První krůčky
Většina dětí ochutná první zeleninu mezi čtvrtým a šestým měsícem věku. Zatímco ze začátku jsou závislé na mateřském nebo umělém mléce, postupně se zařazují sladší druhy zeleniny. První přichází na řadu zpravidla mrkev. Jemná šťáva s příjemnou chutí dětem většinou zachutná. Bohužel netuší, že zelenina bude postupně nahrazovat vynikající mléko a přijde i těžší kalibr, jako je brokolice nebo květák. U příkrmů je třeba myslet na to, že na každý druh byste měli vymezit ideálně týden, aby si miminko na novou chuť zvyklo a mohly se v krajním případě projevit potravinové alergie - většinou v podobě otoků, bolestí břicha nebo vyrážek. Jakmile zelenina projde testovacím kolem, můžete zařadit další.
Mrkev, batáty, dýně, brokolice, brambory a všemožné kombinace. Občas přihoďte ovoce, ale nepřehánějte to s ním. Je pochopitelné, že jakmile děti ochutnají maliny nebo jahody a banán, jen těžko se budou vracet k zelenině - zelené a mdlé. A právě tam - v momentě, kdy děti začnou vnímat chutě a vybírají si - začíná boj o každé spořádané rajče. Čím víc toho ději poznají, což je přirozený proces, tím silnější a urputnější bude jejich odmítání zeleniny. Obrňte se tedy trpělivostí.
Tipy, jak propašovat zeleninu do jídelníčku?
V první řadě musíte sami rozlišit, jaká metoda je pro vaše dítě nejlepší. Někdo má rád škrobové druhy, jiný svěží zeleninu. Podle toho se rozhodujte, odměňujte, nepropadejte panice a dejte všemu čas. Nic jiného vám stejně nezbývá.
Příběhy
Děti milují pohádky. A tak - máte-li čas a chuť - vymyslete příběhy o každém druhu zeleniny nebo zodpovězte palčivé otázky, na které by se děti mohly ptát. Budou nadšené, že se dozvěděly něco navíc a ani si nevšimnou, že dlabou jako o závod.
- Proč řepa barví a jak se skvrn zbavit?
- Proč ředkvičky tolik pálí?
- Kolik vody obsahuje okurka?
- Je rajče ovoce nebo zelenina?
- Můžu si doma něco vypěstovat?
- Jaké jsou druhy dýní?
- Zrádné druhy zeleniny - meloun?
- Proč mě cibule rozpláče?
- Kterou zeleninu mají zvířata nejradši?
- Budu mít po špenátu opravdu sílu?
- Proč po hrachu prdíme?
- Jaká je největší zelenina?
- Který druh vydrží v zemi přes zimu?
Těch otázek a možných příběhů jsou stovky. Stačí si jen vybrat, na co dítě nalákáte. Zasvěťte ho do tajemného světa zeleniny a uvidíte, že časem se postoj dítěte k ní změní.
Ruku k dílu
Kolem oběda zavoláte na dítě, že je jídlo na stole. Podívá se do misky a odmítavě zavrtí hlavou. Vám se v hlavě rozsvítí červená kontrolka a vztek s vámi pořádně zacloumá. Běžná situace, která se opakuje několikrát do týdne. Co s tím? Nemáte občas náladu podívat se pod pokličku, abyste zjistili, jak se co dělá? Určitě ano. Tak to dopřejte i svým dětem. Přizvěte je do kuchyně a ukažte jim, že mrkev se musí oloupat, že cibule má několik vrstev, jak se peče česnek, jak se na růžičky rozděluje květák, že v paprice jsou semínka a lilek má legrační dužinu. To všechno je pro malé kuchaře nové, neokoukané a zajímavé.
Když budou vědět, co za jídlem stojí, osahají si ho a dozví se, jak se zpracovává a co za dřinu příprava každé porce znamená, názor na zeleninu dost možná přehodnotí.
Na domácí půdě
Máte zahradu, terasu nebo balkon? Máte z půlky vyhráno. Stačí pořídit zeminu a velké květináče a zeleninu si začít pěstovat doma. Co třeba cherry rajčata nebo papriky, dýně a fazolky? Ani jedno nepotřebuje extra péči a zodpovědnost za “rostlinky” dětem udělá dobře a posune je ve vývoji dál. Budou muset kontrolovat, jak se jim vede, jestli jim nic neschází a neútočí na ně slimáci, jestli mají dost vody a světla.
Pokud nemáte prostor na to, abyste si zřídili menší zahrádku, nezoufejte. Děti můžete vzít do obchodu nebo do zahranidnictví a tam jim názorně ukázat, jak se to se zeleninou má.
Osvěta je zkrátka cesta, jak dětem otevřít svět a ukázat jim, že nic není tak, jak se na první pohled zdá. Že i zelenina může být zábavná, hravá a chutná.