Štěstí přeje připraveným
V šestinedělí bývají rodiče s novorozeňaty převážně doma, odváží se jen na krátké vycházky po okolí. Návštěvy mimo město nebo kraj většinou nepodnikají. Jakmile se ale osmělí a stav dítěte to umožňuje, je cesta autem nevyhnutelná - seznámení s příbuznými, nákupy, výlety. Bohužel ne všechny děti zvládají delší přesuny bez problémů. Některé je z velké části prospí a zbytek času se zabaví výhledem z okna nebo pozorováním nového prostředí kolem sebe, jiné ale pláčou a jsou k neutišení. Uklidnit takové dítě je ve stísněném prostoru téměř nemožné. Na druhou stranu je křik pro řidiče náročný na psychiku a soustředění a negativně ovlivňuje jeho schopnost ovládat auto. Nezřídka je taková situace zapřičiněním nehod. Neberte proto cestu na lehkou váhu a předem se na ni dobře připravte, ať nemusíte řešit peripetie a kolize za pochodu. Ani to, že je dítě obvykle klidné, není zárukou toho, že to tak bude pokaždé. Tato doporučení tedy platí úplně pro všechny.
Před odjezdem
Pečlivě si projděte celý plán a připravte vše tak, aby vás pak už během samotné cesty nic nepřekvapilo:
Autosedačka
- Místo pro dítě by mělo být vždy za spolujezdcem. Mnoho rodičů namítá, že pak má spolujezdec (většinou matka) k dítěti špatný přístup a nemůže ho průběžně kontrolovat, ale jde především o bezpečnost. Při manipulaci s dítětem byste ho vyndávali směrem do silnice, to je pochopitelně nebezpečné. Mnohem větší riziko je i v případě nehody.
Zábava
- Zařiďte, aby se dítě na zadní sedačce nenudilo. Ideální jsou plyšové hračky, hlavolamy, zrcátka nebo speciální pouzdro na sedačku spolujezdce, kam vložíte tablet s nahranými pohádkami. Dítě nepotřebuje rozptylovat rodiči, zabaví se samo, i interiér auta je pro něj často zajímavější než hovory s maminkou, se kterou tráví celé dny.
Občerstvení
- Do přihrádky ve dveřích nebo vedle ausedačky dejte lahvičku s vodou a oblíbené piškoty. Co na tom, že drobky budou všude. Neservírujte nic s polevou. Jen to, co dítě důvěrně zná. V opačném případě bude nesvé, bude vyžadovat kapesníček na utření rukou nebo obličeje, vy budete šílet ze špinavých sedaček. Naučte se problémům předcházet.
Povinný základ
V autě dítě vysvlékněte jen do trička a kalhot. Propínací svetry, mikiny s kapucí, nákrčníky nebo dokonce bundy jsou tabu. Z bezpečnostního hlediska jde o zbytečný risk. Svrchní části oblečení ale mějte vždy po ruce, abyste je mohli dětem obléknout, kdyby došlo k poruše automobilu, nehodě nebo rychlé zastávce s nutností vystoupit.
Speciální menu
Pohupování auta nedělá spoustě dětí dobře. Plánujte cestu tak, aby nebyla samá zatáčka a táhlý svah. Pokud to jinak nejde, uvařte dětem nedráždivé jídlo a dejte jim pít jen čistou vodu bez bublin a příchutí. Žádné džusy ani limonády a ovocné čaje. Ideální jsou suché těstoviny, rýže nebo pečivo. Čeká-li vás delší cesta, zvažte užití kinedrylu, který je vhodný pro děti od dvou let.
Na cestách
V autě se dá s dítětem jen těžko manipulovat nebo pracovat. Obrňte se trpělivostí a snažte se křik nevnímat. I tak existuje pár tipů, jak napěti překonat bez úhony.
Pusťte rádio
- Hudba dítě zaujme a na chvíli zapomene na domnělé příkoří, kterého se na něm dopouštíte
Ignorujte ho
- Bavte se s partnerem a dítěte si nevšímejte - v tom smyslu, abyste ho nezačleňovali do hovoru, samozřejmě po očku sledujte, je-li vše v pořádku
Zastávky podle dítěte
- Neplánujte si zastávky podle času, ale orientujte se podle spánku nebo nepohodlí dítěte. Pokud pláče, menší procházka na parkovišti mu prospěje. Pokud spí, nemá smysl ho budit
foto: Photo by Felipe Salgado on Unsplash