Tři fáze
Některé děti se rodí úplně bez vlasů, jiné mají sotva pár chloupků, další mají kštici, kterou se často nepyšní ani malí předškoláci. Není třeba se ale znepokojovat. V první řadě závisí na genetické výbavě, za druhé jde o prvotní vlásky, které o kvalitě, hustotě a vlastně ani barvě neříkají vůbec nic.
V prvních týdnech mají děti velmi slabé a tenké velusové vlásky. Jejich stav je často tristní a jde jen o chmýříčko, které časem vypadá. Není třeba používat na ně speciální přípravky ani je přehnaně česat. Postačí, když je v rámci pravidelného hygieny jednou týdně opláchnete vlažnou vodou, abyste z nich smyli prach a usazené nečistoty. Pojí se s nimi ale jeden nešvar. Některým dětem totiž vypadávají nárazově a mohou se jim tvořit nevzhledné lysinky. Je to ale přirozený proces, který po pár týdnech ustane. V prvních měsících děti často trápí také seberoická dermatitida. Ta vláskům vůbec neprospívá a ničí je. Žluté a hnědé šupiny jsou nevzhledné a odstranit je lze jen pomocí olivového nebo slunečnicového oleje. Naneste přímo na potižená místa dvě hodiny před večerním koupáním a ve vaně jemně stírejte.
Batolecí období dětí prožívají s intermediálními vlasy. Ty už jsou pevnější a je třeba o ně pečovat. Do značné míry udávají barvu sílu pro třetí fázi. I ty ale časem postupně vypadají a nahradí je vlasy, které vydrží po zbytek života.
První kosmetika
Minimálně prvních šest měsíců není nutné používat šampony ani speciální přípravky z dětských řad. Jde jen o marketingový tah, který má z lidí vylákat peníze. Vybírejte mezi kosmetikou, která má nedráždivé a ideálně přírodní složení. Děti špatně snáší chemické koktejly a silné koncentrace nebo silikony a parfemace jejich pokožce nesvědčí. Jejich časté používání může vést k rozvoji dermatitid, ekzémů, kopřivek, podráždění a začervenání, svědění a narušené celistvosti kůže.
Nenechte se ale odradit, přírodní kosmetika příliš nepění. Ničemu to nevadí, její účinky jsou dostatečně silné a dodají vláskům vše, co potřebují. Je to jen vizuální “problém”. Nehledě na to, že děti to ocení, protože ze začátku mydlinky na hlavě a následné polévání vodou nemají příliš v lásce. Bojí se pálení očí nebo vody v uších. A tak - i když procedura probíhá jen jednou týdně - se chodí koupat nerady. Na druhou stranu, vyberete-li kosmetiku s obilnými klíčky, s jojobovým olejem nebo mandlovým olejem a heřmánkem - příjemná vůně je uklidní.
Až do finále
Umytím vlasů to pochopitelně nekončí. Je třeba je dobře rozčesat a vysušit. I to má ale svá pevně daná pravidla. V prvních měsících, kdy jsou vlasy slabé a je jich velmi málo, používejte zásadně speciální kartáček nápadně připomínající ten pro zubní hygienu (jen má větší rozměry a plochu záběru) nebo hřeben s kulatými štětinkami, které nepodráždí vlasovou pokožku a jen ji příjemně stimulují pro prokrvení a rychlejší růst vlasů. Časem ho můžete vyměnit za model z bambusu nebo plastu. Hřeben, na který jsou zvyklí dospělí, používejte až s nástupem do školy, kdy jsou vlasy dostatečně husté a silné a hroty se nedostanou až k pokožce.
Na vlhké vlasy nepoužívejte hřeben a nesnažte se je za každou cenu rozčesat. Jsou v tu chvíli hodně zranitelné a necitlivým zásahem byste je mohli nenávratně poškodit nebo narušit jejich strukturu a zastavit růst. Jemně je vysušte ručníkem a nechte volně proschnout. Pokud máte nutkání použít fén, zařaďte zpátečku. Těm totiž dětským vláskům vůbec nesvědčí. Ale i při časovém presu a nárazově to samozřejmě nevadí.