Čím dřív, tím líp
Kolem prvních narozenin děti často stojí a přidržují se nábytku, dělají první krůčky a začínají tvořit krátká slůvka. Jste u vytržení. Máte tak šikovné a učenlivé miminko. Jenže je to i ten nejlepší možný čas, kdy nastavit přísnější režim a začlenit drobné povinnosti, které v dítěti rozvinou smysl pro zodpovědnost. Možná se vám to zdá kruté, ale pokud to začnete praktikovat až před nástupem do školky nebo dokonce školy, se zlou se potážete, protože dítě bude mít nulové návyky a to, co po něm budete chtít, jasně označí za zradu. A to nechcete. Mnohem lepší je vštěpovat dětem střípky povinností od nižšího věku a pomalu nabalovat další a další. Jedině tak z vás budou parťáci, jedině tak dítě pochopí koncept her a úklidu, svobody a povinností.
Tři základní povinnosti
Představte si, že vaše dítě už chodí (co na tom, že má zatím vratký krok). Zařadit můžete tyto drobné povinnosti, díky který se vztah utuží a období vzdorů, urážení, odporu a pláče budou o dost mírnější.
Úklid hraček
Stavebnice, plyšová zvířátka, auta, panenky, puzzle. S tím vším si může malé děcko hrát. Když ale vidíte tu hromadu nepořádku, jdou na vás mrákoty. Naučte prcka, že si může vybrat vždy jen jednu věc. A před další hrou tu původní uklidit. Pořiďte mu prostorné bedny (dřevěné, plastové i z pevnějšího kartonu. Polepte je, pokreslete a malé špunta maximálně motivujte.
Můžete k úklidu zpívat písničku (takovou, kterou budete mít schovanou jen pro tyto situace), můžete mu pomoc tak, že jednou hodíte kostku vy, pak dítě.
Utřeno/vytřeno
Občas se to stane každému, že něco kápne nebo spadne na zem. A u dětí to platí dvojnásob. Sliny, koláč, mléko .. cokoliv. Nemusíte se hned zlobit. Dej mu mu vlhčené ubrousky nebo dětskou lopatku s košťátkem a nechte ho, aby po sobě uklidilo. Stejně tak stůl pomalovaný od temper nebo upatlaný od modelíny. Čisto musí být.
Ahoj, babi!
Nemáte-li babičky po ruce a nemůžete je navštívit každý den, pravděpodobně využíváte videohovory, kde se dítě může svým prarodičům alespoň trošku přiblížit (než pojede na prázdniny). Nastavte pravidla, že zavoláte dvakrát týdně. Babička bude vědět přesný čas a vy podle toho nastavíte celý den. Dítě si zvykne, že se to opakuje a bude se těšit. Odbouráte tak situace, kdy nemá náladu nebo naopak si vynucuje dřívější spojení. Bude si připravovat řeč, co chce babičce povědět, čím se pochlubit a na co si postěžovat. I takové maličkosti dítě formují.