Přejít k hlavnímu obsahu

Zimním sportům se příliš prostoru nedává. Bohužel

Zima

Zima se blíží. Pět nebo šest měsíců mlh, mrazů, sněhu a ledového větru. Není divu, že většina lidí dává přednost létu, kdy stačí nahodit tričko a sandály. Možná je to ale tím, že jste se nikdy nepokusili najít na zimě to krásné a spojit si tuto část roku s pohybem. Možná pak změníte názor.  

V zimě je pohybu o poznání méně 

Děti plavou, jezdí na kole, některé dokonce nepohrdnou kratší túrou do hor, tancují, chodí na gymnastiku nebo na judo. Kdo ale postaví děti na brusle nebo na lyže? Málokdo. Sice jich přibývá, ale stále jde o zanedbatelné procento. Důvodů je několik:  

  • Nekomfort při pohybu - spousta oblečení, věčná zima a mráz, neobratná návštěva toalety 
  • Finanční náročnost - drahé je vybavení i skipasy nebo vstupy na stadion  
  • Většina lidí bydlí ve městech, kde je možná tak lední plocha, ale za sjezdovkami se musí dojíždět  
  • Děti nejsou zvyklé na zimu, rychleji se unaví 
  • Dny jsou kratší a počasí nestálé 

Nebraňte se!  

Hýbat by se ale děti měly i v zimě. O tom žádná. Kdy s jakým sportem začít, jak často, kde a za kolik? To záleží na městě i zálibách dítěte. Snažte se mu naservírovat různé možnosti tak, aby si vybralo, který pohyb je mu příjemný a co nejvíce přirozený. Vždyť i lyže můžete koupit z druhé ruky nebo pronajmout.  

Ze všeho nejdříve ale připravte děti na sníh a zimu. Jak? Snadno. Většina rodin zůstává v zimních měsících doma, ven vyráží jen několikrát za týden a to spíš kvůli nákupům nebo cestě do školky, školy a práce. Změňte to. Vybavte se kalhotami, bundou, rukavicemi, botami, nákrčníkem a čepicí a vyrazte do lesa nebo do parku. Užijte si koulovačku, postavte sněhuláka nebo iglů, udělejte andělíčky. Choďte ve sněhu, zvykejte si na nižší teploty. Tak dětem nastavíte normu, že zimní měsíce jsou stejně zábavné jako ty letní. To je pro přijetí sportu nezbytné.  

Bruslení  

Bruslení stojí stranou. Na začátku tisíciletí se těšilo velké oblibě, ale zájem bohužel rychle opadl. Důvod je jasný - zima a ostré břitvy. Do značné míry za to mohl i fakt, že rodiče stavěli děti na led možná příliš brzy a pak se shledali s neúspěchy. Dítě by totiž mělo mít stabilní postoj, mělo by vydržet stát na jedné noze, udělat dřep bez zvednutých pat, mělo by chápat “proces odražení” a koordinovaně se pohybovat pomocí rukou i nohou současně. Některé děti jsou toho schopné ve třech letech, jiné až v pěti. Nemá smysl, aby stálo na bruslích a nesměle se “šouralo” podél mantinelu.  

Ideální věk je kolem čtyř let. V tomto věku jsou děti nejpřístupnější novým pohybům, snadno se učí a umí se soustředit a napodobovat. Nezapomeňte ale ani na slabší rukavičky, čepici, vhodnou bundu i kalhoty a především brusle. Koupit můžete buď klasické bílé (určitě jste je měli taky), nebo sportovní model, který vypadá jako klasická kolečková brusle, ale má normální ostří. Takové boty mají nespornou výhodu - díky roztažitelnosti obsáhnou několik velikostí a nemusíte tak každý rok pořizovat nový model.  

Lyžování 

K lyžování mívají lidé mnohem bližší vztah než k bruslení. Jedná se především o horaly. Tí staví děti na svah poměrně brzy, někdy i kolem dvou let. To je podle odborníků ale zbytečně brzy a počet těch, kteří u toho zůstanou, je zanedbatelný. Opět bychom se měli pohybovat mezi čtvrtým a pátým rokem, kdy je zájem dětí nejvyšší - z vlastní vůle a ne podle přání rodičů.  

Možná se děsíte vyšších cen za lyže, boty, hůlky, helmu, brýle a oblečení. Ano, můžete se dostat i na deset nebo patnáct tisíc korun. A to už je pořádný zásah do rodinného rozpočtu. O to víc, když si uvědomíte, že zimní sezóna netrvá věčně a je nutné přikoupit skipasy nebo zimní školičku. I tady ale můžete využít několik triků:  

  • V procesu učení (nevíte, jestli dítě lyžování bude bavit) vybavení půjčte 
  • Choďte na svah brzy ráno, jízdy i školy bývají levnější  
  • Oblečení pořiďte z druhé ruky  
  • Menší svah dítě sjede za tři až pět dní (dejte mu tedy dostatek času na trénink) 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Zajímavosti

Diskuze k článku