Strach nad strachy
Obavy, které rodiče prožívají ve chvíli, kdy jejich dítě podstupuje lékařský zákrok, se dají jen těžko popsat. Strach, promítání všemožných komplikací, výčitky, jestli se tomu všemu nedalo náhodou předejít, pocity nespravedlnosti. To dokáže člověka plně paralyzovat, zbavit ho zdravého úsudku i odstupu, vyvolat v něm nepřiměřené reakce od lítosti po paniku nebo dokonce agresi.
Nedá se to nijak ovlivnit. Jde o vaše dítě. O uzlíček lásky, který opečováváte a milujete do morku kostí. A tak se o něj bojíte. O všechny jeho bolístky, o zranění, o útrapy. Co když nastanou komplikace? Co když se operace nepovede? Co když budou rekonvalescence příliš dlouhá? Co když si na dítě počíhají zdravotní omezení? Je toho tolik, co vám běží hlavou.
Tipy pro těžké časy
Strachu se pochopitelně úplně nezbavíte, ale myslete na to, že přílišné obavy a úzkosti mohou celkovému průběhu jen přitížit, protože vy nebudete uvažovat racionálně, budete unavení a podráždění a dítě vycítí váš strach a ztratí veškerou bojovnost, která je pro takové situace nezbytná.
Existují jednoduché triky, jak ulevit sobě i dětem. Bude vás stát značné úsilí nasměrovat pozornost jinam, ale ve finále takový přístup a čistší atmosféru oceníte všichni.
Informujte se
Zjistěte si na internetu nebo od zdravotnického personálu, co vaše dítě čeká, co mu hrozí, jak se bude postupovat. A v případě lékaře se ptejte vždy jen jednoho, který za vašeho potomka zodpovídá. Tak se vyhnete informačnímu šumu a budete mít jen jeden zdroj, na který se můžete spolehnout. Na druhou stranu se v případě, že se dopátráte informací, které jste od lékaře nedostali, nebojte zeptat. Obavy jsou na místě a kvalifikovaný pracovník je musí objasnit.
Vytvořte si časový plán
Pokud s dítětem neležíte v nemocnici (zákon aktuálně řeší zelenou pro společné pobyty), budete ho chodit jen navštěvovat. Spousta rodičů zůstává na chodbě dnem i nocí, sedí, hlavu v dlaních, neustále konfrontují lékaře, odpočítávají minuty. Na jednu stranu se to dá pochopit, na druhou tak jen bují strachy, vyčerpání nebo dokonce paranoia. Není nad kvalitní spánek. A to i v situacích, kdy vaše dítě leží na operačním sále nebo se zotavuje po náročném zákroku. Pokud ho nechcete nechat bez dohledu, sepište časový plán a střídejte se - ideálně s partnerem. Bohužel se někteří rodiče nedokážou shodnout a jeden nebo druhý si nárokuje veškerý čas. To postrádá logiku. Oba máte stejná práva. Uvidíte, že odpočinutí budete celou situaci snášet mnohem lépe a pro dítě budete větší oporou.
Drobnosti pro rodiče
Zní to možná hloupě, ale neměli byste ani v takových chvílích zapomínat na sebe. Snažte se souznit s partnerem (ne všechny hovory se musí točit kolem dítěte), zajděte si na kávu, podívejte se díl oblíbeného seriálu, pusťte si hudbu, kreslete, pište, najděte si čas na pravidelnou péči o pleť nebo jen dlouhou sprchu. Nemusíte mít výčitky, že by vás takové maličkosti odloudily od pozornosti směrem k dítěti, na druhou stranu vám ale mohou prokázat lví službu, když vás vytrhnou ze chmur a smutku. Jde jen o pár minut, efekt je ale ohromný.
Vždy tu ale buďte pro svoje dítě a v momentě, kdy vás potřebuje, nastupte v plné síle. To je rodičovská povinnost! Drobné ústupky jsou ale v mezidobí povoleny. Nejste stroje.