Strie jsou v podstatě malé trhlinky v povrchových vrstvách kůže, které souvisejí s mechanickými a hormonálními změnami v těhotenství. Nejvíce se strie projevují ve III.trimestru těhotenství.
I když neexistuje žádný zaručený způsob jak striím zabránit, lze alespoň snížit pravděpodobnost vzniku.
Správný nárůst hmotnosti
Průměrně přibere žena během těhotenství 15 kilogramů. Vyšší nárůst hmotnosti může být příčinou výraznějších strií v určitých oblastech těla. Nárůst hmotnosti je vhodné pravidelně konzultovat s lékařem po celou dobu těhotenství.
Pravidelné cvičení
Pravidelné těhotenské cvičení může pomoci být v lepší kondici během 9 měsíců očekávání miminka. Rovněž pomůže udržet správný nárůst hmotnosti a snížit tak riziko nadměrného protahování kůže. V mateřských a těhotenských centrech existují speciální kurzy těhotenských cvičení.
Ovoce a zelenina
Kůže potřebuje různé vitamíny včetně vitamínu A, C, E a zinku. Je proto dobré jíst ovoce a zeleninu bohaté na tyto prvky.
Omega 3 mastné kyseliny
Omega 3 mastné kyseliny pomáhají pokožce zůstat pružné. Jsou obsaženy např. v tučných rybách (losos, makrela, sardinky), dále je obsahují sója, vlašské ořechy, chia semínka.
Tělová mléka
Existuje celá řada tělových mlék na strie. Tyto krémy nebo tělové oleje pomáhají udržet pokožku vláčnou, což někomu může výrazně proti striím pomoci. Nejvhodnější je pokožku ošetřovat 2x denně, nejlépe po koupeli nebo sprchování, vhodným přípravkem, který se pečlivě vmasíruje do ještě vlhkých problematických partií, jako je bříško, zadeček, prsa, boky, stehna. Používání speciálních přípravků proti striím je vhodné po celou dobu těhotenství a doporučuj se pokračovat ještě 2—3 měsíce po porodu.
Vitamin D
Vitamin D je nezbytný pro zdravou pleť. Člověk získává vitamin D především ze slunečního záření. Sluneční paprsky ale poškozují elasticitu kůže, což může také způsobit více strií. Je proto vhodné se déletrvajícímu přímému slunečnímu záření vyhýbat. Při pobytu na slunci pak nezbytné použít opalovací krém s vyšším UV faktorem.
Těhotenství.cz