Přejít k hlavnímu obsahu

Sterilní prostředí může dětem ublížit

Uklízení

Zběžný úklid ob den, generálka každý měsíc. Každá domácnost to má nastavené jinak. Nic se ale nemá přehánět a k velkému překvapení to platí i o úklidu. Jak se má dítě bránit bakteriím, když s nimi nepřijde do styku?

Špíny “tak akorát”  

Nemocné dítě je noční můrou každého rodiče. A je úplně jedno, jestli jde o suchý kašel, teploty, neštovice nebo zlomenou nohu. Každá zdravotní komplikace je omezující. Některé z nich si ale člověk paradoxně přivodí sám.  

Snažíme se, aby děti žily v čistém prostředí. A do jisté míry je to tak v pořádku. Ono špinavé ruce v puse mohou způsobit ústní infekce a moučnivku, nemyté packy po čůrání nebo nepořádek za nehty zase tasemnici. Objevit se mohou i alergie, plísně na kůži nebo vyrážky a jiná podráždění. Je toho tolik, že se rodičům až hlava zatočí. Není divu, že úklid je na pořadu každého dne, že se bojíte každého smítka a snažíte se vytvořit dětem domov bez bakterií a prachu.  

Nic proti, ale sterilní domov je spíš na škodu. Důvod je jasný. Jak si mají děti vytvořit přirozenou obranyschopnost proti patogenům, když s nimi nepřijdou do styku a nemohou se ani pokusit vstoupit do boje? Těžko. A pak se jen “pinkají” od jedné nemoci ke druhé. Imunita je věčným pokašláváním a antibiotiky značně oslabená a šance na zlepšení minimální. Je to začarovaný kruh. Zdánlivě nerozpletitelné klubko vleklých potíží ale můžete rozvinout právě hrstkou špíny. Ano, tak jednoduché to je.  

Je bláhové myslet si, že ve sterilní domácnosti dítěti žádné riziko nehrozí. Naopak. Pravidelný “kontakt” s nepořádkem (v míře, samozřemě) je ve skutečnosti přínosný. Děti jsou pak odolnější vůči bakteriím i virům a dokážou nějaký čas v prostředí, kde se nemoc nebo alergen vyskytuje, vzdorovat a bránit se. Nerozhodí je návštěva tetičky s kapesníkem u nosu ani chřipková sezóna ve školce, zvládnou slabší prochladnutí a sezónní alergie si na ně nepřijdou. S nadsázkou by se dalo říct, že nesterilní prostředí může dětem zajistit pevné zdraví a slušný základ pro schopnost čelit výpadům různých patogenů.  

Zhruba do šesti let (předškolní věk) je třeba, aby byl imunitní systém dostatečně stimulovaný podněty zvenčí. “Nenastarovaná” schopnost chránit svůj vlastní organismus může být později zdroj mnoha zdravotních komplikací. V žádném případě to ale neznamená (a neexistuje ani žádná úměra), že musí děti o pár let později bojovat s nemocemi nebo se potýkat s vážnějšími problémy. Jen nemá smysl udržovat děti v hermeticky uzavřeném prostředí, v absolutní čistotě a mimo kolektiv.  

Studie z Harvardovy univerzity (a mnohé jiné zaměřující se na dětský imunitní systém) dokazuje, že během tří let - postupně schopnost pozvolna klesá - by děti měly projít takzvanou imunizací a přijít do styku s přiměřenou dávkou špíny, bakterií a virů. Oproti těm vrstevníkům z dokonale čistého prostředí se jim tak dostane velké výhody v podobě přirozené obranyschopnosti bránící rozvoji alergií, přecitlivělosti nebo dokonce autoimunitních onemocnění, která bývají většinou celoživotní záležitostí a léčba probíhá jen ve formě tlumení a s mnoha vedlejšími účinky.  

Chybný výklad  

Špína má ale mnoho podob. Možná je třeba vysvětlit, co přesně to znamená. Některé ženy jsou úklidem doslova posedlé. Dětem neublíží, když budete vytírat jen dvakrát nebo jen jednou v týdnu, neublíží jim hry v hlíně ani styk s pískem a vrstevníky. Problém nepředstavují ani domácí mazlíčci. Samozřejmě děti cíleně bakteriím nevystavujte a nesmažte se je zimunizovat záměrně, ale přirozenému procesu se nebraňte. Tělo pracuji na skrytých principech, které jsou člověku často neznámé a veškeré “bonusy” se naplno projeví až když je ten správný čas.

autor: www.tehotenstvi.cz | Michaela Svobodová
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku