Boj o každou minutu
Ráno není čas na obstrukce. Spěcháte do práce, dítě do školky, ulovit si něco k snídani, pobalit batůžek, vyčistit boty, nezapomenout telefon, mobilní telefon a klíče. Je do toho dost. Díváte se do zrcadla. Kruhy pod očima zamaskujete, s promaštěnými vlasy je to horší. A v pokojíčku dítě, co kategoricky odmítá legíny s puntíky. V balíčku toho všeho vám jeho problémy připadají malicherné. A právě tam začíná a vlastně i končí celý ranní problém.
V časovém presu
Jak známo - dítě potřebuje čas. A to i v ty chvíle, kdy ho není nazbyt. To totiž malé rošťáky moc nezajímá. Mají trable a potřebují je vyřešit hned. Neumí plánovat. Neumí přemýšlet dopředu. Nevidí překážky. A když přijdou - a ony přijdou, tak se jim zhroutí svět. A pokud vy nejste v pozici mentora a rádce, je situace kritická. Na druhou stranu by dítě mělo pochopit, co se ráno děje a jaká je v tuto denní dobu nutná rutina.
Je tedy na straně rodiče, aby dítě naučil, jak probíhá každé ráno a co se od něj očekává. Musíte pochopit, že nemusí mít pokaždé dobrou náladu nebo se změní počasí a plány, ale nutit svého potomka obléct si šaty podle vašeho výběru za každou cenu postrádá smysl. Dlouhé diskuze s pevným sevřením předloktím, jak ukládají mnohé poučky pro rodiče, nejsou v ranním spěchu to pravé ořechové.
3 tipy, jak zvládnout ráno
Každé dítě je jiné, zmítají s ním různé nálady (stejně tak s vámi), ale díky těmto trikům můžete ranní napětí výrazně zmírnit.
Večerní příprava
Večer po koupání si sednete do dětského pokojíčku a vyprávějte si s dítětem o tom, co ho druhý den čeká. Půjde do školky? Má lekci gymnastiky? Vyrazíte na nákupy nových sandálů? Zajdete na zmrzlinu nebo se podíváte do zoo? Nebo strávíte aktivní odpoledne na dětském hřišti a prohlídkou vodopádu v lese? Nechte dítě vybrat, co chce. A pak argumentujte, co se k jednotlivým aktivitám hodí. Dítě se tak učí, co je k čemu, že sukně se do lesa nenosí kvůli ostrým větvičkám a klíšťatům a pohorky nejsou vhodné na “dámičkovské odpoledne” na městské promenádě.
Nebuďte direktivní, dejte mu na výběr. Variujte barvy a učte se, co k sobě ladí odstínem, materiálem i zpracováním (dlouhé rukávy apod.). I takovou vcelku nudnou rutinu tak můžete proměnit v zábavou hru.
Vsaďte na doplňky
Ano. Máte pravdu. Béžový svetr, hnědá košilka, rezavé legíny a krémové tenisky. Tak to přece skvěle ladí a děti vypadají stylově. Jenže je takový outfit nudí a nebaví. Jsou otrávené a chtějí něco, co z nich udělá princezny nebo superhrdiny. A nejsilnější nutkání prosadit si svou mají většinou po ránu. Nebraňte dětem v jejich fantazii a povolte.
U holčiček to můžete vyřešit jednoduchou čelenkou s kytičkou, nášivkou nebo korálky, kloboukem s velikou mašlí a hravými sponkami nebo gumičkami ve tvaru třešní. U chlapců vsaďte na ponožky nebo trenýrky s oblíbenou pohádkovou postavičkou, kravatu, pásek, potítko nebo bláznivé tkaničky do bot. Stačí opravdu málo - v očích dospělého. Pro děti je takový ústupek z vaší strany ale vítaný a tisíckrát se za něj odvděčí.
Ruku k dílu
Děti by měly pochopit, že šatní skříň není něco jako truhla splněných přání. Prádlo se špiní, pere, suší, žehlí a skládá. A pokud je do všech těchto procesů zasvětíte, snáz přijmou, že se s oblečením pojí spousta práce a dřiny. Proč by neměly umět třídit prádlo, přenosit ho z pračky do sušičky, rozložit na terasu na sluníčko nebo umně poskládat do komínků? Budou-li vědět, co za tím vším stojí, budou rána klidnější. V hlavě si totiž srovnají, že jiné kousky zrovna čekají na praní a další potřebují zásah žehličkou. Nebudou si tolik vynucovat a všechny kousky postaví na stejnou úroveň a budou je nosit s láskou a chutí.