Přejít k hlavnímu obsahu

Sport v těhotenství

Pokud jste svůj volný čas trávila v tělocvičně nebo na hřišti či v posilovně, musíte nyní své aktivity omezit. Neznamená to ovšem, abyste na 9 měsíců za­vrhla veškerou pohybovou aktivitu. Musíte se ale řídit určitými doporučeními.

Vhodné sporty těhotenství

Plavání-je vhodné po celou dobu těhotenství. Dávejte si ovšem pozor, kde se koupete a plavete. Pokud jdete do veřejného bazénu, pak je zapotřebí si předem zjistit, jestli je dostatečně vhodný pro těhotné. Personál bazénu by vám měl dát přesnou odpověď, jelikož musí mít platné rozhodnutí hygienické stanice. Přesto je pro citlivější ženy vhodné si před plaváním ve veřejném bazénu zavést do po­chvy tampon namočený do Borax glycerinu 30%. Dá se koupit v lékárně a je to lehký desinfekční prostředek.

Koupání v přírodě obecně nelze doporučit, protože dnešní rybníky, je­zírka a jiné vodní nádrže nejsou v dobrém mikrobiálním stavu. Mohlo by u vás dojít k infekci. Plavání v přírodě je vhodné pouze v moři, kde je jistá obměna vody a slanost vody je zárukou nebujení bakterií. Velice výborné a vám prospěšné je tzv. těhotenské plavání, kdy provádíte soubor cviků na podporu svalstva potřebného v těhotenství a hlavně k porodu. Informujte se v kursech předporodní přípravy, většinou je jejich součástí i těhotenské plavání.

Během těhotenství se nedoporučují sedavé koupele a koupání nebo sprcho­vání v horké vodě. A to ani v případě, že si namočíte pouze záda a necháte bříško venku z vody. Proč? Teplá voda může způsobovat, že se nadměrně pře­krví oblast pánve a vy byste mohla začít mírně krvácet, nebo mít pocity pobolí­vání v podbřišku až kontrakci. Proto je vhodné mytí pouze ve vlažné vodě. Také dávejte pozor na parfémované mýdla a tělová mléka, jelikož během těhotenství se vám může stát, že na ně budete mít alergii ve formě drobné vyrážky. Ta bývá způsobena změnou hormonální hladiny během těhotenství a větší přecitlivě­lostí pokožky.

Jízda na kole - je vhodná pomalým tempem a v nenáročném terénu. Není však dobré jezdit extrémně dlouhou dobu na lesních a jiných hrbolatých ces­tách. Sedíte totiž na tvrdém a úzkém sedle, které je velmi nevhodné pro vaši kostrč.

Tanec nebo aerobic - jen po krátkou dobu s dostatečnými přestávkami (vyne­cháváme poskoky, dlouhé a náročné posilování, švihy nohama). Velmi vhodný je tzv. břišní tanec v pomalém rytmu. Bývá většinou součástí předporodních kursů, jelikož se dnes jednoznačně potvrdil jeho dobrý vliv na těhotenství a vaše miminko.

Kalanetika - pokud jste tento druh cvičení provozovala i před těhotenstvím aJste tedy trénovaná, můžete pokračovat. Vyhněte se ale posilovacím cvikům na bříško.

Pravidelné procházky - jsou vhodné rychlejším tempem.

Sauna - možná je i návštěva sauny, ovšem ne v prvních 3 měsících těhotenství!

Je nutné pobyt v sauně zkrátit a vždy vycházet z vašich pocitů. Návštěvu sauny by v každém případě měly vynechat ženy s hrozícím potratem či předčasným porodem, u kterých předchozí těhotenství skončilo potratem, s onemocněním srdce, vyšším krevním tlakem či křečovými žilami (varixy), při nesnášenlivosti vyšších teplot.

Masáže, hlavně relaxační, lze jedině doporučit. Hledejte však centra, kde proškolený personál poskytuje služby i pro těhotné nebo speciálně pro ně. V různých obdobích těhotenství není vhodné masírovat některé části těla. Na některá místa na těle ženy je třeba dávat pozor po celou dobu gravidity.

Obecně je nutné dbát na zvýšenou hygienu, nosit vlastní ručník a obuv do vody, doplňovat ztrátu tekutin a co nejvíce snížit riziko úrazu nebo prudkého kontaktu s druhou osobou během sportování.

Nevhodné sporty v těhotenství

  • jízda na koni
  • sjezdové lyžování
  • bruslení
  • let balónem
  • nepřípustné sporty
  • silové sporty
  • vrcholový trénink
  • seskok padákem
  • vytrvalostní sporty
  • míčové sporty
  • potápění

Pokud se rozhodnete jít sportovat, vždy zvažte váš aktuální zdravotní stav, stáří a stav vašeho těhotenství. Pokud si nejste jista, zda-li je tento sport pro vás vhodný, vždy se poraďte se svým lékařem.

Těhotenství a porod

Autor: Magdalena Mikulandová

 

autor: www.tehotenstvi.cz | Magdalena Mikulandová
témata: sport

Diskuze k článku