Od rána do noci
Čerstvé miminko by mělo spát dvacet hodin denně. Je to samozřejmě krajní hodnota a netrvá dlouho. Potřeba odpočinku se prudce snižuje a do roka je dítě na slabých dvou třetinách. Právě tak se objevují první velké rozdíly. Některým dětem stačí 15 hodin, jiným o tři hodiny méně. Do značné míry záleží na hmotnosti, jsou-li v rodině sourozenci, na zdravotním stavu, na počasí a na nových aktivitách. Pokud dítě na roce skoro nespí, je to v pořádku. Jakmile se ale rozejde a udělá první krůčky, spotřeba energie se výrazně navýší a špuntík odpoledním šlofíčkem jistě nepohrdne. Každá taková dovednost, která dítě v první fázi vyčerpá, má podobný efekt.
Kolem druhých narozenin u většiny dětí potřeba odpoledního spánku mizí. Nejdřív obden, pak jen dvakrát do týdne, ve finále sotva třikrát za měsíc. Prospí jen ve dny, kdy venku panuje úmorné vedro nebo se musely naopak brodit závějemi sněhu, přijela babička a utahala je jako koťata a celý den řádily ve vodě. Jsou ale i takové, co chodí spát ještě v předškolním věku. Dnes je to spíš výjimka. Technologie táhnou děti mnohem víc a u nich strávený pasivní odpočinek jim bohatě stačí.
Tři roky a velké změny
Další velký mezník přichází o rok později, s dosažením třetího roku věku. To už jsou nároky na spánek mezi 10 a 12 hodinami denně. Drtivé většině dětí bohatě postačuje nižší hodnota, kdy jdou do postele kolem osmé večer a vstávají se slepicemi na šestou. Tak akorát na na snídani, čisté zoubky a odchod do školky. Dvě hodinky si “přihodí” jen ve velmi náročné dny nebo v čase bez nálady.
Spousta rodičů by ráda odpolední spánek udržela i nadále. Je to logické. Odpočinek pro všechny. Vy si totiž aspoň můžete poklidit, uvařit, mrknout se na práci, vyřídit hovory, umýt okna nebo jen v klidu posedět nebo se oddat intimnostem a přečíst si knížku. Když ale děti spát nechtějí, nemá smysl je nutit. Jen byste tak narušili jejich noční odpočinek, vyvolali brzké vstávání, noční děsy, chrutí, nekvalitní relax, převalování. A to všechno má pochopitelně vliv na náladu během dne.
Jděte na to jinak. Pokud chcete, aby energie dítěte během dne i noci byla vyrovnaná a odpovídala jeho potřebám - dítě totiž velice špatně odhaduje, kolik síly ještě využije, nastavte program tak, aby mělo čas na aktivní i pasivní trávení času.
Dostatek jídla
Tříleté dítě jí pětkrát nebo šestkrát denně - snídaně, svačina, oběd, svačina nebo dvě svačiny (pokud je ta první už kolem druhé hodiny odpoledne), večeře. Dvakrát by mělo dítě dostat bílkoviny a porci zeleniny, jednou ovoce, jednou mléčný výrobek, možná i něco sladšího na zub. Tak zajistíte, že bude mít dostatek živin pro aktivní den. I stravou se dá přimět k odpočinku a lepšímu rozložení energie.
Pitný režim
I příjem vody (snažte se vyhnout syceným nápojům nebo limonádám) je klíčový pro správnou funkci mozku a celého organismu. Litr je naprosté miminum. Když víc, jedině dobře. Dítě bude živější, soustředěnější a bystřejší.
Konec pohádek
Může se to zdát jako dobré řešení, ale opak je pravdou. Dvě hodiny u filmu od Disneyho dítě sice pravděpodobně zabaví, ale pak jen těžko můžete po prckovi chtít nějakou aktivitu nebo povinnost. Snažte se pohádky naordinovat jen k večeři nebo na víkend ráno, kdy se chcete dotáhnout a potřebujete dvacet minut klid.
Spánek vs. knížka
Pokud chcete, aby dítě po poledni odpočívalo a zvyklo si na klidnější režim, nemusíte ho nutit spát. Nastavte pravidla tak, aby šlo do svého pokoje, vzalo si knížku nebo plyšové hračky, aby bylo samo (samozřejmě ho po očku sledujte), rozvinulo fantazii, povídalo si, vytvářelo příběhy, sdílelo dění z celého dne a když bude chtít, tak si i zdřímlo. Když z toho uděláte rituál, dítě si na něj rychle zvykne a přijme ho jako pevnou součást dne. Odpočine si, načerpá síly, utlumí se špatné nálady, vy budete mít více času, dítě se naučí hrát si samo. Značka ideál.
Nucení do spánku postrádá smysl. Pokud se dítěti nechce, bude plačtivé, otrávené a možná i agresivní. Podaří-li se vám, že zavře očka, bude to zřejmě jen na pár minut. A to za tu námahu rozhodně nestojí.