Vstupte, prosím
Je přirozené, že držíte děti od kuchyňské linky dál. Je tam tolik možností, jak by se mohly zranit nebo něco rozbít a ublížit si. Možná ale jdete sami proti sobě, protože to, co mají děti zakázané, je pro něj nejlákavější. Mají pocit, že se tam skrývají ta nejbáječnější tajemství a poklady a hoří touhou to všechno poznat a prozkoumat. A tak není divu, že se o invazi pokusí v každém nestřeženém okamžiku.
Můžete tomu zabránit? Ano. Možností máte několik.
- Zakazovat, zakazovat, zakazovat
- Zabavit děti u pohádky nebo hry (puzzle apod.) a rychle se vytratit do kuchyně
- Dělit se o péči s partnerem, abyste měli na vaření klid
- Vařit po večerech nebo brzy ráno
- Ukázat dítěti všechno kouzla kuchyně
Poslední bod se zdá jako příliš svérázný, ale opak je pravdou. Děti milují, když jsou součástí světa dospělých, mohou se ptát a objevovat. A pochopitelně se to netýká jen nových lidí nebo míst, ale i tak obyčejného přání, jako je den s mámou v kuchyni. Pro ně je to jako komůrka alchymisty, spousta kouzel a čarování, ohromná magie. Chutě, vůně, um, nepoznané, zakázané.
Pozorovatel
V prvních chvílích bude dítě pravděpodobně vyplašené a možná i trochu nesvé z toho, co se na místě, kam běžně nevidí odehrává. Fascinovaně se na vás bude dívat. Jak krájíte, smažíte, louhujete pytlík čaje, jak lovíte med na dně sklenice, jak čarujete s kořením, slzíte při krájení cibule. A bude se ptát, proč jednotlivé věci děláte. Buďte trpěliví a odpovídejte. Osvěta a neustálé opakování je v tomto případě k nezaplacení.
Trouba je horká, stejně tak pánev na plotně a čerstvě uvařený čaj. Cibule obsahuje silice, které vyhání slzy, citron je kyselý a obličej se vám zkřiví do komické grimasy, na špinavé nádobí se nesahá a voda se bez dovolení nepouští. Stejně tak nože a misky, talíře a skleničky jsou tabu. Odpovězte na všechno, na co se dítě zeptá. Potřebuje to vědět, aby se mohlo posunout dál.
Ochutnávač
Pokud už dítě pustíte do kuchyně, bylo by hloupé nedat mu ochutnat nic z toho, co vaříte (není-li to ostré nebo ze surovin, které nejsou pro děti vhodné, jako jsou houby, celé ořechy nebo přídavek alkoholu, dávejte se pozor i na syrové maso nebo vejce).
- Nechte je olíznout si prst a ochutnat sůl nebo cukr
- Dejte jim šťávu z citronu nebo z meruňkového kompotu
- Chroupejte s nimi ořechy a semínka
- Očichejte různá koření
- Ochutnejte kokosové mléko, ovesné mléko, vodu, ovocné šťávy
- Nakrájejte ovoce a se zavázanýma očima ho poznávejte podle chuti
Pro dítě jde o úplně nové vjemy. Je to jiné, než když mu naservírujete plný talíř a musí jíst. Tady vidí všechny nezpracované suroviny pohromadě a může je jednu po druhé ochutnat a naplno vnímat jejich chutě. Vnímá různé barvy i struktury a dokáže jednotlivé typy chuti řadit do skupin - například jako sladké označí bonbony, banány nebo cukr.
Pomocník
Ve třetí fázi, která nemusí přijít hned, ale můžete ji zařadit klidně až po několika týdnech pozorování a ochutnávání, kdy si dítě bude u linky trošku jistější, byste dítě měli začlenit do toho, co se v kuchyni děje. Pořiďte mu plastový nůž, lžičku, prkénko a skleničku, aby nic z toho nerozbilo a uložte na jeho bedra část zodpovědnosti.
- Nechte ho slepovat piškoty marmeládou
- Dovolte mu namazat rozkrojený rohlík medem nebo sýrem
- Dejte mu mandarinku, aby ji oloupalo a rozdělilo na dílky
- Uvařte vejce a poručte, aby je zbavilo skořápky
- Připravte všechny suroviny na těsto a nechte dítě, aby míchalo
- Smíchejte luštěniny, semínka a ořechy a přebírejte
- Dovolte mu obalovat květák
Možností je spousta. Činnosti vždy přizpůsobte tomu, co dítě umí, aby nebylo ve stresu z neúspěchu. Neřešte špinavou pracovní plochu ani tričko nebo pusu. Jakmile dáte dítěti špetku volnosti, získáte jeho důvěru a pocit semknutnosti.
Bezpečí nadevše
Přizvat dítě do kuchyně je jedna věc, ale zajištění bezpečného prostředí ta druhá. Nejde jen o nože, nůžky, ostré hrany, rozpálený sporák nebo troubu, zásuvky a pootevřené šuplíky. Dítě totiž pravděpodobně bude muset mít stupínek, aby mohla na lince pohodlně operovat. Někdo volí malou židličku a některé děti s ní nemají problém, udrží balanc a není třeba se bát, ale příliš živí rošťáci, kteří se umí zasnít a věnovat se jen vaření, potřebují silnější oporu. Učící věže jsou v tomto směru k nezaplacení. Jde o speciální ohrádky, kde je dítě chráněné ze všech čtyř stran a konstrukce je tak bytelná, že se nepřevrhne. Pokud plánujete vtáhnout dítě do všedních činností pravidelně, je její pořízení zajímavou investicí, která vám život s dítětem hodně usnadní.