Přejít k hlavnímu obsahu

Prevence proti vzniku potravinových alergií

Dětské alergie

Problémy s trávením jednotlivých potravin se netýkají jen dospělých, ale alergie provází děti od prvních dnů. Je to velmi omezující a stresující pro rodiče i ty nejmenší. Jde tomu předejít? Ano i ne. 
 

Hlavní a vedlejší trable 

Je to poměrně složitá situace. Potravinové alergie jsou u dětí i dospělých čím dál častější. A silnější, intenzivnější a s celou řadou vedlejších projevů jako jsou kožní ekzémy v různých formách, otoky rtů, břišní a střevní diskomfort, překrvení nosní sliznice, kýchání (ano, i jako reakce na vybrané potraviny) nebo pískot a zarudnutí, svědění a akutní průjem. Nejde o žádné banality a alergie a intolerance je třeba řešit včas a důsledně. Zdaleka nestačí jen vyřadit inkriminovanou surovinu z jídelníčku. Celá problematika je mnohem složitější a je nutné řešit ji komplexně. 

Za posledních třicet let se počet dětí s potravinovou alergií zvýšil trojnásobně. A tak vyvstává otázka, jestli to můžete nějak ovlivnit nebo toho dítě v lepším případě ubránit? Má-li alergii jen jeden z rodičů, je šance přenosu kolem 30 %, u obou rodičů je riziko dvojnásobné. A to už není radno podceňovat a lepší zaměřit se na preventivní opatření, která mohou v mnohém ulevit. 

Od začátku 

Odborníci se nemohli dlouho shodnout, co stojí za vznikem a rozvojem potravinových alergií. Každý si stál za svým a jednotný názor byl v nedohlednu. Dnes už je ale jasné - a potvrzuje to i WHO, že z velké části jde o dědičnou záležitost a především životní styl matky. Právě ženy mohou svým přístupem k mateřství mnohé ovlivnit. Třeba tím, že budou minimálně první půlrok života dítěte poctivě kojit (je-li to možné). Z mateřského mléka dostávají děti nejvýživnější nutrienty, které lze jen těžko nahradit klasickou stravou. Je to ten nejlepší způsob, jak dítěti posílit imunitu a snížit riziko potravinových alergií na minimum. Současně s kojením je ale dobré pomalu zařazovat první alergeny a posuzovat reakce dětského organismu. Pokud má žena ke kojení odpor nebo z nějakého důvod nemůže, je možné nahradit mateřskou stravu umělým mlékem pro alergiky. Téměř každý výrobce už má dnes takové produkty v nabídce a cena není o moc vyšší než běžné řady. Nemusíte se tedy bát finanční náročnosti nebo špatné dostupnosti. 

Myslete ale na to, že jakmile se projeví alergie na některou z potravin, je třeba ji okamžitě vyřadit z jídelníčku, aby skrz mateřské mléko dítě nedráždila. Je to sice detail, ale dítěti by se tak mohly zhoršit projevy a reakce a rozvinout se bolesti břicha, průjmy nebo otoky sliznic. 

Kravské mléko 

Alergií je celá řada. Lepek, mořské plody, ořechy, vejce, hořčice .. a poslední dobou čím dál častější kravské mléko. Koluje v souvislosti s ním spousta mýtů a zároveň i pravd, které mu ubírají plusové body. Ještě pár let zpátky existovala mantra, že bez sklenice čerstvého mléka denně se neobejdete, dnes je situace jiná a na tento nápoj se díváme s rezervou. Kravské mléko je totiž velmi silný alergen a ve střevech umí nadělat velkou paseku. Pokud tedy máte pocit, že vám nebo vašemu dítěti nesvědčí (nebo je pro to předpoklad), postupujte opatrně a nic neuspěchejte. 

Do šestého měsíce věku by nemělo dítě přijít s kravským mlékem vůbec do styku. A pak jen jednou denně ve formě obilné kaše, kde je množství mléka poměrně malé. Pozor si dávejte na klasický nápoj, ten je pro děti do prvních narozenin zcela nevhodný. Někteří odborníci zase tvrdí, že kravské mléko patří do dětského jídelníčku jen od jednoho do čtyř let a pak už ho není zapotřebí, protože organismus je dostatečně silný, stejně tak imunitní systém. Každý názor má svoje pro a proti, na druhou stranu mají jedno společné - s kravským mlékem zacházejte v rukavičkách a servírujte ho s rozmyslem. Kdykoli - pro děti i dospělé. 

Krůček po krůčku 

Potíž je i s dalšími alergeny. Dlouho se totiž věřilo, že by se jejich zařazování mělo maximálně oddálit, aby se mohlo dětské trávení plně vyvinout a nemuselo čelit silným reakcím při pozření ryb, vajec nebo dalších sporných potravin. Naopak. Dnes se razí cesta, kdy jsou ve velmi malém množství dětem alergeny podávány už od doby prvních příkrmů - rozmezí začátku pátého a konce šestého měsíce. Nedá se mluvit o porcích, jedná se o lžičky. Díky tomu se organismus mnohem lépe adaptuje na podávaný alergen a často - dostaví-li se reakce - je odpověď těla velmi slabá a pro dítě neškodná. Nezřídka se tak stane, že může být předpoklad pro vznik alergie, ale díky tomuto způsobu dávkování se “odpor” organismu reguluje a postupně si na něj navykne. 
 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Výživa dětí

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA