Přejít k hlavnímu obsahu

Jak děti připravit na stěhování?

stěhování

Přesun do jiného domku nebo bytu není jen o pobalení všech nezbytností do krabic. Myslete na děti, které vytrhnete z jejich přirozeného prostředí a vhodíte je do neznáma. Vnímají stres, vnímají jinakosti, vnímají nový svět. Připravte je na to.  

Neznámo  

Stěhování je velká věc - pro dospělé i pro děti. Zatímco vy se soustředíte na balení, na pevné a dobře popsané krabice, na to, aby na balíčcích s porcelánem byl štítek “křehké”, na ukončení nájemní smlouvy a pronájem stěhovací firmy nebo dodávky, na přepis faktur za internet, elektřinu a teplo a na zajištění všech dokumentů, děti mají v hlavě zmatek. Netuší, do čeho se to s vámi hrnou. Možná se bojí neznáma, možná se těší. Možná od každého kousek. Kdo ví. Ani ony samy neví, co si myslet. Nemá smysl je přesvědčovat o tom, že bude všechno zalité sluncem, že se rychle začlení, že strach není na místě. Nechte je prožít to, co prožívat mají. Nejistotu. I to je emoce, která je formuje. Buďte jim ale naslouchavými průvodci.  

Jak na to? Držte se pěti základních pravidel!  

Hodně záleží na tom, jak staré je dítě. Pokud jde o novorozence, víceméně stačí dodržovat režim a místo je mu jedno. Hlavně, že se mu dostává lásky, pozornosti, zázemí, tepla, náruče, pomoci, pochopení a úsměvů. U starších dětí je to složitější. Ty vnímají všechno kolem sebe a ptají se, vnímají citové změny a umí samy v sobě vyvolat obavy. A právě tam musíte zasáhnout.  

Všeho s mírou  

Je určitě fajn, když se stěhujete na vysněné místo. Kde je to úžasné, milé, krásná příroda, veškerá obslužnost, kulturní akce, zázemí pro děti, luxusní byt nebo dům se zahradou. Na druhou stranu to nepřehánějte s chválou a mluvte o novém bydlišti se stejným zájmem nebo naopak vypíchněte možné chybky stejně jako to děláte o tom původním. I tam přece byly klady i zápory a chvíle, kdy se vám tam líbilo a kdy jste město nemohli vystát. Nejen, že v dítěti podpoříte ty správné emoce, protože nic není perfektní nebo jedno na úkor druhého, ale posílíte v nich schopnost přijetí.  

Podívejte se na internet a na cestopis, jeďte tam jen tak náhodou na výlet, zjistěte si něco o historii a zajímavých postavách. Sledujte zprávy a bavte se s dětmi o tom, co se tam děje a proč. Mluvte i o tom, proč jste se tam rozhodli.  

Neotálejte  

Stěhování je většinou běh na dlouhou trať a chystá se i několik měsíců dopředu. Nedává smysl držet děti stranou. Ony cítí, co se kolem nich děje. Nemusí ale hned pochopit, že jde o stěhování, a tak pojmou podezření o narušeném vztahu, o rozvodu, o střídavé péči, o namáhavé práci rodičů, o nemoci nebo tajnůstkaření. Dětská fantazie nemá meze a to byste měli mít jako rodiče neustále na paměti. Když na něm pak vysypete, že jde jen o stěhování, mohou vám zazlívat, že jste je s takovou banalitou neobeznámili.  

Hned jak je přesun na pořadu dne, děti informujte. Jedině tak nenarušíte důvěru v rodině. Děti zvládnou spoustu věcí, když s nimi mluvíte na rovinu a nabalamutíte je. Samozřejmě se musíte naladit na jejich vlnu a přijmout, že jsou o generaci mladší a v jejich životě mají důležité místo především vláčky nebo jednorožci, ale co se týká rodiny, jsou citlivé a nesmírně chápavé.

 

Vše nové? NE!  

Děti často lpí na věcech, kterých byste se nejradši už dávno zbavili. Omšelý plyšový medvěd, stavebnice s odřenými rohy, polámané puzzle nebo mnohokrát zašívané povlečení. Nechtějí se jich vzdát. Nenuťte je, nepřesvědčujte je s tím, že v novém domově si pořídíte všechno nové a lepší. Jde o hodnotu, kterou penězmi nenahradíte.  

Nemusí se to týkat jen hraček, ale i nábytku, příborů, oblíbeného hrníčku, oblečení, dětských knihovniček. Nezapomeňte změnit adresu při doručování předplaceného časopisu pro děti. Jsou to maličkosti, ale vaši nejmenší je ocení. Nejde o patos nebo lpění na hloupostech, ale o věci blízké srdci, které děti formovaly a provázely.  

Ruka k dílu  

Každý se při stěhování nějak přičiní. Škoda, že se to většinou týká jen dospělých a děti stojí stranou. Zabavíte je v dětském koutku nebo rychle pobalíte, když jsou ve školce, aby se vám nemotaly pod nohy. Právě to je ale ten problém. Proč by si nemohlo rozdělit hračky na ty, které si chce vzít s sebou a ty, které věnuje místnímu dětskému domovu nebo nemocnici? Proč by si nemohlo sbalit svůj malý kufr nebo krosničku? Proč by nemohlo nakreslit seznam toho, na co nesmíte zapomenout? Roste a potřebují cítit zodpovědnost. Stěhování je ideální příležitost, jak dát dítěti prostor se realizovat a ukázat, že se učí každým dnem, vnímá to, co se kolem něj děje a umí na to reagovat.  

Na první dobrou  

Většina rodičů dělá jednu zásadní chybu. “Pytlíkuje” stěhování bez děti. A v novém domě nebo bytě všechno připraví, aby děti dorazily do hotového. I ten první den a přespání trávíte o samotě a děti necháte u babičky, aby neviděly nepořádek a chaos. Nemá to žádný pádný důvod. Malí rošťáci to vnímají jako dobrodružství a pokud jste jim o stěhování vyprávěli a motivovali a namlsali je, jen těžko vám odpustí, že den D neprožili s vámi. Nechte je prodírat se mezi krabicemi, rozbalovat, mít radost z toho, že ty dřevěné kačeny na šňůře jste nezapomněli. Tomu se přece říká rodina.

autor: www.tehotenstvi.cz | Michaela Svobodová
kategorie: Děti

Diskuze k článku