Kdy učit dítě na nočník?
Ať babičky tvrdí, co chtějí. Dítě ale skutečně nemusí sedět na nočníku v osmi měsících. Některé maminky tyto problémy řeší u tříletých dětí. Podle Světové zdravotnické organizace mohou občas „nehodu“ udělat děti až do věku pěti let. Zkrátka někdo rychlejší, zatímco jinému to trvá déle. Průměrně k tomu dospějí na druhém roce.
Maminky, neslavte úspěch s nočníkem předčasně
Možná zabrala už první rada a dítě vykonává svou potřebu na nočníku. Nejásejte předčasně. Za dva tři měsíce může mít z každé toalety opět hysterický záchvat. Poté vám nezbývá než čekat, až znovu objeví „zapomenutou dovednost“.
Na vině může být i negativní změna v životě dítěte, která ho zasáhla. Pokud se „nehody“ stávají často, kontaktujte lékaře.
Jak poznat, že nastal čas trénovat na nočník?
Sledujte u dítěte tři vývojové pokroky. Pokud…
neprochází obdobím vzdoru, kdy odmítá všechny vaše zákazy a příkazy.
Rozumí tomu, když po něm něco chcete
… pak je čas ho dávat na nočník. A jak na to?
Ověřené způsoby, jak naučit dítě na nočník
Pokud dítě více než týden nepochopí, co po něm chcete, je ještě příliš nevyzrálé. Nočník odložte a zkuste to o měsíc později.
Nesnažte se ho to naučit v době, kdy máte málo času. Ideální jsou letní měsíce.
Oblečte děťátku kalhotky bez plen nebo tzv. odvykací (či tréninkové) plenkové kalhotky. Vnímá v nich, že je mokré, a přitom nic nevyteče.
Rozestavte po domě více nočníků, aby to váš snaživec neměl daleko. Jeden třeba do obýváku a druhý do dětského pokoje.
Nechávejte dítě na nočníku jen chvíli, nedržte ho násilím. Pokud se „zadaří“, pochvalte a očistěte ho. Abyste budovala jeho hygienické návyky, oba si omyjte ruce.
Motivujte ho třeba lentilkou za každé povedené „dílo“.
Vysazujte děťátko každý den po probuzení, před vycházkou, po jídle (cca 20 minut po) a kdykoli, když je šance, že se mu chce na záchod. Pak časy pravidelně dodržujte a nočník nepřesouvejte.
Nevyužívejte dětský záchod ke krmení ani pro hraní si s dítětem.
Nevyjadřujte se o jeho stolici negativně. Jinak se maličký může cítit provinile nebo se bát a začne ji zadržovat. Na nočník ho pak nedostanete nejspíš ani párem koní. Tohoto bloku se těžko zbavuje. Někdy je i nutná konzultace s lékařem. Proto na dítě nekřičte, ani když to vypustí třeba v tramvaji. Začátky zkrátka nejsou snadné.
Nechte výběr nočníku na dítěti. Ať si řekne, který se mu líbí a osahá si ho. Máte pak větší naději, že se ho nebude bát.
Nočník by neměl být moc velký, aby se ho prcek nebál.
Pokud se po „suchém“ období opět objevily nehody, buďte trpělivá. Vraťte se k plenkám a v klidu mu vše znovu vysvětlete. Hlavně nekřičte a netrestejte
V nouzi nejvyšší pořiďte tzv. hrající nočník. Hrozí ale, že bez zvuků dítě svou potřebu nevykoná.
Víte, že díte na nočník umí chodit, jen je na to líné? Zakažte mu s plenkami dělat něco, co má rádo, třeba bazén.
Když začne tlačit mimo nočník, nesnažte se ho okamžitě svléct a posadit na „správné místo“. Jen se vás lekne a může začít zadržovat stolici.
Pokud se umí samo svléknout, dávejte mu oblečení volného střihu. Sundá ho snadno a hlavně rychle.
Nechte potomka, aby vás doprovodil na záchod a ukažte mu, jak se to dělá. Syn může s tatínkem „zalévat“ květiny.
Vysvětlujte mu, že na nočníku není nic špatného
Pokud má blok z toho, že to musí dělat do nočníku, může pomoci konzultace s lékařem.
Na závěr úkol pro vás: zbavte se železné zásoby plenek. Berte to jako potvrzení, že jste se rozhodla dítě naučit na nočník.
Pevné nervy a hodně síly! ;)