Nové chutě mají zelenou
Spousta žen si myslí, že když plně kojí a množství mléka dítěti stačí, není třeba zařazovat zeleninové nebo ovocné příkrmy. Opak je pravdou. Miminko a jeho trávicí systém se přece vyvíjí a je třeba vystavit ho novým alergiím a chutím. Někdo tvrdí, že ideální doba je kolem šestého měsíce věku, běžně se ale k prvním experimentům přistupuje o dva měsíce dříve. Dětský organismus potřebuje podněty zvenčí, aby zesílil imunitní systém a případně se projevily možné alergie.
Drtivá většina rodičů začíná mrkví. Důvodů je několik. Má příjemně nasládlou chuť, riziko alergické reakce je minimální a bez problémů rozmixujete na jemnou kašičku nebo odšťavníte. Dětem většinou chutná a po mléce (umělém i mateřském), je to příjemná a vítaná změna. Na druhou stranu se to s množstvím mrkve nesmí přehánět. A to i přesto, že miminkům chutná. Může totiž způsobit zácpy, nadýmání a bolení bříška, což nepředstavuje jen zdravotní problémy a bezesné noci, ale i přirozený odpor dětí k dalším potravinám.
Na první dobrou
První příkrmy mají několik pravidel, které je třeba dodržet. Jedině tak se z krmení nestane chvíle s křikem, pláčem a přemlouváním.
- Úspěch po malých krůčcích - i kdyby dítě spolklo jen dvě nebo tři lžičky, je to pokrok. Nesnažte se miminko “nacpat jako husu”. Na každou novou surovinu (nehledě na nepoznanou strukturu pokrmu) vymezte dostatek času
- Trpělivost na prvním místě - netlačte na dítě, vyvarujte se nervozity a křiku. Tak v miminku vyvoláte pocit, že je něco špatně a začne jídlo kategoricky odmítat, což může trvat i několik let, někdy i do dospělosti. Pokud dítě jíst a ochutnat nové potraviny nechce, zkuste to jindy
- Jen lžička to může být - zapomeňte na experimenty a bláznivé tipy z internetu. Někdo zkouší injekční stříkačky nebo různá “plnítka”, ale lžička je i tak nejvhodnější způsob pro krmení. Dítě je ve čtyřech měsících (nemá-li jiná zdravotní omezení nebo zavedenou sondu) schopné otevřít pusu vzít si jídlo ze lžičky
- Lokálně a po jednom - začíná se tradičně mrkví. Postupně ale můžete zařadit i další suroviny, jako je květák, brambory, květák, dýně, batáty nebo brokolice. Ne u všeho se setkáte s úspěchem (brokolice a květák nepatří mezi miminky k favoritům). Vždy se ale zaměřujte na příkrmy jen z jedné suroviny a v začátku nekombinujte, zároveň se snažte vybírat tak, aby šlo o sezónní potraviny (například dýně na podzim)
- Dostatek času - na každou novou surovinu vyčleňte minimálně týden, aby si na ni dítě zvyklo a zároveň se mohly projevit případné alergie ve formě otoků nebo vyrážek a v krajním případě třeba i zástavy dechu
Po měsíci, kdy dítě ochutnalo alespoň čtyři nové suroviny bez dalších přídavků, je možné zkusit malé množství masa a vmíchat do zeleniny. Ideální je kuřecí nebo krůtí, vařené ve vodě.
Třísložkový systém
Pokud váháte, sepište si seznam toho, co budete svému miminku vařit a držte se toho. Samozřejmě to není přesný časový plán a je možné, že nemoc nebo odmítání systém naruší, ale vždy se k němu můžete vrátit a navázat tam, kde jste skončili.
První fáze
Jednosložkový příkrm nahradí jedno kojení nebo podání umělého mléka, většinou v poledne. Pokud miminko nepřijme množství, které je pro jednu dávku krmení nutné, kombinuje se zelenina s mlékem.
Druhá fáze
Smíchejte dva druhy zeleniny (tak, aby k sobě ladily - například brambory a mrkev nebo květák a brambory apod.). Vždy ale kombinujte jen ty druhy, které miminko ochutnalo a strávilo bez reakce samostatně. Podávejte při poledním jídle a postupně plně nahraďte celou porci.
Třetí fáze
Postupně přidejte ke dvousložkovému příkrmu maso - libové a nesmažené, nekořeněné.
Jakmile dosáhnete třetí fáze a dítě si na nový způsob stravování zvykne, kdy zařazujete další a další zeleninové složky a nahrazujete jím nejen polední jídlo, ale i další, je možné začít s ovocným pyré a servírovat ho během odpolední svačinky, kdy je jeho příjem nevhodnější.
Varování
Spousta rodičů si myslí, že ovoce je pro děti stravitelnější. A tak místo mrkve, brokolice, květáků a dalších surovin naservírují dětem neškodná jablka, hrušky, rozmixované meruňky nebo banány a sladké lesní ovoce. Takový postup se ale může časem vymstít.
Většinou ustoupí rodiče, jejichž děti nechtějí zeleninu jíst. Bohužel jde o velmi zrádný ústupek, protože si miminka zvyknou na příliš sladkou chuť a cesta zpátky k zelenině bude o to trnitější. Nemluvě o tom, že na poli ovoce je mnohem více alergenů a osypky mohou způsobit banány, maliny, ostružiny, jablka a vybrané exotické druhy.