Co ukázal výzkum?
Čtěte také: /5-kroku-k-bezstarostnemu-tehotenstvi
Výzkumu se zúčastnilo téměř 3000 maminek. V 18. týdnů těhotenství všechny maminky vyplnily dotazník o stresových událostech dosavadního průběhu těhotenství (např. finanční problémy, ztráta příbuzného, rozchod nebo rozvod, manželské problémy, problémy s těhotenstvím, ztráta zaměstnání). Následně pak stejný dotazník vyplnily ve 34. týdnu těhotenství.
Když bylo dětem zúčastněných žen 10, 14 a 17 let, vědci zhodnotili jejich celkový vývoj a koordinaci testem motoriky. Tento test obsahoval měření síly rukou, schopnost dotknout se prstem svého nosu, skok do dálky, chůzi po čáře a stání na jedné noze. Mimo to vědci kontrolovali také jemnou motoriku posouzením schopnosti pohybovat malé kuličky z jednoho pole do druhého, navlékat korálky, šroubovat matice na šroub.
Ve výsledku byly děti rozděleny do tří skupin:
- na ty, jejichž matky žádný stres v průběhu těhotenství nezažily
- na ty, jejichž matky zažili méně než tři stresující události
- na ty, jejichž maminky zažili tři nebo více stresujících událostí během těhotenství
Výsledky ukázaly, že děti narozené matkám, které zažily nejvíce stresu v těhotenství, měly nejnižší skóre motorického vývoje během všech období výzkumu.
Jiné předchozí výzkumy ukázaly, že v souvislosti se stresem v těhotenství je i zvýšené riziko astmatu nebo zubního kazu. Ale až nyní některé studie analyzují souvislost mezi stresem matky v těhotenství a motorickým vývojem dětí.