Noční směna
Miminko by se mělo kojit každé tři hodiny. Často se i samo budí. Dostane hlad a přihlásí se o svou dávku mléka. Praktikuje to tak nonstop první měsíce. Den nebo noc, úterý nebo sobota. Je mu to úplně jedno. Jde mu především o potřebu najíst se a naplnit pupek, aby měl - jak řekl kocour ze seriálu Červený trpaslík - energii na dalších spánek dne. Ze začátku je to především pro rodiče (maminky) hodně náročné. Musí být dítěti neustále po ruce a tatínek, není-li dítě na umělé stravě, nemůže ženu nijak zastoupit. Probuzení každé tři hodiny miminkům nevadí, po krmení, odříhnutí a přebalení téměř okamžitě usínají. U dospělých je to ale jiné. Často jsou vzhůru i půlku noci, dívají se do stropu, kontrolují monitory dechu a chůvičky, po půlnoci se vrhnou do úklidu nebo skládání prádla, pořádají útoky na ledničku. Narušený spánek přivolává stres a podrážděnost, narušuje hormonální rovnováhu a cirkadiánní rytmus a brání přirozené regeneraci po porodu (ať jde o přirozený porod nebo sekci) a hubnutí. Pro ženy jsou první měsíce právě kvůli absenci kvalitního odpočinku v noci velmi náročné. Není divu, že jakmile začne dítě spát celou noc (nebo alespoň šest hodin v kuse a jedno krmení je možné vynechat), zaradují se. Je to ale ta správná cesta?
Tři měsíce beze změny
Některá miminka začnou spát v kuse - klidně i sedm nebo osm hodin - velmi brzy. Na šesti týdnech, na dvou měsících. Je to skutečný důvod k radosti. Není to totiž standard. Jsou děti, které se budí třikrát za noc i ve dvou letech, křičí, vyžadují přítomnost matky, chtějí čůrat nebo dokonce jíst.
Myslete ale na to, že tak malé miminko je bezbranné, citlivé a závislé na péči a pozornosti rodičů. A pravidelné krmení k tomu neodmyslitelně patří. Nevynechávejte ho ani v případě, že dítě spí. Vzbuďte ho. Nemusíte mít strach, že mu přerušíte spánek. U kojení ani u krmení z lahvičky se plně neprobudí a bude sát podvědomě. Jen co ho stočíte zpátky do oblíbené polohy v měkkém hnízdečku, začne pochrupovat. Nesmíte ale vynechat rutinu jako je přebalení a odříhnutí, to je nutnost.
První tři měsíce potřebuje miminko pravidelný příjem mléka. Nejde ani tak o pocit hladu, jako o pravidelnost.
Spí? Máte dvě možnosti
Dítě spí celou noc. Poprvé. Paradoxní je, že rodiče zřejmě nezamhouří oka. Po očku totiž sledujete, jestli skutečně chrní, jestli dýchá, jestli je monitor zapnutý a chůvička zesílená, myslíte na náhlé úmrtí dítěte a nejhorší možné scénáře. Ale miminko opravdu jen spí. Pro spoustu rodičů je to velká a hlavně příjemná změna. Na druhou stranu u tříměsíčního miminka se na to nedá spoléhat. Klidná noc může přijít jednou nebo dvakrát za týden. Pokud se necítíte na to, abyste nechali miminko spát celou noc, prodlužte za tmy interval mezi krmením ze tří na pět hodin. Nebudete vstávat dvakrát, ale jen jednou. Může se ale stát, že dítě upřednostní klid a matčinou bradavkou nebo umělým mlékem začne opovrhovat. Je to normální. Na druhou strany vás dozajista potkají i noci, kdy se bude chtít přisát co půl hodiny - pro jídlo i pro utišení. Dopřejte miminko všechno, co si žádá.
Ale ke zmiňovaným možnostem:
- Buzení po pěti hodinách
- Spánek po celou noc (ale jen v případě, že to tak dítě vyžaduje - pokud jednou spalo a pak ne, netlačte na pilu a orientujte se podle aktuálních potřeb miminka)
Pediatři a laktační poradkyně ale doporučují noční buzení, alespoň prvních šest měsíců. Důvodů je několik:
- Klidnější dítě během dne
- Lepší prospívání miminka
- Pravidelnost
- Podpora laktace
- Zmírnění tlaku v prsou
Máma v pohodě
Je naprosto v pořádku, že po porodu myslíte i na sebe (a ne jen na dítě). A dá se pochopit, že když začne miminko celou noc spát, rychle toho využijete, abyste si odpočinuly. To ale můžete aplikovat i v případě, že se malý rošťák budí. Před spaním odsajte mléko do lahvičky, uložte do lednice a v noci vás může bez větších překážek zastoupit partner.
Výjimky
Sama maminka se musí rozhodnout, jak se k nočnímu krmení postaví. I tady ale existují výjimky, kdy není radno zbytečně experimentovat a popohánět miminko ve vývoji.
- Nízká porodní váha - menší děti potřebují přísun jídla neustále, a tak je pro ně noční buzení a krmení způsob, jak co nejrychleji dohnat váhové manko
- Problémy s refluxem - některé děti mají pocit dávení, dušení a vrací se jim žaludeční šťávy. To může nastat při krmení i v případě prázdného bříška. Noční krmení nevynechávejte a vždy dbejte na to, aby si dítě odříhlo a mělo “pupík” klidný a měkký