Přejít k hlavnímu obsahu

Jak jsem začala s příkrmy?

Miminko a příkrmy

Jak a co naše miminka v prvních měsíc a letech jí, má vliv na jejich zdraví i v budoucnu. Z toho důvodu není dobré brát příkrmy na lehkou váhu. Období příkrmů se odvíjí také od toho, jestli má miminko mateřské mléko nebo umělé. 

S prvními příkrmy to chce spoustu trpělivosti. Ze začátku může miminko během podávání příkrmů plakat a podávanou stravu odmítat. Většinu z  toho, co se mu chystáte dát, nezná a ne vše mu může být ihned po chuti. Než naše miminka budou jíst sami, chvíli si počkáme.

Kdy začít s příkrmem?

Říká se, že by se nemělo začínat před ukončeným 4. měsícem, ale také to dlouho neprodlužovat. Miminko by mělo první příkrm dostat nejpozději do ukončeného 6. měsíce.

Při podávání tuhé stravy později mohou vzniknout alergie na potraviny a navíc naše malé lásky by neměly být zvyklé jen na tekutou stravu, ale postupně si zvykat i na pevnou. Čím později začnete, tím hůře si miminko zvyká na něco jiného než mléko.

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že jsme s příkrmy začali okolo 4. měsíce a miminko nemá s tuhou stravou žádný problém. Malý byl krmený umělým mlékem, proto jsme s mixovanou zeleninou začali takto brzy.

U kojených dětí je lepší počkat okolo 5. měsíce. To že miminko dostává jinou stravu než mléko, neznamená, že s kojením nebo umělým mlékem přestanete. Mléko má jinou chuť, konzistenci a navíc živiny, které miminko potřebuje. 

Mateřské mléko je pro miminko to nejlepší!

Výbavička pro miminko

Miminko bolí bříško! Zkušená maminka radí, co s tím

S čím tedy začít? 

Ze začátku začínejte s jednosložkovými příkrmy jako je samotná mrkev, brambor nebo hrášek. Podávejte je nejlépe v ranních hodinách, protože pak můžete celý den pozorovat příznaky případné alergii.  A navíc vaše miminko je vyspané a může sníst větší porci.

Pokud miminko nemá problémy se samostatnými surovinami, mícháme je společně. Zpočátku začínáme zeleninou a později ovocem. Maso je lepší používat až po zkoušce se zeleninou a ovocem.

Na zkoušku si připravte ze začátku jen malou porci na polévkovou lžíci, ať můžete pozorovat pozdější reakce.

První jídlo by mělo být nejlépe rozmixované a bez hrudek. Mělo by mít kašovitou konzistenci. Toho dosáhneme pomocí přilití vody případně umělého nebo mateřského mléka. Dbejte na to, aby veškeré potraviny prošly varem a to nejen z hygienických důvodů, ale také proto, že se vám tak bude zelenina lépe mixovat.

Při podávání jídla dávejte pozor, aby bylo vlažné nikoli horké.

Kojení je v hlavě: zápisky z praxe laktační poradkyně

Co skutečně potřebujete ke kojení?

Kdy podávat příkrmy?

Jak jsme již zmiňovali, příkrmy je lepší podávat dopoledne, nebo nejpozději k obědu. Na večer postupně můžete vyzkoušet mléčnou kaši, která je nasládlá a většině dětí chutná. Navíc miminko pěkně “zaplácne” na noc a vy se tak budete moct v klidu vyspat. 

Kaše vždy připravujte podle návodu na krabičce.

Náš malý zatím s žádnými surovinami neměl problém, ale samozřejmě chutě a možné alergie jsou u každého miminka jiné. Ráno dostává umělé mléko. Ke svačince nebo obědu dostane rozmixovanou zeleninu.

Na odpolední svačinku má ovoce nejčastěji banán. Po vykoupání tedy před spaním dostává mléčnou kaši a na celou noc máme klid. 

Takže všem začátečnicím s příkrmy přeji pevné nervy a hodně štěstí.

autor: Anita Rosendorfová a blog Normal Mama Život
kategorie: Miminko

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA