Tak akorát
Většina maminek je posedlá nakupováním oblečení pro miminka, aby měla všeho dost. Bodyček, dupaček, pyžam, triček a nátělníčků, kalhot a ponožek. Je to ale vůbec potřeba? Běžně se uvádí, že pro ty nejmenší stačí pět bodyček, dvoje dupačky, dvě pyžama, pár ponožek a kalhoty s bundou. Většinu času beztak tráví v matčině náruči, v kočárku zavinuté do zavinovačky nebo fusaku a doma, kde je teplo a pohodlí. Hodně ale pochopitelně záleží i na tom, jestli se miminko narodí na jaře a první měsíce života stráví v plenkách a tílku, nebo v zimě a je třeba ho o něco lépe vybavit. Velké množství oblečení je jen výstřelek a zbytečná investice. Na druhou stranu se řeší i to, že dítě se snadno zamaže a je třeba ho několikrát za den převléknout. A pak by při nedostatku oblečení jela pračka nonstop. Kde je tedy pravda?
Nehoda
Plenky jdou sice hodně dopředu a snaží se potřebám miminek vyjít maximálně vstříc, ale nejsou všemocné a někdy se stane, že se jejich obsah dostane ven. Malé děti vylučují poměrně hodně a pleny nejsou schopné při pohybu všechno zachytit. Skrz prostor kolem nožiček se dostane moč nebo stolice ven a rovnou na oblečení. Zabránit tomu utažením plen nejde, nebylo by to pro miminko komfortní. Jakmile ale dojde ke znečištění, je třeba dítě okamžitě převléknout, aby se nešířil nepříjemný zápach, nerozšířily se opruzeniny, vyrážky nebo infekce.
Jídlo
První půlrok je dítě většinou plně kojené. I přes veškerou snahu, aby mateřské mléko proudilo jen z prsu ženy do pusinky miminka se může stát drobná nehoda. Není třeba znepokojovat se a hned dítě převlékat. Jakmile ale zařadíte příkrmy, je to jiná. Mrkev, dýně, brokolice, lesní ovoce, omáčky a vývary, mastné fleky a cákance od krku až po pupík. Jedno lepší než druhé, vyprat to nejde a “zažere do i do hlubších vláken. Pár malých flíčků nechte být a dítě v nich klidně může strávit celý den (není-li třeba skvrny okamžitě zaprat a pračka to zvládne). Pokud je ale znečištění velké, rychle do čistého. Mohou se tvořit plísně a to dětem pochopitelně nesvědčí.
Voda
Opomiňme fakt, že málokteré dítě pije čistou vodu. Většinou jde o ovocné šťávy nebo černé čaje. Ty skvrny pochopitelně zanechávají. Voda ale ničemu neškodí. Dítě je třeba převléknout jen v případě, že je mokrá velká část a mohlo by prochladnout. Pokud se ale z koutku úst sveze “malý čůrek” po bříšku, mávněte nad tím rukou.
Hlína
Během řádění venku jsou děti jako neřízené střely a lítají z jedné strany na druhou, jsou rozdivočelé a vůbec jim nevadí, že šlápnou do příkopu nebo se namočí v kaluži. To k dětství zkrátka patří. Stát se to pochopitelně může i miminkům. Dřepnou si na vlhkou zem a bahno označí jako nejlepší stavební materiál. Jen hrstka z nich se vrací z procházky bez poskvrnky. Nedá se nic dělat. Svléknout a do čistého. Je to špína a doma nemá co dělat. A děti by v kontaktu s ní neměly být déle, než je nezbytně nutné. Není třeba převlékat dítě hned venku (není-li z něj zabahněná koule), ale jakmile změníte prostředí, vezměte čistý úbor. Nehledě na to, že nechcete, aby dítě zaschlou hlínu oklepalo na čerstvě vytřenou podlahu.
Bez černého puntíku
Pokud se vám podaří udržet dítě bez flíčku a nehody po celý den, nabízí se otázka, jestli ho další ráno obléknout do toho samého. Na noc pyžamo, o tom bez diskuze, ale je vhodné, aby se miminko převalovalo v jednom “outfitu” více dní? Na jednu stranu je to úspora energie i samotného oblečení, když se tolik neopotřebuje při praní a sušení, na druhou je třeba zvážit, jak moc se dítě potí, jak moc se mu loupe kůže, jak moc ho natíráte krémem a mastičkami na opruzeniny. To všechno na textilie působí. Možná to není vidět, ale je to tam.
Většina maminek si stojí za tím, že miminko by mělo mít každý den čisté oblečení nehledě na to, jestli je to předešlé čisté nebo špinavé. Pokaždé jako ze škatulky. Sami se tedy musíte rozhodnout, jak se k této otázce postavíte. Myslete ale na to, že se potřeby miminka mohou změnit. Při nachlazení nebo teplém počasí se pochopitelně potí víc, stejně tak se může v období, kdy rychleji roste, více “svlékat” z kůže. Hodně záleží i na materiálu. Zatímco bavlna snese hodně, umělá vlákna jsou poměrně brzy cítit a i bez fleků a skvrn jsou zralá na přeprání.