Přejít k hlavnímu obsahu

Jaký vliv mají domácí mazlíčci na děti?

Dítě a pes

Rodina - to není jenom máma, táta a děti. Často jsou váženými členy i domácí mazlíčci. A k velkému překvapení mohou být při vývoji dítěte hodně nápomocní a pozitivně ho ovlivňovat. Zvířata - ať kočka nebo pes - mají v rodině pevné místo. 
 

 

Ano i ne 

Spousta rodičů se pořízení domácího mazlíčka brání a vymýšlí různé vytáčky, jak z nepříjemné situace vybruslit. Mezi nejčastější argumenty patří časová náročnost, spousta starostí, nutnost pravidelného venčení nebo nedostatek prostoru. Samozřejmě mají částečně pravdu, ale soužití dětí se zvířaty prospívá všem a podporuje v potomcích vlastnosti, které se jinak budují spoustu let. S mazlíčky často přichází zcela přirozeně a bez větších protestů ze strany dětí. 

V jednoduchém pojetí by se dal vztah dítěte a zvířete rozdělit do několik věkových skupin. Každé přísluší jistá specifika, která přátelství posilují. 

  • Do tří let věku 

    • Pro děti jsou zvířata téměř nevyčerpatelné zdroje zábavy, rozpoznávají odlišné chování, návyky, chůzi apod. Pozvolna zjišťují, že nejsou na světě samy 
  • 3 - 6 let (předškolní věk) 

    • Děti zvířata vnímají jako živou hračku a podle toho se k ní chovají. Respektují její potřeby, ale zároveň nezapomínají na notnou dávku zábavy 
  • 7 - 14 let (základní škola) 

    • U dětí se silně projevují sklony podobné rodičovství a pečovatelství. Starají se o zvíře se vším všudy - pečují o něj, venčí, kartáčují, krmí, ochraňují, tráví s ním spoustu času 
  • Nad patnáct let 

    • Zvíře je pro dítě věrný přítel a životní parťák, na kterého nedá dopustit

Zvíře ku prospěchu 

S postupem času v dítěti zvíře probouzí důležité vlastnosti a tvoří pro život nepostradatelné hodnoty. Seznamte se: 

Zdravotní problémy 

Důvod, na který se často zapomíná. V ordinacích pediatra má dnes téměř každé dítě problémy s alergiemi - na kočičí chlupy, pyly, prach, roztoče nebo jednotlivé potraviny. Mnohé studie ale dokázaly, že děti, které do jednoho roku věku přichází pravidelně do styku se zvířaty (v ideálním případě s nimi sdílí domácnost) jsou mnohem odolnější vůči alergiím a chronickým nemocem, pyšní se zocelenou imunitou. Riziko se snižuje o více než polovinu. 

Pobídka k pohybu 

Zvíře nutí jít dítě ven a nabízí mu mnohem lepší variantu trávení volného času než posedávání u počítače nebo her. Psi vyžadují každodenní procházku a kočky jsou mistři vylomenin. Ani s jedním se děti nenudí a mohou se naplno vyřádit. 

Na pohodu 

Psi i kočky se běžně využívají na různé druhy zooterapií. Není to náhoda. Zvířata obecně napomáhají lepší psychice, brání rozvoji stresu a úzkostí, předchází pocitům osamělosti a podporují produkci hormonů štěstí. Děti, které mají každodenní styk se zvířaty, se chovají mnohem více spontánně, jsou otevřenější a komunikativnější. Odborníci pravidelně informují  o tom, že kontakt s kočkou snižuje riziko infarktu a majitelé psů jsou zase chránění před mozkovou příhodou. 

Zodpovědnost 

Zvířata jsou částečně samostatná, ale v bytě potřebují pomoc člověka. Přenecháte-li velkou část agendy na bedrech dítěte, velice rychle k mazlíčkovi přilne a vytvoří si jasný režim, co všechno je třeba udělat. Zároveň v sobě vypěstuje přirozenou zodpovědnost, která pro něj vůči živému tvorovi bude závazná. Je to nesmírně důležitý milník ve vývoji dětské psychiky a vnímání světa kolem sebe. Samozřejmě budete muset pomáhat při nákupu krmiva nebo během ošetření na veterině, kdy je třeba finanční injekce, ale všechny práce, které jsou úměrné věku dítěte, nechte právě na něm. Vyjma zodpovědnosti se naučí i toleranci a trpělivosti. 

Sebevědomí 

Pokud se dítě zvládá postarat o dítě, zprostředkovaně si tak zvyšuje svoje sebevědomí. Ví, že něco dokáže, uvědomuje si to a rádo se tím pochlubí. Ne všichni jeho vrstevníci jsou toho schopní. 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku