Není horečka jako horečka
Teplota kolem osmatřiceti. Už zase. Dítě je mírně letargické a polehává. Oči má skleněné a energie pomálu. Už na první pohled je jasné, že mu něco je. Odmítá jídlo a při delším pohybu se chytá za břicho. Každou chvilku si sedá na nočník, ale nic z toho. Vypadá to, že se o něj pokouší viróza. Na to, abyste mu dali čípky, je příliš brzo. Lepší by bylo, kdyby dítě usnulo a ze všech chmur a bacilů se vyspalo. To ne, tak moc ho ta teplota nezmáhá. Snaží se ze všech sil, ale není to ono. A pak na vás vyplázne jazyk. Drzoun. Vám je ale úplně jedno, že dělá to, co má zakázané. Zarazí vás ta netypická barva. Žlutá nebo spíš oranžová? Vypadá jako slupka z dýně. S bílým povlakem se setkáváte každou chvilku, ale tenhle odstín jste až do dnešního dne neviděli.
Dobré nebo zlé?
Žlutý povlak na jazyku má mnoho příčin, některé jsou banální, jiné poměrně vážné. Každopádně není radno brát takovou změnu barvy na sliznicích na lehkou váhu a pro jistotu kontaktovat lékaře, který určí zběžnou diagnózu a v případě podezření vás pošle na zevrubné vyšetření.
Je ale možné, že barva po pár hodinách sama zmizí a stejně tak přidružené potíže. Je to ale spíš ojedinělý stav a u dětí je třeba takovou anomálii neřešit jen v domácích podmínkách, trvá-li déle než dva dny.
Chyba na talíři
Nažloutlý jazyk se neobjevuje samostatně, dítě většinou trápí i další neduhy. Ty se nejčastěji pojí s trávicím traktem. Na vině nemusí být jen jídla způsobující zabarvení jako velké množství citrusů, ovocné limonády nebo kari. Stav, kdy se žaludeční šťávy vrací zpátky do jícnu, vyvolávají změnu typické barvy. Může jít o reflux, o přiotrávení jídlem, o silné nevolnosti. To pochopitelně provází i bolesti v oblasti žaludku. Dítě v takovém případě odmítá jíst, protože samo cítí, že něco v těle nefunguje správně. Stejně tak může pociťovat nepříjemný tlak na hrudi nebo pár centimetrů nad pupkem. Objevit se může a nemusí průjem, zácpa nebo výkyvy při močení, kdy pacienty trápí malé množství vylučovaných tekutin nebo naopak nutkavá potřeba.
Nasnadě je zamyslet se, co dítě za poslední dny jedlo. Nemohlo-li dojít k otravě nebo pozření alergenů. Jakmile dítě začne zvracet, je lepší navštívit lékaře a nechat malého pacienta detailně vyšetřit.
Vážná nota
Není to standard, ale statistiky jsou neúprosné. A i problémy s játry se projevují nažloutlým povlakem na jazyku. Jde o filtrační systém lidského těla a pokud se tedy toxiny projevují změnou barvy v ústech, je třeba bít na poplach. Stejně tak je vážné riziko žloutenky. To by se ale na spodní straně jazyka, kdy dítě sroluje jazyk směrem k hornímu patru, objevil jasný pruh výrazné barvy. V obou případech zapomeňte na domácí léčbu a rovnou dítě svěřte do péče lékařů. Nástup jaterních potíží je poměrně rychlý a nutně mu nepředchází vleklé potíže.
V krajním případě může jít i o plicní infekci. To by se ale pochopitelně dostavily i další symptomy jako změny hlasu a problémy s dýcháním.
Vedlejší “produkt”
Drtivá většina léků má vedlejší účinky. Někde hrozí nevolnosti, jinde únava a malátnost. U srdečních glykosidů a Enterofurilu, Furazolidonu a Akrikhiny i sytě žlutý povlak na jazyku. V tomto případě tedy nejde o nic vážného, ale o běžnou reakci organismu na nové látky v těle.
Nekonečný seznam
Vyjma výše zmíněných potíží může žlutý jazyk vyvolat i celá řada komplikací jako je dehydratace, problémy se zuby, přejídání nebo začínající infekce kdekoliv v těle. Nejde-li o nic vážného, dítě nemá vysoké horečky nebo je můžete regulovat a tlumit pomocí čípků a běžně dostupných léků a barva na jazyku během pár dní zmizí, šlo jen o varování. Stačí upravit jídelníček, dbát na pravidelný pitný režim nebo si naordinovat prohlídku u zubaře.