Přejít k hlavnímu obsahu

Děti, sníh a vhodné oblečení. Víte, jak na to?

Sníh

Zima udeřila v plné síle a mnoho lidí překvapila. Takové mrazy a přívaly sněhu tu dlouho nebyly. Děti ale chtějí vyrazit ven, chytat sněhové vločky, válet se v závějích a stavět sněhuláka. Jak je správně ustrojit, aby nenásledovaly dva týdny s angínou?  

Miminka ve stejnokroji  

U těch nejmenších nemusíte příliš váhat. Stačí jim chundelatá kombinézka, pod kterou mají punčocháče a triko s dlouhým rukávem. Při delším pobytu venku přidejte hřejivý fusak a děti ani za nic neprochladnou. Jsou-li navíc schované v kočárku, mráz se k nim nedostane. Čerstvý vzduch jim naopak prospěje, bude se jim lépe dýchat a spát. Spousta rodičů se vycházkám v zimě brání právě kvůli nižším  teplotám, ale když miminko zachumláte, není se čeho bát.  

  • Při teplotě pod bod mrazu jen krátké vycházky  
  • Obličej namazat hutným krémem proti podráždění pokožky  
  • Nezapomínat na rukavice a krytí uší  
  • Důraz na kvalitní materiály - bambus, merino, mušelín apod.  
  • Vyhýbát se prudkému větru, dešti a hustému sněžení  

Děti dva roky plus  

Jakmile ale malí nezbedové sami chodí, chtějí prozkoumávat, zdolávat kopce, přelézat, schovávat se a řádit, musíte tomu pochopitelně přizpůsobit i oblečení, aby dětem nelezla záda, nevyhrnovaly se rukávy, nevadila kapuce a .. je toho zkrátka hodně. Ne zdaleka každý kousek oblečení, který vidíte v obchodě, splňuje parametry pro sněhové radovánky. Navíc nejde o vybavení za pár stovek, a tak se při výběru nenechte zlanařit líbivým potiskem nebo značkou. Důležitá je funkčnost. U zimního oblečení mnohem víc než u čehokoli jiného.  

Nemá smysl držet děti od sněhu dál. K zimě přece patří a pro malé rošťáky je to nevyčerpatelný zdroj zábavy. Poslední roky se navíc objevuje jen sporadicky a napadne sotva pár centimetrů, které záhy roztají. Není divu, že jsou děti v euforii a chtějí si ho maximálně užít. Oblečení ale musíte přizpůsobit aktuálnímu počasí. Je rozdíl mezi zimním sluníčkem a dny, kdy fouká štiplavý vítr a sníh je těžký a mokrý. To pak i starší děti vezměte ven jen na tričtvrtě hodiny. Bohatě to stačí.  

V každém případě ale platí, že má-li dítě oblečení nebo boty promáčené a provlhlé, je třeba ubírat se směrem k domovu, aby se převléklo do suchých a prohřátých věcí. Čajem, dekou a pohodou v posteli se pak nic nezkazí. Při správném vrstvění a pořízení vybavení s membránami, díky kterým jsou materiály odolnější, ale takové nehody hrozí jen zřídka.  

Pět tipů, jak na zimní oblečení  

Není to jen tak. Děti jsou náročné, počasí nestálé a mrazivé, riziko nachlazení vysoké. S dodržením těchto pravidel ale snížíte riziko potíží na minimum.  

Důraz na praktičnost  

Zapomeňte na mikiny s kapucí, chlupaté svetry, třpytky nebo dokonce sukýnky. To nemá v dětském šatníku během zimy místo. Hlavní je pohodlí a to se s naducanou bundou, kalhotami nebo kombinézou a pod tím natěsnaným oblečením pro parádu příliš nekamarádí. Děti to jistě pochopí.  

Potřeba? Doma!  

Představte si situaci, že dítě navlečete do oteplováků, zapnete všechny kšandy, nandáte rukavice .. A ono si vzpomene, že potřebuje čůrat. Před odchodem donuťte (v dobrém) dítě jít na záchod a omezte příjem tekutin. Venku se tak vyhnete zbytečnému stresu a riziku nachlazení. Žlutá stopa ve sněhové závěji je sice zábavná, ale to patnáctiminutové martirium za to rozhodně nestojí.  

Více je více  

Spousta rodičů má v zimě za to, že silná bunda (kombinéza nebo celý set) dítě dostatečně zahřejí. Ano i ne. Zima jim nebude, neprochladnou. Velice snadno se ale zapotí a tělu se naruší schopnost termoregulace. Mnohem lepší je následující postup - termoprádlo, triko s dlouhým rukávem, slabší mikina nebo svetr a běžná zimní bunda. Jednotlivé materiály budou plnit určenou funkci - odstup chladu od těla, regulace teploty, udržení tepla apod. A pod bundou se zachová příjemný komfort.  

Z druhé ruky  

Investice do jedné - ale silné - vrstvy se může zdát jako finančně výhodná. Je tomu tak. Kolikrát stojí bunda stejně jako mikina z merina. To může být pro rodinný rozpočet velká rána. Na druhou stranu takové kousky ztrácí svou hodnotu minimálně a spousta rodičů dává věci, které jejich děti už nevyužijí, k prodeji se slevou. Většinou jde o zánovní oblečení, na kterých není nošení skoro znát.  

Příslušenství  

Nezapomínejte ani na celou řadu vychytávek a doplňků, které vám pobyt venku usnadní. Pláštěnka nezabere skoro žádné místo a ochrání dítě ve chvíli, kdy je oblečení promáčené. Suché ponožky mokré boty sice nevyřeší, ale kůže bude v suchu. Za zmínku stojí i hardshellová bunda (o číslo větší), kterou navléknete přes kombinézu. Porozhlédněte se po čelence z merinového vlákna nebo čepici s beránkem nebo funkčních palčácích se zipem na vrchní straně ruky pro snazší navlékání.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Michaela Svobodová
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku