Seznámení s alergeny
Alergenů je celá řada. Naštěstí česká legislativa nařizuje označování dráždivých surovin v jednotlivých pokrmech, a tak mají strávníci hned z jídelního lístku přehled o tom, co si mohou a nemohou objednat (bohužel ne všechna zařízení to dodržují). Alergie na lepek, laktózu, korýše, hořčici, vejce? Je jich nespočet a každý musí svůj jídelníček uzpůsobit tak, aby mu nezpůsoboval zdravotní potíže. Může jít o nenápadné projevy v podobě nafouknutého břicha, ale bohužel i krev ve stolici a silné nevolnosti. Žádné stadium nemoci není radno podceňovat a právě prevence a vyřazení pro tělo toxických surovin nebo jejich nahrazení stravitelnou variantou je jedinou cestou, jak problémy nezhoršovat.
Pokud odhalíte alergie ve dvaceti letech, může to pro vás představovat velký šok. Víte, jak chutná kobliha, pizza, křupavé pečivo, bábovka od babičky, krémová svíčková, kremrole se šlehačkou, nepečený dort ze zakysané smetany, chlebíček s vajíčkovým salátem nebo pražené ořechy. Důvěrně znáte tu chuť a neumíte si představit, že se ze dne na den “jen” v zájmu svého zdraví budete muset všech těch požitků, které k vašemu životu neodmyslitelně patřily, vzdát. V těhotenství se vás bude na potravinové alergie ptát a zařadí-li vás do rizikové skupiny, vaše dítě bude muset projít všemi testy, aby se komplikace odhalily hned v začátku a trávicí systém nezažil šok.
Snadné řešení
Spousta zařízení pro děti - školy, školky nebo tábory - už nemají problém zajistit dětem dietní stravu. Jídlo v cizím prostředí je ale velké téma a pokud dítě neochutná “to svoje” doma, jen těžko ho do sebe bude někde jinde. Akorát by se znásobil tlak a dítě si ke stravování vytvořilo odpor, které často vede k jeho odmítání a psychickým blokům. To nejdůležitější pravidlo se tedy týká přímo rodičů. Vařte. Potravinové alergie jsou velké omezení a jen těžko seženete za únosnou cenu něco, co bude mít výživné a pro tělo prospěšné složení a zároveň bude vhodné k přímé konzumaci. Drtivá většina potravin se musí upravit a vás bude stát dost času u plotny. Udělejte z toho zábavu a něco speciálního a přizvěte dítě k vaření. Vyprávějte mu o tom, co jídlo obsahuje, co nemůže, co mu dělá špatně, jak se to dá nahradit, jak jste to pro něj upravili. Jakmile dítě zasvětíte do tajů umění v kuchyni, bude k novotám na talíři smířlivější a bude je konzumovat o něco ochotněji. Nezapomínejte ani na to, že děti by mělo jídlo bavit. Na volská oka si pořiďte veselou formičku a na sušenky z pohanky speciální razítka.
Pomoc v krabičce
Běžně dostupné jídlo by dítěti způsobilo potíže, a tak bude z velké části odkázané na krabičky z domova. Vysvětlete mu, že to není ostuda, ale jeho jinakost. A kdo to nechápe nebo se mu vysmívá, nestojí za pozornost. Připravujte mu do krabiček jídlo, které má rádo - oblíbenou zeleninu, ovoce, speciální pečivo, ořechy, jogurty, maso a vejce. Vše, co jeho trávení snese. Netrapte ho tím, že mu budete připravovat quinou s fazolovou směsí nebo kuřecí játra na cibulce jenom proto, že je to zdravé. Krabička bude dítě provázet po zbytek života, a tak by k ní nemělo mít odpor. Musí ji otevírat s nadšením a očekáváním dobroty.
Ruku v ruce
Pro spoustu dětí je to velice těžké období a občas mají problém si svoji odlišnost před vrstevníky obhájit. Neumí se tak dravě prát o místo v životě a obratně argumentovat. Můžete jim ulevit. S krabičkou v ruce budou děti všem na očích, bude se o nich vědět, všichni si špitají a ukazují na ně. Budujte v nich proto od samého začátku přirozenou extroverzi a snažte se je nenápadně vmanipulovat do kůže těch, kteří se za sebe samotného nestydí. Můžete s ním cestovat na neznámá místa u nás i po celém světě a psát mu netradiční deník, nebo mu vytvořit jedinečný styl oblékání, který nezapadne v davu. Díky takovým drobnostem bude dítě vědět, že být “jiný” a vyčnívat (v dobrém) je zcela v pořádku.