Přejít k hlavnímu obsahu

Pět potíží v dětských ústech

Kluk

Děti jsou radost, o tom není pochyb. Ale také spousta starostí a strachů z nemoci, z komplikací, z bolesti. Bohužel trable uvnitř úst patří k těm nejpalčivějším a děti si je protrpí do morku kostí. Umíte je poznat nebo se proti nim dokonce bránit? 
 

První zuby 

Prošli jsme si tím všichni. Paralyzující bolest, která ochromí celou hlavu, způsobí tlak, nechuť k jídlu, únavu, podrážděnost. Dítě pláče a je k neutišení, nechce jíst, pít ani se mazlit. Pro rodiče skutečná zatěžkávací zkouška. Jaká je to úleva, když cinknete lžičkou uvnitř úst o první tesáček. Radost? Možná. Čeká vás ale poměrně dlouhá série bolení a breku, když se budou drát na světlo světa další zuby. A že jich bude .. . 

Říká se, že nejvíc děti bolí řezáky, ale každé miminko je jiné, má jiný práh bolesti, někdy se přidají horečky nevyspání. Jsou zuby, které vylezou bez povšimnutí, další potrápí i týden. V každém případě byste měli režim dne přizpůsobit dítěti a jeho stavu a vyzkoušet různé metody, jak mu ulevit. 

  • Chladivé polštářky a kroužky 
  • Vnitřní masáž olivovým nebo kokosovým olejem (pár kapek naneste na prst a jemně kružte po dásních ze všech stran) 
  • Nechte dítě odpočívat nebo ho dejte spát 
  • Buďte s ním, ale nenuťte ho do různých aktivit, aby se zabavilo a na bolest nemyslelo 
  • Dbejte na pravidelný pitný režim 
  • Nevnucujte mu jídlo (je to pro dítě bolestivé a všechno dožene až zuby vyrostou, pár dní mu neuškodí)
  • Snižujte horečku dostupnými léky 

Když jazyk hraje všemi barvami 

Skrz jazyk se umí projevit spousta nemocí, a tak se není čemu divit, že funguje jako skvělý indikátor blížících se potíží. Každá barva má svůj důvod a souvisí s něčím jiným. Odstín se změní hned na začátku a po pár dnech se objeví i další symptomy jako horečky, kašel nebo nevolnosti. V některých případech je třeba zajít k pediatrovi, jiné neduhy zvládnete překonat v domácích podmínkách. 

  • Jahodový jazyk - nedostatek železa a vitamínu B12 (stačí zařadit špenát, maso, vejce, mléčné výrobky a vnitřnosti, luštěniny nebo ořechy), spála a infekce horních cest dýchacích
  • Hnědý jazyk - taková barva je spíš pro ostudu a souvisí s nedostatečnou hygienou (pravděpodobně se k ní přidá i nepříjemný zápach a zabarvení zubů) 
  • Bílá barva - kvasinkové infekce, angína nebo následek užívání kortikoidů při astmatu, cukrovce nebo imunitních problémech
  • Žlutý jazyk - trávicí potíže a nevolnosti, pokud se ale objeví žlutý pruh na spodní straně jazyka, může jít dokonce o žloutenku 

Moučnivka 

Ne každý ví, co to je. U dětí do dvou let jde ale o vcelku běžné onemocnění způsobené přemnožením kvasinek. Ve slabší formě se s ní ale potýká čas od času téměř každý. Začíná totiž jako jemný bílý povlak a může se rozvinout až v bílé hrudky, které nelze z jazyka setřít. Mohou se přidat i zarudlé koutky úst nebo afty. Děti kvůli “nepohodlí” v pusince odmítají kojit i jíst. 

Nejde o nebezpečné onemocnění a léčba je poměrně rychlá. Je ale třeba navštívit pediatra, který určí správnou diagnózu a s největší pravděpodobností předepíše roztok genciánové violeti, kterým se ústa vytírají a zbavují infekce. Pokud nemáte lékaře v nejbližších dnech poblíž, je možné ulevit dítěti odvarem z měsíčku lékařského, lichořeřišnicí na posílení imunity nebo oregánovým a levandulovým tea tree olejem a čajem z vilcacory. 

Nenáviděné afty 

Afty znají všichni. Jsou to bolestivé, malé, tvrdé a odolné vřídky a boj s nimi je na dlouhé lokte. Dospělý si umí alespoň částečně ulevit, může kloktat i silnější bylinné odvary nebo si vzít léky na bolest a infekci a žvýkat “na druhou stranu”, ale u dětí je to složitější. Cítí nepohodlí a dávají to hlasitě najevo. Nehledě na to, že tím, jak jsou neobratné, mohou si jazykem nebo zuby infekci z aftů snadno roznést dál. 

Příčina aftů je sice nejasné, ale s největší pravděpodobností souvisí s oslabeným imunitním systémem a jakmile je dítě nachlazené nebo se dočasně potýká s nedostatkem živin a vitamínů, afty se hned přihlásí o slovo. Pro takové případy - a i z preventivních důvodů - je ideální doplněk stravy, který pokryje všechny nutrienty scházející dítěti z běžného jídla (většinou je to způsobené tím, že dítě je limitované věkem a všechny suroviny prozatím nemůže, s věkem se situace většinou uklidní). 

Nad čaji z heřmánku a šalvěje se nikdo už ani nepozastaví, bývá to první záchrana, ale velice účinný je i med nebo žvýkání celerového stvolu. 

Popraskané koutky 

Může se to zdát jako banalita, ale opak je pravdou. Je úplně jedno, jestli je popraskaný jen jeden koutek nebo oba. Bolest je to ohromná. Cítíte pnutí a pálení při mluvení, při smíchu, při jídle i pití, při zívání nebo kýchání a kašlání. Každý pohyb ústy vyvolává napětí a brání léčbě. Pro tu je totiž klidový režim klíčový. Příčin je mnoho. Může jít o oslabenou imunitu nebo pobyt ve větrném a suchém prostředí. Situaci zhoršuje atopický ekzém, alergie, nadměrné slinění a olizování, léky na předpis, kvasinky i rovnátka, která ústa dráždí. 

Rozpraskané koutky postihují všechny, děti i dospělé a léčba probíhá stejně. Vyzkoušejte hutné mastičky bez parfemace, alkoholu a barviv. Moc jiných možností neexistuje. Bez klidu, mlčení a minima pohybu to nepůjde. 
 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA