Přejít k hlavnímu obsahu

Pravidelné horečky nad 40 stupňů, co dělat?

Horečka

Nemocné dítě je postrachem všech rodičů. Těžko jim pomáhat, často si ještě neřeknou, co je souží, kdy je jim lépe, co potřebují. O to hůř, trpí-li dítě na horečky atakující čtyřicetistupňovou hranici. Dítě trpí a rodiče jsou bezradní. 
 

Hra na dokonalost 

V ideálním světě by nemoc neexistovala. Nikdo by se netrápil, nebylo by třeba léků ani zásahu doktora, nepanoval by strach, neprobděli byste celé noci, vše bez křiku a bolesti. Jenže tak svět nefunguje. Naštěstí. Lehce zvýšená teplota do 38 stupňů je totiž tou nejlepší možnou reakcí těla na neduhy, které se o vašeho prcka pokouší. Je ale třeba dodržovat pravidla a bedlivě sledovat každou změnu. Jednoho totiž vyčerpá pár desetin navíc, druhý bez větších potíží zvládá i vyšší horečky. To samozřejmě není bezpečné a nehledě na to, jak se organismus k nemoci staví, by mělo dítě uzpůsobit režim dne, aby se zbytečně neunavovalo a nespotřebovalo všechnu cennou energii. 

Vlastním životem 

Jen lehce zvýšená teplota je mnohem lepší a především účinnější než podpora pomocí léků. Je to totiž důkaz, že organismus má prozatím dostatek sil, aby s počátky virózy bojoval sám. Problém ale nastává ve chvíli, kdy souboj trvá týden a dítěti není možné ulevit. I nižší hodnoty (i když stále zvýšené) ho vyčerpávají, ubírají mu na elánu a z dlouhodobého hlediska parazitují na jeho imunitním systému. Pět dnů je limitní doba, pak už je třeba zasáhnout. 

Varovné signály nepodceňujte 

Pokud horečka náhle vyskočí ke čtyřiceti stupňům, je nutné zahájit léčbu pomocí medikamentů. Je jasné, že tělo si s takovými obtížemi samo neporadí a obranný mechanismus přestal plnit svoji funkci. Je oslabený a při nedostatečně rychlém zásahu a snížení horečky může dojít k jeho delšímu narušení. 

Existuje ale vcelku početná skupina lékařů i rodičů, kteří mají za to, že k tabletám by se mělo přistupovat až při teplotě 39,5. Do té doby převažují pozitiva nad negativy a horečka může být pro tělo svým způsobem přínosná, očišťující a zocelující. Je to ale hodně kontroverzní názor, který nelze aplikovat plošně. Vždy záleží na tom, jak se s neduhy vyrovnává sám organismus. Pravda je totiž taková, vyšší horečka zatěžuje ledviny, srdce a celý oběhový systém. Co na tom, že vysoké teploty účinně ničí všechny viry a bakterie, vedlejší rizika jsou mnohem závažnější. Pokud se po několik hodin teploty drží na 41 stupni, může dokonce dojít k zástavě dechu nebo poškození mozku. Nehledě na nárazové změny metabolické rovnováhy a rozvoj acidózy. To přece nebude nikdo dávat všanc jen proto, že poučka velí nechat dítě prát se s nemocí samo. Zdravý a selský rozum má hlavní slovo. 

Nerovný boj? 

Některé děti se potýkají s nižšími teplotami i týden, jiné mají pravidelně každý měsíc čtyřicítky a po dvou dnech jsou jako znovuzrozené. V druhém případě není vhodné dopovat je silnými léky. Ideální jsou podpůrné medikamenty v kombinaci s přírodní léčbou v podobě obkladů nebo zábalů a masáží. 

Zkuste následující po vzoru našich babiček. Ty totiž neměly lékárničku plnou barevných kapslí a musely si poradit s tím, co jim nabídla příroda nebo spíž. 

Octové ponožky 

Suroviny: dvě lžíce octa, 1 litr vlažné vody 

Postup: namočte do směsi bavlněné ponožky a navlékněte je dítěti na nohy. Přes ně dejte ještě jedny suché. Vydržte dvacet minut v klidu a nechte ocet působit. Do půl hodiny by měla teplota začít klesat. 

Pozor ale na nedodržení koncentrace. Velké množství octové složky by mohlo způsobit kopřivku, lokální začervenání nebo svědění. 

Bramborový zábal 

Suroviny: 3 syrové brambory

Postup: brambory nastrouhejte a dejte je vychladit do lednice (nebo obráceně, pokud připravujete v předstihu). Nasypte je do bavlněné utěrky nebo natlačte do ponožky a zabalte do nich chodidla. Do pár minut se dítěti uleví. 


 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA