Během prvních let života se z miminka z počátku odkázaného na mateřské mléko své maminky stane nezávislý strávník. Přestože u kuchyňského stolu může nastat nespočet problémů, radost a úleva rodičů z překonání jednotlivých výzev poté bývá o to větší. Než se nadějete, dítě získá správné stravovací a stolovací návyky. Kuchyně konečně nebude připomínat situaci po atomovém výbuchu a vy se přestanete děsit vyúčtování při praní hromad špinavého prádla. )
1. Stravu miminka tvoří výlučně mateřské či umělé mléko (0-4 měsíce)
Intervaly mezi jednotlivými dávkami potravy jsou krátké, zvláště u kojených miminek. Nejmenší kojenci přijímají potravu zhruba každou hodinu a půl. Později frekvence poklesne na jedno krmení za dvě až tři hodiny.
2. Počátek konzumace pyré a kaší (4-6 měsíců)
Přestože se rodiče mohou těšit na nové možnosti v krmení, tuto změnu je důležité neuspěchat.
Mezi známky připravenosti na premiérovou lžičku patří:
- Schopnost sezení na stoličce s rovnými zády.
- Projevování zájmu o jídlo dospělých
- Otevírání pusinky při blízkosti lžičky
Touží-li miminko zůstat na mléčné stravě i po ukončeném sedmém měsíci, je třeba urychleně kontaktovat pediatra.
3. Pití z dětského hrnečku s pítkem (6-8 měsíců)
Nabízení „učícího“ hrnečku během jídla může v tomto věku přispět k vytvoření asociace pití z jiného předmětu než z lahvičky.
4. Pití z klasického hrnečku s pomocí druhé osoby (6-12 měsíců)
Naučit dítě pít z malého otevřeného hrnku představuje výzvu, na níž si kvůli obtížnosti a hrozícímu nepořádku řada rodičů netroufne.
Z počátku je vhodné přiložit hrneček k ústům dítěte a nabídnout mu pouze pár doušků. V případě kašle či dušení trénink odložte. Po určité době lze snahy zopakovat pro zjištění, zda dítě již jeví známky připravenosti.
5. Odstavení od dudlíku (6-12 měsíců)
Ať už miminko ztrácí zájem o šidítko, nebo se ho drží zuby nehty, právě v tomto věkovém rozmezí nastal nejvhodnější a zároveň nejsnadnější čas se savičky zbavit.
6. Příjem „jídla do ruky“ (7-9 měsíců)
Jak se miminka učí kousat první tzv. finger food, přirozeně občas dojde k zakuckání či říhání. Jestliže však tyto jevy pozorujete často, seznámení dítěte s tužší konzistencí stravy se vyplatí odložit. Nenastane-li v desátém měsíci žádný pokrok, konzultujte problém s pediatrem.
7. Využívání špetkového úchopu u finger food (8-11 měsíců)
V dřívějších stádiích vývoje se jídlo nabírá celou dlaní. Nyní miminko pro snadnější uchopení sousta zapojí ukazováček a palec.
8. Pití z brčka (9-18 měsíců)
Ačkoli rodiče stojí určité úsilí naučit dítě tento způsob přijímání tekutin, přináší řadu výhod pro vývoj miminka, například v oblasti:
- Motoriky a svalů úst a jazyka
- Struktury ústní dutiny
- Rozvoje řeči
- Prevence logopedických vad či rovnátek
9. Ukousávání soust z větší potraviny, třeba ze sušenky (11-14 měsíců)
Po další tři až šest měsíců však pravděpodobně stále bude třeba většinu jídel rozporcovat na drobné kousky.
10. K rozkousání soust lze využít rotační žvýkání (11-15 měsíců)
Pokud se rodiče na tento vývojový milník nezaměřují, zřejmě zcela unikne jejich pozornosti. Takovýto způsob hryzání přitom představuje základ pro správné rozmělnění tvrdší potravy, zejména vláknitých potravin typu maso, ovoce a zelenina. Čelist vykonává krouživé pohyby, nikoli pouze pohyby nahoru a dolu (tzv. žmoulání).
11. Odstavení z příkrmů (11-13 měsíců)
Pro rodiče obvykle není lehké vykročit ve stravování z bezpečné zóny, reprezentovanou příkrmy. V případě zvládání finger food ovšem nastal čas posunout jídelní návyky na vyšší úroveň: k opravdovému „dospěláckému“ jídlu.
12. Odstav z lahvičky (11-15 měsíců)
Navzdory doporučení Americké akademie pediatrů, značné množství dětí usrkává z lahvičky ještě další řadu měsíců.
13. Samostatné pití z klasického hrníčku (12-18)
Přesnější dobu dosažení tohoto milníku nelze stanovit, neboť se odvíjí zejména od množství příležitostí miminka k tréninku. Přestože se rodiče nejspíše nevyhnou nepořádku, nabízet dítěti na stoličce hrnek několikrát do týdně může podpořit jeho komunikační i stravovací schopnosti.
14. Samostatné krmení pomocí příborů (15-24 měsíců)
U batolat, která dostala spoustu příležitostí pro zkoušení, se mohla dříve vyvinout schopnost zacházení se lžicí a vidličkou. Přesto jen malé procento těchto jedinců disponuje takovou zručností, aby se vždy obešlo bez pomoci.
Naopak některým dětem rodiče ve snaze zamezit nepořádku povolí dětem trénovat mnohem později. Přitom podle lékařů by se miminko mělo zvládnout samo najíst do druhých narozenin.
15. Bezpečná konzumace (téměř) veškerých potravin (24+ měsíců)
Stále se však vyhněte pokrmům nesoucím riziko udušení jako jsou hrozny, popcorn, celá mrkev, ořechy, či hot dogy:)