Přejít k hlavnímu obsahu

Pozdní večerka a ranní budíček

Spánek miminka

Se spaním dětí je často potíž. Dospělý člověk by spal klidně i deset nebo dvanáct hodin denně a nepravidelný režim mu vůbec nevadí, miminka, kojenci a batolata ale fungují úplně jinak. A to vás může z/ničit. Bez přísného režimu budete mlít z posledního.  

Potřeba spánku 

Miminko spí osmnáct až dvacet hodin denně. Budí se jen na malou obhlídku světa kolem sebe, přebalení a jídlo. Nic víc nepotřebuje. Musí především nabrat hodně energie. A k tomu potřebuje spánek. Tahle klidná fáze ale trvá jen několik málo týdnů a brzy se začnou intervaly, kdy je dítě vzhůru, prodlužovat a čas výhradně pro maminku, která si může poklidit, uvařit, zalenošit nebo se také dospat, zkracují.  

Roční dítě vyžaduje jen dvě hodinky dopoledne a dvě odpoledne a osm až deset hodin přes noc. To je slušný pokles spánku. A tak je pochopitelné, že si začínáte pohrávat s myšlenkou, jak co nejlépe dětský odpočinek, který je rozdělený do několika fází a značně parazituje na plynulosti dne a možnosti plánovat návštěvy u lékaře nebo výlety do přírody, zregulovat. První rada je jasná: OPATRNĚ!  

Neplatí totiž úměra, že čím déle dáte dítě spát, tím později vstane. To se dá aplikovat na dospělého člověka, ale ne na miminko. Do velký míry totiž reaguje na světlo a na ruch zvenčí. A mimo jiné ho budí hlad, mokrá plenka nebo propocená záda od pyžamka. Má nastavené vnitřní hodiny a půl šestá se nedá popřít. Může se tedy stát (a pravděpodobně se to opravdu stane), že dáte malý uzlík do postele o hodinu později a ono stejně vstane se slepicemi. V první řadě budou obstrukce při usínání, protože dítě bude otrávené a přetažené, celý proces propláče a provzteká. Za druhé se probudí brzy (ve svůj obvyklý čas) a to hodinové manko ho bude celý den pronásledovat. Nebude odpočinuté, svěží, veselé. Může ho bolest hlavy a celé tělo z únavy, může mít zvýšenou teplotu, objevit se vyrážky, může být brečavé nebo agresivní. A to vám za to dozajista nestojí.  

TIP: Už jste slyšely o “možnosti” ovlivnit spánkový režim miminka tím, že budete pravidla dodržovat během těhotenství a ošálíte tím cirkadiánní rytmus dítěte, který si zvykne na čas, kdy chodíte spát a vstáváte? Metoda není pochopitelně stoprocentní, ale pokud vytvoříte rituály, dítě je přirozeně otiskne do svých návyků a procesy usínání, vstávání i celého režimu pro něj budou mnohem snesitelnější.  

Jděte na to chytře! 

Naštěstí existuje několik triků, jak dětský spánek usměrnit. Musíte ale zkoušet jeden po druhém, protože každé miminko je jiné a reaguje rozdílně. Ne na vždycky platí všechny uvedené metody. Některé děti jsou citlivější a ovlivňovat situaci může i nachlazení nebo období vzdoru.  

  • Vymezte dítěti čas na spánek (dopoledne i odpoledne ho buďte) 
  • Nechte otevřené dveře a neomezujte se v denních činnostech 
  • Vsaďte na samotu a hned po probuzení nejděte k dítěti, dopřejte mu přirozený vstup do dne (nebo jeho další části) 
  • Střídejte se s partnerem (vůči jednomu rodiči dítě otupí) 
  • Trvejte na vlastní postýlce (žádné spaní u rodičů nebo v náručí a na míči) 
  • Mazlete se  
  • Vyvarujte se televize a veškerého modrého světla před spaním 

Diskuze k článku