1. Kontakt s dalšími lidmi
Dobré vztahy s rodinou a přáteli jsou pro duševní pohodu velmi důležité. Mají pozitivní vliv na budování pocitu sounáležitosti, při vytváření vlastních hodnot. Dávají příležitost podělit se s ostatními o pozitivní zkušenosti. Poskytují emocionální podporu.
Existují různé okolnosti, které pomáhají vybudovat pevnější a užší vztahy:
- Pokud to lze, udělejte si každý den čas na to, aby jste nějakou dobu strávili s rodinou. Může to být třeba doba společná večeře.
- Najděte si s rodinou společnou aktivitu, kterou budete provozovat 1-2x týdně.
- Domluvte si setkání s přáteli, které jste již dlouho neviděli.
- Pozvěte na oběd kolegu
2. Fyzická aktivita
Být fyzicky aktivní je dobré nejen pro fyzické, ale i duševní zdraví. Fyzická aktivita zlepšuje i duševní pohodu. Zlepší vaše sebevědomí. Způsobuje chemické změny v mozku, ty mají pozitivní vliv na vaši náladu. Vůbec se však nemusíte věnovat sportovní činnosti na profesionální úrovni. Postačí pravidelný, každodenní pohyb – pěší chůze do práce a z práce, procházka před spaním, lehké cvičení doma.
3. Nové dovednosti
Duševní pohodu může zlepšit i výuka nových dovedností. Naučíte-li se něco nového, zvýšíte si sebevědomí. I když máte pocit, že vám chybí čas, existuje mnoho způsobů, jak do života vnést výuku něčeho nového. Vyzkoušejte třeba nový recept. Zkuste v práci požádat o něco nového. Vyzkoušejte nového koníčka. Vyrobte dárek pro své blízké.
4. Pozornost přítomnému okamžiku
Někdo tuto činnost nazývá všímavostí. Díky ní si můžete více užívat přítomného života, lépe porozumíte sami sobě. Můžete pozitivně změnit způsob, jak se cítíte, jak žijete, jak přijímáte nové výzvy.