Přejít k hlavnímu obsahu

Suroviny, které je třeba zařazovat postupně

Dítě

Dětský jídelníček je plný různých nástrah a kličkovat mezi nimi je občas poměrně složité. Trávení děti představuje složitý mechanismus a vyžaduje velmi opatrnou péči ze strany rodiče, aby se předešlo hladu, přesycení, bolestem a nevolnostem. I tu sebemenší reakci je třeba brát vážně. A tak jednotlivé suroviny přibývá velmi pomalu. 
 

Pozor na podceňování 

Mateřské nebo umělé mléko, první příkrmy, mrkev, brambory, brokolice, malý kousek masa, první jogurt a tvaroh, lesní ovoce, banán a .. Každá maminka to dobře zná. Harmonogram, co lze dítěti připsat na jídelníček, je pevně daný. Děti se liší a každé v tomto směru postupuje svým vlastním tempem, ale nic by se nemělo urychlovat ani zbytečně odkládat. Děti potřebují v určitém věku dostatečnou dávku jednotlivých nutrientů a pokud jim schází, může se to projevit na jejich vývoji a progresu. 

Důležitost jídla a jeho pestrého složení se dlouhodobě podceňuje, u dětí snad ještě o něco víc než u dospělých. Jen málokdo si uvědomuje, co všechno se dá dobře nastaveným stravováním ovlivnit. Nebo naopak zmařit, když některé složky schází a tělo si je neumí samo vyprodukovat. Nejde jen o dostatek zeleniny a ovoce, ale i kvalitní cukry, tuky a přiměřené množství bílkovin. Dětský jídelníček založený na mléčných výrobcích kvůli dostatku vápníku a zdravým kostem, pár plátcích okurky pro palec nahoru za něco zeleného, a sladkostech je zkrátka špatný. 

První příkrmy 

Minimální první čtyři měsíce by děti měly být závislé jen na mateřském nebo umělém mléce. Tak je to pro ně přirozené a bezpečné. Nemá smysl zkoušet experimentovat a podávat jim něco i na pohled neškodného. Jejich trávení není dostatečně připravené. V rozmezí od čtyř do šesti měsíců by ale měly ochutnat jinou chuť, většinou jde o mrkvovou šťávu nebo velmi jemnou kaši. Prvotní seznámení je nesmělé, ale dětem tato zelenina zpravidla chutná. Příjemně sladká a nevtíravá chuť. Vždy po týdnu, kdy sledujete reakce na kůži i při vylučování, můžete přidat další pro děti bezpečnou surovinu - ideálně batáty, ryby, brokolici, řepu, cuketu, brokolici a krůtí nebo kuřecí maso. 

Slavíme rok 

Mezi prvním a druhým rokem je dětský jídelníček mnohem pestřejší a každý den by měl obsahovat všechny důležité nutrienty. Problém nečiní vejce ani maso včetně vepřového a hovězího, bohaté zastoupení se týká především zeleniny, množství ovoce by mělo být menší, velký příjem cukrů totiž není žádoucí. Denně musí dítě přijmout mléčný výrobek, ale jde především o tvarohy, jogurty nebo kefíry. Tavené sýry jen mimořádně. Na denní bázi se přijímá i něco z kategorie obilovin - pečivo, těstoviny nebo rýže. Občas je možné zařadit luštěniny, je-li vypozorováno, že dítěti nezpůsobují nadýmání nebo bolesti břicha, a vnitřnosti včetně jater nebo ledvin pro dostatečný příjem železa, který je pro správné fungování těla v tomto věku klíčový. 

Třetí narozeniny 

V tomto věku začíná období, kdy si dítě osvojuje správné návyky při stolování. Bohužel se to často pojí s tím, že se zapomíná na kvalitu jídla a dítě slupne vše, co má kolem sebe. Nehledě na to, je-li to zdravé, sladké, smažené nebo kyselé. Pečlivě dohlížejte na to, co dítě jí. Je ve vývinu, mělo by přibírat zhruba 2 a půl kilogramu za rok a vyrůst o 6 centimetrů. To se při špatně nastaveném jídelníčku pochopitelně nestane. Buď bude strádat a hubnout nebo váhově stagnovat nebo naopak nezadržitelně tloustnout a návyky si ponese po zbytek života. 

Nezapomínejte na maso všech druhů, vejce, ořechy, sušené plody, ovoce a zeleninu ve zvýšeném množství, mléčné výrobky, pečivo a těstoviny, rýži, luštěniny a dostatek vody a nápojů bez bublin a sladidel. V kombinaci s dostatkem pohybu a pobytu na čerstvém vzduchu je to dobrý směr. 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Výživa dětí

Diskuze k článku