Přejít k hlavnímu obsahu

5 způsobů, jak se prarodiče mohou zapojit do života vnoučat

Babička a dědeček

Vaši rodiče jistě rádi dopřávají vašim dětem hračky a sladkosti. Být prarodičem dnes přitom může znamenat mnohem víc než jen výlet do hračkářství.

Prarodiče si dlouho udržovali monopol v rozmazlování vnoučat. (Zmrzlina před večeří? Proč ne? Vždyť po večeři už bude jen dezert.)

V současnosti se však mnozí prarodiče snaží dětem více přiblížit: aktivně je vychovávat, a zajistit jim tak bezpečnou budoucnost plnou štěstí, zdraví, a nejlépe i lásky.

Hledáte nápady, jak by si prarodiče mohli více užít čas strávený s pravnoučaty? Objevte ty nejvíce osvědčené způsoby, jak zainteresovat prarodiče do péče o vašeho potomka, aby z toho měli prospěch všichni: vy, vaši rodiče i dítě, popřípadě děti.

Noční linka pomoci rodičům v tísni

Jsou tři hodiny ráno a vy se marně snažíte vybádat, proč dítě vytrvale pláče. V situaci podobné této, tedy jsou-li tématem relativně běžné záležitosti o dítěti (drobná vyrážka, náladovost,…), většina rodičů zavolá jejich matce.

Nechtějí totiž obtěžovat pediatra. Řada rodičů se obává (ačkoli by neměli), co by si lékař pomyslel, pokud by vyžadovali, aby svůj drahocenný čas věnoval takovým „banalitám“.

Preference prarodičů nad zdravotním odborníkem má však i další důvody, zejména následující:

  •   Prarodiče poskytují osobnější pohled, neboť vás dobře znají, a to celý váš život.
  •   Prarodiče bývají ochotni vás navštívit doma (jestliže bydlí poblíž).
  •   Prarodiče vědí, jak vás zaručeně uklidnit a povzbudit, abyste zvládli břemeno rodičovství táhnout dál (přitom to občas může znamenat pouze párkrát se zhluboka nadechnout).

Plnohodnotná chůva

Žijí-li vaši prarodiče poblíž, pravděpodobně přebírají úlohu chůvy v době, kdy vyrazíte na rande. Mnoho rodin přitom dnes jde o krok dále: prarodiče nechává celodenně pečovat o miminko.

Současná studie ukazuje růst počtu prarodičů, kteří se na plný úvazek starají o svá vnoučata, a pokud s nimi žijí pod jednou střechou, tak jedna třetina z nich má na péči největší podíl.

Také máte zájem proměnit vaše prarodiče v chůvu? Nezapomeňte se předem dohodnout na pravidlech a otevřeně komunikovat. 

Když rodiče nemají na hraní čas či náladu

Dovede si dítě již hrát s vrstevníky na dětském hřišti? Skvěle.

Chcete-li však podpořit jeho kognitivní a sociální vývoj dalším způsobem, obohaťte jeho denní režim čas od času společným hraním s prarodiči. Ti si užívají nejen přítomnost dítěte, nýbrž i jednoduché činnosti typu čtení a kreslení, případně „pouhé“ povídání.

Jestliže vaši prarodiče nežijí zrovna co by kamenem dohodil, mohou pomocí e-mailu převzít roli kamarádů na dopisování. Eventuálně si lze přes Skype či FaceTime s dítětem užívat hry typu Paci paci pacičky. De facto veškeré slovní hry lze snadno provozovat takto na dálku. Na škodu rozhodně není také vyprávění příběhů nebo čtení knihy. 

Rodinní historici a vypravěči

Krteček a Bob a Bobek jsou klasika pro české děti. Prarodiče však mohou kombinovat tyto „nesmrtelné“ příběhy s těmi skutečnými rodinnými: například o tom, jak se babička a děda setkali; nebo jak maminka zachránila zraněného holuba.

Prohlížení rodinných fotografií a poslech skutečných příběhů budují v dětech smysl pro historii a spojují generace. Prarodiče také mohou před dítětem malovat rodokmen (větší dítě může s tímto projektem pomoci), a postupně jej tak zasvětit do rodinných dějin.
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský
kategorie: Aktuality

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA