V jedné ruce dítě, v druhé koště
Strach ze špíny a bakterií je pro spoustu žen ochromující. Existují i případy, kdy dítě v osm večer usne a v bytě se rozjede kolotoč úklidu, drhnutí, vysávání a otírání. Většina z vás si myslí, že je sterilní prostředí prosté všech patogenů a toxických látek, které by mohlo vaše dítě ohrozit a přivodit mu nepříjemné komplikace. Skutečnost je ale o poznání jiná a začíná v bodě, kdy je třeba rozdělit špínu do několika škatulek. Na tu, která je doopravdy zdraví ohrožující a může způsobit chronické potíže. A na tu, která je přirozená, běžná a z dlouhodobého hlediska posiluje dětskou obranyschopnost. Je těžké přijmout fakt, že mnohahodinový úklid je přinejmenším z poloviny zbytečný. Ale pravda je taková, že zaneřáděný byt se na vzniku alergií nebo problémech s dýcháním podílí úplně stejně jako sterilní prostředí bez látek, se kterými by dětský organismus mohl bojovat (a čas od času nad nimi i vyhrát). Stejně jako kůži nesvědčí každodenní používání mýdla, protože tak narušuje její bariéru, s úklidem je to podobné. Všeho moc škodí.
Za poslední půlstoletí se výrazně změnila skladba nemocí u dětí do deseti let. Problémy, které byly kdysi pasé, jsou dnes běžnou součástí života. Většina z nich souvisí s imunitním systém a ten, pokud není dostatečně silný a schopný se bránit vlivům vnějšího prostředí, neplní svoji obrannou funkci a vystavuje jedince permanentním útokům zvenčí. Některé komplikace jsou mírnější, jiné mohou ovlivnit celý život a stát se chronickými.
- Sezónní alergie, nesnášenlivost prachu a roztočů
- Ekzémy a dermatitidy
- Problémy s trávením - potravinové alergie nebo Crohnova choroba
- Roztroušená skleróza
- Rozvoj zánětů a jejich vyšší odolnost
Pravda je taková, že dvě století zpátky bojovalo lidstvo s cholerou a morem a téměř každým domem se proháněly myši. Není divu, že jsme se shlédli v dokonalé čistotě a sterilním prostředí. Bohužel došlo ke zbytečnému extrému, který člověku opět škodí. Léky nemohou spasit všechno a jejich nadměrné užívání oslabuje imunitu a organismus. Přirozená schopnost bránit se proti neznámým patogenům by měla být pro jednotlivce samozřejmá. Moderní způsob života má svoje limity a přehnanou péčí a úzkostnou ochranou před domnělou špínou si jen škodíme. Sobě i dětem.
Hodná špína
Zjednodušeně by se dalo říct, že “hodná špína je venkovská” - domácí zvířata, prostředí v bytě nebo domě, kde se pravidelně jednou týdně uklízí, nemytá zelenina a ovoce z vlastní zahrady, hlína, písek a mnoho dalšího. Riziko přenosu bakterií nebo bacilů je minimální a není třeba se obávat vzniku nemocí nebo infekcí. Názor, že život v souladu s bakteriemi je nežádoucí, je scestný a založený na částečné lži. Invaze mikrobů může jednotlivce posílit. V oblastech s rozmanitou mikrobiotou, kde se život diametrálně liší od evropského standardu, jsou autoimunitní onemocnění nebo alergie v menšině. Nepanikařte, když spadne dítěti rohlík na podlahu nebo se zakousne do nemytého jablka ze zahrady. Může se pomuchlovat s kočkou a ochutnat hrst směsi písku a hlíny. Chcete-li vzít změnu od podlahy, vyřaďte i antibakteriální gel na mytí rukou. Jen se tak zbavujete bakterií, které jsou tělu prospěšné a mimo jiné napomáhají hojení.
Zlá špína
Oproti venkovskému prostředí je to městské mnohem více invazivní. Na malém místě se tam nachází velké množství bakterií a neznámých patogenů, na které nemusí být organismus připravený. Ani tam ale neplatí, že musíte vše otírat antibakteriálními přípravky. Postačí voda nebo emulze s olejovým základem a dodržování základních pravidel - nepřibližovat ruce ke sliznicím (přímo ani cestou z prstu do úst), nesbírat ze země, čistit si boty apod.
Lenošivá imunita
Čím více životem ve sterilním prostředí ulevujeme imunitnímu systému, tím více času má na zbrojení proti svým vlastním buňkám. Přirozené nepřátele v podobě bakterií jsme totiž odstranili. Dbejte na základy hygieny a obezřetnější chování ve městě, kde jsou bakterie mnohem dravější, myjte si ruce po příchodu zvenku a po toaletě, dezinfikujte klávesnici a pečujte o svůj telefon a sluchátka. Ale zbavte se paranoidního vnímání bakterií.
Dlouhodobý stres nebo deprese, nehostinné prostředí a negativní emoce ovlivňují vaše děti mnohem více než ruce špinavé od hlíny nebo tři dny nevyčištěný koberec.