Přejít k hlavnímu obsahu

Děti cítí napětí. Už žádné bulíky na nos

Hádka

Čas od času se hádkám nevyhnete. Stejně tak občasným bolestem hlavy, ostřejší výměně názorů v práci nebo střetu s nevlídnou babkou v tramvaji. Neobelhávejte děti a řekněte jim, co vás trápí. Dětská psychika je hodně zranitelná a nezaslouží si lež, ani tu milosrdnou. 
 

Dokonalý svět 

Držet děti v bludu, že svět je jenom růžový, je cestou do pekel. Po tom, co se setkají s realitou ve školce a ve škole, na táboře nebo v dospělosti, nebudou vědět, co si počít. Sevře je pocit, že jsou na ně všichni zlí a pomocná ruka rodičů, na kterou byli do té doby zvyklí, je ta tam. Hádka může být pro děti “prospěšná”, musíte ji ale ukočírovat a dodržovat pravidla, aby si váš potomek zapamatoval, že výměna názorů může probíhat i ve slušné rovině. 

Vztek ale patří mezi běžné emoce a nemá smysl ho potlačovat. Schyluje se k hádce? Neodhánějte dítě pryč a nechte ho vnímat, co se kolem něj děje. Není třeba předstírat, že je vše zalité sluncem a hádky se vám obloukem vyhýbají. Dítě by se mohlo začít za svoje emoční a citové projevy - obzvláště ty negativní - stydět a skrývat je v sobě. To může z dlouhodobého hlediska ovlivnit jeho osobnost, pokřivit vnímání skutečností a výrazně snížit odolnost vůči stresu. 

Vše potvrzuje i studie z roku 2017. Je dokázané, že děti, které jsou občasným svědkem konstruktivní hádky, jsou svolnější ke kompromisům, ve větší míře projevují empatii, zajímají se o druhé, lépe spolupracují a umí v kolektivu i samy nacházet řešení. 

Hrubiáni a slušňáci 

Témata hádky jsou různá. Nejčastěji se sice lidé hádají kvůli penězům, ale na paškál přichází i nedostatečná pozornost, domácí práce, stres v zaměstnání, starost o děti nebo zvířata, zdravotní komplikace, rozdílné názory na trávení volného času nebo výchovu. Spor začíná pozvolna sérií narážek a jízlivých poznámek, záhy přichází nefalšovaná hádka. I ta se ale může nést v klidovém režimu. Zvýšený hlas je v pořádku, tabu jsou ale urážky, ponižování, hrozby, vydírání. Dejte si pozor i na tón hlasu. Dítě zaznamená rozdíl mezi ostrou výměnou a momentem, kdy jde do tuhého a vztah a láska jeho rodičů se otřásá v základech. 

Čas na pauzu 

Pokud nabírá hádka na obrátkách a stále se nemůžete dobrat konci nebo kompromisu, hrozí, že se uchýlíte k urážkám nebo jemné agresivitě. To je rovina, kterou by dítě vidět nemělo. Velice snadno by se pak v krizových situacích pasovalo do role násilníka nebo naopak oběti. Naordinujte si pauzu a na pár minut se odeberte k nějaké rutinní činnosti, u které můžete vychladnout, utřídit si myšlenky a sesumírovat názor. Počet přestávek není limitovaný. Je lepší krátká pauza, vulgarismy a násilí nikam nevedou. 

Hádají se dva, řeší to tři 

To, že se spory vyřeší mezi partnery, je jen polovina úspěchu. Je třeba probrat vše s dítětem, které bylo svědkem prudké hádky. Nedokáže sice pojmenovat, co se stalo, ale vnímá všechna gesta, tón hlasu, řeč těla, pochytává slova a může si je dávat do špatného kontextu. Neví, jestli se má přidat na stranu mámy nebo táty. Po hádce si společně sedněte a vysvětlete mu, co se stalo, jak to vzniklo, předložte mu řešení a výstup celého sporu. Nezapomeňte zdůraznit, že se máte rádi a je mezi vámi láska (pokud nejde o dlouhodobé spory a neschyluje se k rozchodu). Nezapomínejte na to. Pro vás je to možná maličkost, ale dítě žijící v třaskavém prostředí, které nezná důvod hádek a nevidí usmíření, žije ve stresu a mohou se o něj pokoušet úzkosti, pocity zmatení, viny a méněcennosti. 
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA