Trocha čísel
Každoročně se narodí bezmála 120 tisíc dětí. A z toho přibližně pět procent “vyleze” na svět s alergií na laktózu. Pro spoustu lidí je to konečná a nechtějí se s diagnózou smířit. Pozitivní ale je, že téměř devadesát procent pacientů se časem stravovacího omezení zbaví a alergie sama odezní. Stačí omezit příjem mléka, aby se trávicí systém dal do kupy a nic ho nedráždilo.
Nemusíte mít strach, že by miminko neprospívalo. Existují studie, které dokazují, že mléko je silně přeceňované a vápník a další v něm obsažené složky a dají doplnit pestrým jídelníčkem bohatým na luštěniny, semínka, ořechy a zdravé tuky. Například v tuřínu, ze kterého jsou vynikající krémové polévky a na měsíčky nakrájený supluje pečené brambory, je množství tolik zmiňovaného vápníku dokonce vyšší než v mléce.
Dvě možnosti
Pokud potíže přetrvají a miminko i přes dietu svírá rozházené trávení, křeče, průjmy, zácpy nebo dokonce vyrážky a otékání sliznic, je situace vážnější. Šance na lepší zítřky je minimální a omezení v jídlo vás nemine. Ani to ale není konečná. Je totiž třeba rozlišovat mezi alergií na mléko a intolerancí. Nejde o to samé, každé se vyznačuje “vlastní” silou.
Alergie neumožňuje příjem kravského mléka v žádné podobě a po náhodném požití má mnohem větší dopady. Šance na to, že by se zdravotní stav dítěte zlepšil, jsou minimální.
Intolerance laktózy je často mnohem mírnější a dává prostor pro drobné experimenty a možnosti, jak zařadit mléčné výrobky do stravovacího plánu. Nejdřív je ale třeba zjistit vyšetřením nebo na vlastní pěst, kdy budete různým ochutnáváním hledat hranici, co je pro dítě bezpečné a co už mu vyvolává potíže, jak reaguje trávicí systém. Jakmile se potvrdí tato mírnější forma nemoci, může si prcek dovolit více experimentovat. Ale jak?
Pro obě varianty jsou tu pochopitelně bezlaktózové produkty (pozor, u dětí s velmi silnou alergií může i tento sortiment vadit), ale chcete-li něco z běžně dostupných potravin, u nesnášenlivosti máte na výběr:
Kysané výrobky
Některým pacientům nemusí vadit ani zakysané výrobky jako je tužší smetana nebo kefír. Vždy ale dávkujte jen po lžičkách a sledujte možné reakce. Ty se mohou dostavit se značným zpožděním. Jídlo totiž potřebuje čas - většinou 30 - 60 minut, aby se dostalo do trávicího traktu.
Tvrdé sýry
Kozí a ovčí sýry jsou většinou jistota, ale i u nich musíte dávat pozor na složení. Například halloumi je sice vedený jako ovčí produkt, ale běžně se vyrábí ze směsi všech tří mlék. U velmi zralých, starších a tvrdých sýrů ale nebývá problém. Naprosto v pořádku je král všech sýrů - parmezán. A to je výhra. Protože špagety s rajčatovou omáčkou, které děti většinou milují nejen pro způsob, jakým je mohou jíst, si užijí i s parmezánovými hoblinkami.
Syrovátkový protein
Pro to, aby děti lépe prospívaly a měly sílu (přirozenou), se někdy využívají proteiny. Ty se po malých dávkách vmíchávají do kaši nebo krémových polévek. Syrovátka je ale “odpadní” produkt z kravského mléka. Pro pacienty s laktózou i intolerancí je tedy zapovězený. Pokud se ale této vychytávky nechcete vzdát, můžete zkusit syrovátkový izolát. Ten si s nesnášenlivostí můžete dovolit. Jen je třeba počítat s vyšší cenou.
Laktóza versus tuk
Je s podivem, kolik lidí slyší na verzi “light”. Jako by byl tuk něco špatného. Je to ale dvousečné. Záleží na tom, o jaký tuk, z jaké produkce, jaké výroby a podmínky vzešel. Pochopitelně jsou nezdravé i zdravé tuky. Reklama zafungovala a lidé kupují odtučněné tvarohy, jogurty i mléka. Zbytečně. Čím je totiž v produktu méně tuku, tím více prostoru dostane laktóza. Pokud tedy dítě trpí jen intolerancí a snáší dobře výše zmíněné mléčné produkty, neměl by být s plnotučným mlékem problém.
O všech pokusech ale informujte lékaře a mezi jednotlivými “experimenty” dodržujte několikadenní pauzu, aby se trávení dítěte srovnalo se změnami.