Jednoduchý řez
Jednotný názor na epiziotomii jakožto nejčastější porodnický zákrok neexistuje. Jedni ho obhajují, druzí zatracují a pochybují o jeho prospěšnosti nebo nutnosti. Pravda je taková, že jde o ochranu před prasknutím perinea (oblast mezi pochvou a konečníkem), kdy je třeba zvětšit prostor pro hlavičku miminka.
Zákrok není nijak dramatický, ve vyspělých zemích jde téměř o rutinní záležitost. Řez se provádí v různých směrech, každý porodník preferuje něco jiného. Čeká se na vrchol kontrakce a vede se linie směrem od konečníku. Šití probíhá v lokální anestezii ihned po porodu a vypuzení placenty v několika vrstvách, kdy se spojují vnitřní a vnější svaly pomocí rozložitelných stehů.
Největší komplikace není samotný nástřih a bolest při úkonu, ale hojení. To se odvíjí podle úrovně řezu. Dělí se na čtyři fáze. Většinou se pohybujeme v prvních dvou kategoriích, ale při vážnějších zákrocích může být rekonvalescence dlouhá i několik týdnů, kdy jsou ženy značně omezeny v pohybu i ve starosti o dítě, mají potíže s vylučováním, hygienou, menstruací, sexem i psychikou.
- zasažená pojivová tkáň a kůže
- bod 1 plus hlubší svalová hmota hráze
- bod 1 a 2 plus zásah análního svěrače
- předchozí 3 body a řez napříč análním svěračem
Ideální číslo
Dlouho počet nástřihů hráze stoupal. Stejně jako množství císařských řezů. Poslední roky je ale tento zákrok v útlumu a spousta žen se systematicky připravuje na přirozený porod a zkouší různé metody a postupy, jak si příchod dítěte na svět maximálně užít a naplno zhodnotit schopnosti lidského těla a vědomí. Nelze se na to pochopitelně spoléhat, je to věc nevyzpytatelná, ale čísla to snižuje.
V USA došlo k téměř polovičnímu poklesu, kdy ještě deset let zpátky byl nástřih prováděn u více než dvou třetin pacientech, dnes je to polovina. Odborníci ale tvrdí, že ideální by bylo, kdyby podíl klesl zhruba na pětinu.
Existují tři základní pravidla, jak epiziotomii oddálit. Není to stoprocentní, ale tyto rady vám pomohou nejen při odmítnutí nástřihu, ale i čistě preventivně.
- Kegelovy cviky
- Masáž hráze
- Porod ve vzpřímené poloze
- Není jizva jako jizva
Epiziotomie není běžná, přesto k ní spousta lékařů přistupuje vcelku laxně a nepřikládá jí velký význam. Nepřipouští si komplikace. To, že jde o poměrně malý řez, ale neznamená, že nebolí a nepojí se s ním komplikace. Právě naopak.
- Vysoké krevní ztráty
- Riziko otoků a infekcí nebo zánětů
- Výrazně horší porodní bolesti
- Ochabnutí pánevních svalů
- Inkontinence
- Bariéra při sexuálním styku
- Podlomená psychika
- Trable v posteli
Velký problém nástřihu během porodu jsou potíže během sexu. Nesmí se opominout poměrně dlouhá doba hojení a značné znecitlivění v místě jizvy. Stejně tak může tlak na oblast řezu reflexivně sevřít konečník, což způsobuje další bolest. Mimo pnutí a pálení se mohou dostavit přidružené komplikace jako inkontinence nebo neschopnost uvolnění svalů. Do roka se většinou všechno srovná, ale existují i případy, kdy byl nutný další lékařský zásah.
V krajním případě se může rozvinout posttraumatický syndrom, ženy se bojí styku a kontaktu s partnerem. Stejně tak ten má zábrany být při sexu spontánní, aby ženě neublížil. Běžně se totiž stává, že při stimulaci ženy v místech, kde běžně pociťovala slast, trpí bolestí. Je to začarovaný kruh a jen čas může následky epiziotomie zahladit.