Přejít k hlavnímu obsahu

80 % žen trpí v těhotenství bolestmi zad a otoky nohou: mnohdy kvůli špatné obuvi

Bolesti zad v těhotenství

Těhotné Češky podle odborníků dbají o své zdraví více než dříve, přesto stále podceňují volbu správného obutí. Ačkoliv 8 z 10 žen trápí bolesti zad, nosí často i ve vyšších stupních gravidity lodičky na vysokém podpatku či boty bez správné opory nohy. Tím však podle lékařů riskují prohloubení nezdravého zakřivení páteře, výrony kotníků či otoky.

Pozor na zatížení klenby v období gravidity

V období gravidity přibere žena 12 a více kilogramů váhy navíc, což představuje značné zatížení pro klenbu nohy. Těžiště těla se navíc v souvislosti s růstem prsů a těhotenského břicha přesouvá směrem dopředu, což ženu přirozeně nutí zaklánět trup dozadu. Až 80 % gravidních žen tak trpí bolestmi beder, kyčlí, klenby nebo třeba paty.

Podle odborníků však mohou těhotné ženy volbou vhodné obuvi předejít řadě nepříjemných zdravotních komplikací, zejména ve spojitosti s pohybovým ústrojím.

Obujte se v těhotenství správně

V těhotenství záleží podle odborníků na fysiologii nohy a na tom, jestli měla žena již před ním nějakou poruchu klenby nebo postavení přednoží.

Obuv by u těhotných žen proto měla mít dobrou stélku a opatek. Také by měla být volná, nikoliv však plandavá. Nevhodné jsou na delší nošení pantofle a podobné typy obuvi. Důležité je rovněž nošení ponožek a punčoch bez zaškrcení," radí MUDr. Jiří Běhounek z České společnosti pro ortopedii a traumatologii.

Nošením nevhodné obuvi se u těhotných žen zdravotní potíže ještě znásobí. Vhodně zvolené boty s pevnou fixací naopak dovedou ženám pomoci od pocitu únavy a uleví od bolestí nohou, kyčlí nebo třeba kříže. Aby byla chůze v botách pohodlná a zdravá, měla by být pata jen trošku výše než přední část chodidla. Tímto přenesením váhy směrem dopředu dojde ke zmírnění bolestí,"

Souhlasí Tomáš Jurák ze společnosti Coqui.

ČTĚTE TAKÉ:

Masáž v těhotenství: dopřejte úlevu tělu  a pohodu svému miminku

Masáže před porodem, které pomáhají ulevit bolestem

Zapomeňte na vysoké podpatky

Mnoho budoucích maminek se však v dnešní době snaží být v zaměstnání aktivní co možná nejdéle, a řada z nich proto i ve vysokém stupni gravidity obuje úzké lodičky na vysokém podpatku. Podle odborníků je přitom nejvhodnější bota s širší nášlapnou plochou.

Ačkoliv se dnes těhotné ženy věnují svému zdraví i zdraví miminka více než dříve, na boty často zapomínají. Nošení obuvi s podpatkem vyšším než 3 cm přitom může negativně ovlivnit celou ženinu rovnováhu i chůzi. Vysoké podpatky mohou třeba výrazně prohloubit lordózu, která se v těhotenství přirozeně zvětšuje, podpořit vychýlení pánve nebo zhoršovat otoky nohou,"

Varuje sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA