Už se to blíží
V první řadě je rodičovská mantra, že každé dítě je jiné. Nelze jasně určit hranici, kdy dítěti kočárek vzít a chodit na pochůzky jenom pěšky. Jsou děti, co ve dvou letech kočárek odmítají a pobíhají všude kolem a bez větších problémů zvládnou i tři kilometry. A pak jsou ty, co i ve třech letech rádi sedí a neprojevují velkou iniciativu.
Někdo je chodec, jiný spíš klidný pozorovatel. Během prvních let se to navíc může několikrát změnit a děti si projdou dlouhým vývojem, kdy jedno období střídá druhé. Zatímco na osmnácti měsících chodíte v předklonu a dítě jistíte, protože kočárkem opovrhuje, o půl roku později na něj nedá dopustit a soustředí se spíš na mluvení.
Velkou měrou se na chuti chodit podílejí i rodiče. Pokud jste převážně na dvoře nebo z bytu vyrážíte jen za zábavou a posezením v kavárně, ani děti nebudou mít ambice absolvovat dlouhé procházky. Pravidelný výlet každý víkend tak představuje příjemný kompromis, jak dítěti ukázat, že pomoc na kolečkách tu nebude věčně.
Brzy nebo pozdě?
Zároveň je třeba myslet na to, že čím déle budete s odbouráním kočárku otálet, o to to pro dítě i pro vás bude složitější. Dítě zpohodlní, zvykne si na určitý standard, nenaučí se dobře nakládat s energií, bude si vynucovat a odmlouvat. Nehledě na to, že od třetího roku jsou na děti kladeny mnohem větší nároky co se týká řeči, socializace, pohybu, vychování. A tak bude konec “kočárkování” považovat za další zradu ze strany matky a otce, protože mu odepřete něco, co mu činilo radost. Na druhou stranu nemá smysl zacházet do extrémů a přes křik a nevoli dítěte mu odebírat kočárek příliš brzy. Ano, jsou případy, kdy dítě nejeví zájem už krátce po druhých narozeninách, ale musí to být prckovo rozhodnutí, nikoli rodičů. Na to je příliš brzy.
Nouzovka
Pro spoustu rodičů je kočárek jistota, na kterou se mohou spolehnout, když je cíl daleko, dítě nemá dobrou náladu nebo není času nazbyt. Je to rychlé a snadné řešení. Nutno si ale přiznat, že děti rostou a jejich preference se mění, je třeba popohnat je občas dopředu. Možná to bude stát pár slz a křiku, protestů a vzdorů, ale stojí to za to.
Pro případ nouze, že by přeci jen nastala bezvýchodná situace, kdy jediný možný způsob, jak se dostat ven, je výjezd s kočárkem, ho nechte v pohotovosti do 3,5 roku věku. To je pro většinu dětí milník a pak už dobrovolně chodí jen po svých. Přece nechcete, aby se na vás všichni dívali skrz prsty, že vozíte čtyřleté dítě v kočárku. Omluvou je snad jen zlomená noha.
Cíl pro děti
Bezpochyby, občas je pochůzka po městě nuda. Je potřeba nakoupit pečivo a zeleninu, dojít na poštu pro balíček, nechat opravit batoh nebo dojít do cestovky zarezervovat dovolenou, nechat si v bance sjednat trvalý příkaz a dojít na úřad vyzvednout pas. To jsou aktivity, kterými děti nezaujmete. Nuda na tisícátou. Malí rošťáci se plouhají, na všechno mají komentář, nic nenechají v klidu, bolí je nohy, prší jim na nos a slunce jim spaluje ramena, pásek je škrábe a boty tlačí. Všechno je špatně. A na druhé straně rodič - vynervovaný, v časové tísni, upocený a zmatený. To nejsou ideální podmínky pro klidnou procházku.
Myslete na to, že děti potřebují v pravidelných časových odstupech hravé impulsy, které odvedou pozornost a na chvilku je zabaví. Co třeba naplánovat trasu na poštu kolem fontány nebo skupinky holubů s vaším dovolením rozehnat je? Nechte je chodit po obrubníku (je-li to bezpečné) a na poště jim dejte k vyplnění podací lístek. Do batohu přibalte křídy a při nepříznivém počasí nasaďte holínky a brodění v loužích dejte zelenou. Je to jediný způsob, jak můžete zařídit “dospělácké záležitosti” bez úhony.