Přejít k hlavnímu obsahu

Téma: kojenecká voda

Rozhovor s MUDr. Milanem Kudynem - praktickým dětským lékařem:

Podávání kojenecké vody těm nejmenším má své opodstatnění

Možná některé z maminek stále váhají, proč by měly svým dětem dávat raději kojeneckou vodu, než vodu z kohoutku, která není pro takto malé děti prokazatelně vhodná. Doporučil byste právě maminkám kojeneckou vodu?

Přestože můžeme říci, že se kvalita dodávané kohoutkové vody hodně zlepšila, jsou jisté zákonitosti, které nezměníme. Voda z kohoutku je stále voda, která projde před distribucí do sítě úpravnou. I po úpravě může voda obsahovat dusičnany a vyšší obsah minerálních látek, které není dětské tělíčko schopné zpracovat.

Do kdy je podle vás tedy nutné používat vodu kojeneckou, kdy už je dítě připraveno si s nástrahami poradit?

Doporučuji používat kojeneckou vodu pro přípravu kojenecké stravy a čajů minimálně do jednoho roku. Je nutno si uvědomit, že ledviny nejmenších dětí – novorozenců a kojenců – nemají ještě dostatečně vyvinutou schopnost vylučovat z organizmu (filtrovat z krve) do moče zvýšené koncentrace cizorodých a minerálních látek. Žádoucí je tedy minimalizovat zbytečné riziko poškození ledvin, v kterých se tyto látky mohou „usazovat“. Myslet musíme i na to, že z hlediska vývoje a funkce není dítě malý dospělý.

Dokud je dítě kojeno, dostává společně s mateřským mlékem všechny potřebné látky. Pokud už dítě ale maminka přikrmuje, obsahují kaše a mlíčka vše potřebné pro jeho zdravý vývoj?

Ano, výrobci se samozřejmě na složení hodně soustředí. Můžeme říci, že právě v těchto výrobcích najdeme vše pro miminko potřebné. A protože i všeho dobrého moc škodí, je zbytečné dodávat kojenci s vodou ještě další minerální látky. Proto se doporučuje pro přípravu příkrmů používat vodu s nízkým obsahem minerálních látek, kterou je prokazatelně právě kojenecká voda. I pro dospělého člověka je v ní dostatek látek, které jsou třeba a nic navíc, co by naše tělo zbytečně nevyužilo.

Do kolika let je nutné z kojenecké vody příkrmy připravovat, dá se říci, kdy už je dítě schopno látky z kohoutkové vody zpracovat?

Přípravu příkrmů pouze z kojenecké vody považuji za vhodné ukončit v období mezi desátým měsícem a prvním rokem života dítěte, kdy ledviny jsou již schopny eliminovat nežádoucí látky, které by mohla obsahovat "kohoutková vody", nebo se dostaly do domácnosti prostřednictvím vodovodního řádu.

Některé maminky se bojí toho, že je voda v lahvi příliš dlouho a nemá po určité době takovou kvalitu, jako při stáčení a mohou v ní být nějaké látky, které by mohli dítěti ublížit.

Asi více by mu k tomuto tématu řekl odborník na slovo vzatý, RNDr. Vladimír Řezníček, který se v oboru pohybuje už více než padesát let.

Kojenecká voda neprochází žádnou úpravnou a je identická, jako je hluboko pod povrchem země, takže v bezvadné kvalitě a složení. Pokud se stane, že se do vody nějaká zbloudilá bakterie dostane v průběhu čerpání vody, je odstraněna UV lampou, která je před zařízením na plnění lahví. Tímto je zajištěno hygienické zajištění vody, ale nejde o žádnou chemickou úpravu. Díky tomu je voda mikrobiologicky naprosto čistá, a pokud se v ní cizorodé látky nevyskytují, nemá se zde co rozmnožovat a kvalita vody se tak nemění.

Když už jsme se dotkli tématu zdroje kojenecké vody, odkud vlastně voda pochází?

Záleží na konkrétním případu. Ale můžeme říci, že se jedná o čisté prostředí, kde se z velké hloubky voda čerpá nebo samovolně vyvěrá. Například u Horského pramene jde o podhůří Nízký Jeseník, místo na výskyt kvalitních pramenů vody velmi bohaté.

A co lahve, ve kterých si maminky vodu domů přinášejí, mnohé z nich mají obavy z látek, ze kterých jsou vyráběny a cítí se ekologičtěji, pokud volí vodu z kohoutku.

Lahve, ve kterých je například kojenecká voda Horský pramen dodávána, neobsahují ony problematické látky, které by se mohly do vody uvolňovat. Navíc je vydáváno nemalé množství peněz přímo výrobcem na zpracování každé prázdné lahve, spotřebitel se tímto tedy zabývat nemusí a v ceně vody zpracování odpadu neplatí. Pokud chcete ekologii pomoci, vhazujte lahve do kontejnerů pro tříděný odpad.

autor:
kategorie: Šestinedělí

Diskuze k článku