kteří se jako mávnutím proutku vrátí o pár let zpátky, kdy i o víkendu vstávali na půl sedmou, aby mohli s animovanými kamarády prožít jejich dobrodružství. Nadšení budou dozajista i děti školou povinné a teenageři, pro které je to zkrátka kult. V Disneylandu je utrácení peněz velmi snadné a rychlé. Během chvilky jste o 100 euro chudší. Připravte se na to a nesnažte se ceny obejít. Nepodaří se vám to. Kdyby to bylo možné, dělal by to přece každý a celý koncept parku by byl k ničemu. Odpoutejte se od všedních dní a užijte si čas naplno. I tak ale můžete malými krůčky pár eur ušetřit:  

V restauracích je jídla sice dost, ale ceny jsou zhruba o 30 % vyšší oproti normálu. Nečekejte porci hranolků za 3 eura ani litr vody za jednu minci. V hotelu požádejte o obědový balíček nebo si do krabiček připravte zdravou svačinku, ideálně raw sušenky, hroznové víno, kousky jablek nebo třeba smažený květák. Laviček v parku je všude dost, často i ve stínu. Až vás přepadne hlad, najezte se. Celodenní stravování v restauracích vyjde draze, kor pro vícečlennou rodinu. Veganské menu bez potíží seženete, někde i jídla pro celiaky nebo alergiky na kravskou laktózu. Ale při množství lidí objednávek je otázkou, máte-li jistotu, že bude porce beze stop alergenů. V takovém případě je lepší spolehnout se sám na sebe. S vodou si ale nemusíte dělat starosti. V parku je dostatek fontán s pitnou vodou, stačí si ji nabrat do vlastní lahve. A že jí budete při stání ve frontě potřebovat opravdu dost .. .  

Na každém rohu jsou stánky a malé krámky s princeznovskými kostýmy, s čelenkami po vzoru Minnie, s šavlemi a všemožnými suvenýry. Klíčenky, pohledy nebo ozdoby do vlasů jsou povinnost a nezruinují vás, ale šaty ala Popelka udělají pořádnou díru do rozpočtu. Stojí klidně i od 60 euro výš. A to je za jeden převlek pro dcerku docela dost. Buďte prozíraví, pořiďte své malé princezně kouzelné šaty v Čechách a přibalte je do kufru. Oproti Francii jsou u nás ceny zhruba o třetinu nižší a v Disneylandu je rozdíl pochopitelně ještě větší. Počítejte minimálně s dvojnásobným navýšením.  

Vstupenky 

Před nákupem vstupenek rozplánujte čas, který chcete v Disneylandu strávit. Jedná se totiž o dva parky a projít je za jeden den je téměř nemožné. Pokud chcete navštívit oba a náležitě si je užít, je lepší strávit tam dva dny. 

Druhy vstupenek: 

  • Fixní vstupenka (na pevně stanovené datum - nelze měnit, storno je problematické a ze strany parku většinou zamítnuté) 
  • Flexibilní vstupenka (platnost kalendářní rok od zakoupení) 
  • Vstupenka s dopravou (cena je včetně transferu z centra Paříže) 
  • Vícedenní vstupenka (pro návštěvu obou parků) 

Disneyland je pojem a tomu odpovídá cena. Výslednou částku ale můžete výrazně snížit, když si koupíte vstupenku na pevné datum, mimo svátky, letní prázdniny a víkendy. V exponované dny stojí přes 90 euro (pro oba parky 114 euro), mimo sezónu 54 euro (pro oba parky 74 euro). Je to vcelku chytrý trik, jak si park užít naplno a zároveň se úplně nevydat z peněz. Ne že by vám po návštěvě nějaké zbyly .. .  

Ceny se dají obejít jednoduchým trikem. Flexibilní vstupenka, kdy nestanovíte přesné datum návštěvy, stojí rovných 99 euro. Můžete tedy dorazit i v den, kdy jsou ceny na svém maximu a ušetříte zhruba 15 euro.  

V Disneylandu neexistuje nic jako volnější režim. Od první minuty je plno. Davy lidí proudí nonstop, bez přestání. Na atrakce se běžně čeká i třičtvrtě hodiny, na ty nejoblíbenější dokonce třikrát tolik. Při online nákupu vstupenek nezapomeňte “přihodit” Fastpass, díky kterému můžete předběhnout frontu. Na lístku budete mít půlhodinové okno, kdy je třeba se dostavit. Peníze sice neušetříte, ale v Disneylandu je přeci jen o něco cennější čas.  

Chytrá aplikace 

Disneyland jde s dobou a snaží se všechny procesy uvnitř parku maximálně ulehčit, zrychlit a zautomatizovat. Díky podpoře aplikace se proces čekání, odbavování nebo objednávek v restauraci hodně usnadnil. Park tak může navštívit mnohem více lidí. “Disneyland Paris” si stáhněte v předstihu, abyste v parku netápali, nebojovali s přetíženým wifi připojením a neztráceli čas.  

Funkce aplikace:  

  • Nakupujte vstupenky (zobrazí se čárový kód) 
  • Vytvořte si plán pro den v Disneylandu 
  • Kontrolujte čekacích lhůt u jednotlivých atrakcí  
  • Propojte appku s Fastpassem 
  • Informujte se o zázemí parku (toalety, restaurace, atrakce, suvenýry, informační stánky, exity) 

Aplikace je pochopitelně zdarma a nepojí se s ní žádné in-up platby za instalaci nebo využívání funkcí. Pokud nemáte FastPass, můžete si ve frontě zaplatit přednostní “odbavení” díky Disney Premier Access. V závislosti na množství lidí se platí za atrakci 5 až 15 euro. Hned po uhrazení jdete na řadu. Takový postup se vám ale značně prodraží.  

Pro rodiče  

Do Disneylandu míří ve velkém rodiče s dětmi. S velkými i s těmi nejmenšími. Pro malé návštěvníky jde o životní zážitek a dospělí si den jen málokdy užijí naplno. Bohužel. Hlídání, střežení, nošení hraček, ulevování od bolavých nožiček. Znáte to. Díky programu Rider Switch ale nemusí stát ve frontě máma i táta. Zatímco jeden čeká s dětmi na atrakci, druhý si užívá bláznivé atrakce. Vystřídáte se a získáte za stejný čas mnohem více zážitků a na moment si od těch malých rošťáků odpočinete

PhotoPass 

Fotografování v Disneylandu je skoro nemožné. Spousta lidí, nekonečné fronty, rychlost, lidské mraveniště. Díky plastové kartičce (PhotoPass) s vlastním ID máte po přihlášení do Disney účtu přístup ke všem fotografiím z parku. V klidu si je projdete, zvolíte ty nejlepší, zaplatíte a stáhnete. Služba je zdarma (vyjma úhrady za vybrané obrázky). . 

Fotografové jsou na každém rohu, zvěční celou skupinu (aby nikdo nechyběl), přivolají pohádkové postavičky nebo vás nastaví tak, aby mohli vytvořit líbivou fotomontáž.. 

Jeden Disneyland, dva parky 

Zábavní park se dělí na dvě části (každou můžete navštívit zvlášť). První je spíše pro menší návštěvníky, druhá pro teenagery a dospělé. Nadšení ale budete všude.  

Disneyland Park  

Hned za vstupní branou půjdete po ikonické Main Street USA. Ulice končí u zámku Šípkové Růženky, pod kterým spí drak a několikrát za den se probouzí, chrlí zelený kouř a vrčí. Pozor, ne všechny děti to přijmou s nadšením! 

Následně se prostor kolem zámku dělí do čtyř sekcí: 

  • Fantasyland (Petr Pan, Mickey Mouse, Cesta kolem světa) 
  • Adventureland (Indiana Jones, Piráti z Karibiku) 
  • Frontierland (Divoký západ) 
  • Discoverland (Star Wars a Toy Story) 

Mezi dětmi slaví největší úspěch Mad Hatter’s Tea Cups (jízda v čajových šálcích), setkání s Mickey Mousem a přestřelka s Buzzem Rakeťákem. Předem si tedy sepište, co chcete vidět, abyste na nic nezapomněli.  

Walt Disney Studios Park 

Tato část zábavního parku se zaměřuje na pozadí slavných filmů. Je tu sice jen 11 atrakcí (z celkových 54 v celém Disneylandu), ale mají větší grády a patří k nejnavštěvovanějším vůbec.  

U starších návštěvníků má nejvíce bodů pirátská loď Jacka Sparrowa a Crush´s Coaster (horská dráha v želvím krunýři). 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Zajímavosti

Diskuze k článku