V tomto období plném objevování je řada věcí, na které se vyplatí dát pozor. Tady je přehled několika z nich.
- Zajistěte ke stěně těžké kusy nábytku těžké kusy typu komoda, TV stolek, knihovnička, stejně jako nestabilní předměty (rostliny v květináči). Jak se miminko ve snaze postavit se na nohy začne držet součástí interiéru, mnohonásobně stoupá riziko zavalení těmito předměty.
- Pozor na jedovaté druhy rostlin typu monstera, klívie, kroton, oleandr, vánoční hvězda či tchynin jazyk. Ovšem i samotná hlína v květináči může dítě alergizovat.
- Požádejte vaše hosty o zutí bot před vstupem do domu. Plazící se miminko by mělo přijít do kontaktu s co nejčistším povrchem. Některé maminky však varují před přehnanou snahou o čistotu "za každou cenu" a upozorňují na schopnost miminka, vytvářet si obranyschopnost vůči ne vždy 100% čistému prostředí kolem něj.
- Umístěte na bezpečná místa oblázky, mince a jiné drobné předměty nesoucí riziko možného udušení.
- Zvažte investici do robotického vysavače. Udržíte vaši podlahu čistou a bez námahy. Úklid lze provádět například během denního spánku miminka a vy můžete zatím odpočívat, jak jste zvyklá.
- Pokud má váš potomek sourozence staršího tří let, z důvodu bezpečnosti je vhodné oddělit jejich prostor pro hraní.
- Ujistěte se, že se veškeré kabely táhnou mimo dosah dítěte.
- Zamezte miminku v přístupu k potřebám pro domácí mazlíčky. Jídlo pro psy v miskách nejenže může způsobit bolesti bříška, nákazu salmonelou a v případě větších kousků také udušení. Misky s vodou mají zase na svědomí řadu utonutí. A v kočičích toaletách se nachází doslova sídliště nejrůznějších druhů parazitů a bakterií, které mohou způsobit nebezpečné infekce jako je toxoplazmóza.
- Sjednejte schůzku s alergologem při zaznamenání potravinové alergie.
foto: Photo by Colin Maynard on Unsplash