Přejít k hlavnímu obsahu

Oblékejte miminka bezpečně a bez zbytečných “serepetiček”

Dětské oblečení

Miminka bychom měli nosit na rukou, nadnášet a levitovat s nimi nad zemí. Jsou tak kouzelná, roztomilá a zranitelná, že se není co divit strachu, který rodiče zažívají. K čemu ale ta přehnaná péče, když jim pak obléknete svetr se zipem?  

Zipy  

Zipy jsou bezesporu praktické a usnadňují oblékání. Často jsou navíc “obohaceny” o speciální vrstvu, která nepropustí vodu, když už se dítě namočí. Mohou plnit funkci reflexního prvku nebo být dozdobené poutavým jezdcem, který prcky zaujme. Bohužel má ale i svou stinnou stránku. Je poměrně ostrý, děti si o něj mohou odřít prsty a poranit se (ne v pravém slova smyslu).  

Vytáhnete-li ho až nahoru ke krku, děti bude nepříjemně škrábat do brady. Často nepomůže ani textilní krytka. Necháte-li rozhalenku, zubatá část zipu se bude otírat o klíční kosti a dítěti způsobovat velké nepohodlí. U větších špuntů můžete podvléct šálku, šátek nebo nákrčník, ale u miminek se takovým experimentům radši vyhněte a volte silné límce.  

Knoflíky  

Knoflíky se zdají být zcela neškodné. Jsou kulaté, hladké, velké, hravé. Pokud je ale pevně nepřišijete, dítě je může spolknout. Všechno, co vyčnívá, je zajímá, a tak budou knoflíky kroutit, tahat za ně a všemožně s nimi otáček. A pak jednou nitě povolí a miminko drží v ruce malý knoflík, který stačí jen strčit do pusy nebo do nosu a polknout. Noční můra všech rodičů.  

Na jednu stranu si tím miminka zlepšují jemnou motoriku, na druhou je na takové “hry” ještě dost času a knoflíky nemají na oblečení pro ty nejmenší co dělat. Mnohem lepší jsou druky.  

“Sucháče”  

Zip v klasické podobě je kapitola sama o sobě, ale ty “suché” varianty jsou snad ještě horší. Zatímco jedna strana je hebká a k pomazlení, druhá štípe a drhne. Dostane-li se do přímého kontaktu s kůži - například na krku, předloktí nebo obličeji, kde je nejcitlivější, objeví se podráždění, začervenání a někdy i drobné oděrky. Miminko se nemůže bránit, nemá ani zkoordinované pohyby, aby cíleně odrhnulo límec pryč. Suché zipy jsou tedy naprosto nevhodné.  

Volný režim  

Protipól k výše zmíněným způsobům zapínání je oblečení, které nemá žádný takový mechanismus. Jde o různé přehozy a kardigany. Dítě se ale v takových kouscích cítí nesvé, bez podpory a bez ochrany. To jsou emoce, které jsou pro něj v prvních měsících naprosto klíčové. Možná se vám to zdá nadsazené. Ale stejně jako potřebuje cítit objetí a náruč matky a v noci kolem sebe mít mantinely hnízdečka nebo postýlky, i oblečení by mělo mít podobný charakter. Zapnuté, překřížené, objímající. Pokud dítě jen tak ledabyle zabalíte do oblečení, cítí “až moc prostoru” a nevidí hranice. A může začít plakat a být vystrašené. Do množství látky se navíc zamotává a máváním - jakožto jediným pohybem, který dokáže “vypotit” - se ho nezbaví. To v něm akorát podpoří vztek a zmar.  

Značka Ideál  

Miminka vyžadují především pohodlí. Nejde ale zdaleka jen o materiál. Mušelín a bavlna jsou jasnou volbou. Důležitý je ale i střih a způsob zapínání. To totiž může - je-li nešťastně zvolené - napáchat velké škody, dítě rozmrzet a narušit pohodu mezi miminkem a rodiči.  

Nejlepší je zavinovací střih s druky nastavenými tak, aby umožnily oblečení částečně růst s dítětem. Díky tomu nemusíte neustále kupovat nové kousky a radši peníze investovat do kvalitních materiálů. Díky zavinutí je navíc dítě v bezpečí a podpoří se jeho přirozený pohyb.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku