Přejít k hlavnímu obsahu

Těhotenství může ovlivnit partnerský vztah. Jak na změny reagovat s nadhledem?

Partnerský vztah

Partnerský vztah je něco, co může být těhotenstvím ovlivněno pozitivně, nicméně jiný stav může přinést do vztahu řadu problému a výzev. Je důležité si uvědomit, že těhotenství je životní událostí, která může znamenat velkou změnu pro oba partnery. Podíváme se na několik způsobů, jak se těhotenství může promítnout do partnerského vztahu a jak na to reagovat pozitivně.

Partnerský vztah je cesta, která se neustále vyvíjí, s příchodem změn, životních milníků a problémů, bez kterých snad normální lidský život neexistuje. Nic nemění dynamiku mezi partnery víc než těhotenství. V tomto kritickém období života je třeba se připravit na nové role a velkou dávku zodpovědnosti. Těhotenství nám nejen přináší radost a očekávání nového života, ale také vystavuje naše partnerské vztahy zkouškám. Každý partner může tuto fázi prožívat jinak, a právě to dělá tuto etapu tak unikátní.

V návalu hormonů se tak může stát, že to co dělá náš partner je nějakým způsobem špatně. Možná je také ve stresu, protože příchod dítěte ho děsí. Stejně tak muž nemusí být připravený na to, že jeho partnerka vše prožívá jinak, jinak se rozhoduje, nebo často brečí a vytváří drama. Obě strany by měly k sobě po tuto dobu přistupovat s uvědoměním, že tohle není normální běžný stav, a s mírou pochopení toho druhého. Tady je několik tipů jak na to:

  • Komunikace je klíč. Neváhejte si vyjasnit veškeré věci, i kdyby to měly být hlouposti

  • Podpora a péče. Malé gesto, jako je úklid domácnosti, nákup potravin nebo jednoduchá slova povzbuzení, mohou partnerce velmi pomoci.

  • Plánování a financování. Plánování pomáhá snížit stres a zajišťuje jistotu pro oba partnery.

  • Intimita a emocionální propojení. Důležité je mluvit o svých potřebách, hranicích a zajistit, aby byla zachována intimita a emocionální propojení.

  • Příprava na rodičovství. Společně můžete chodit na těhotenské kurzy, číst knihy o péči o novorozence a diskutovat o svých rodičovských hodnotách a plánech pro budoucnost.

  • Respektování individuálního prožívání. Někdo se může cítit nadšený, zatímco druhý může prožívat obavy.

Partneři by měli mít otevřené a upřímné diskuze o svých pocitech, obavách a očekáváních ohledně těhotenství a budoucnosti. Dva lidé ve vztahu by se měli vzájemně podporovat, a to nejen během těhotenství, ale i po narození dítěte. Je důležité se společně zamyslet nad plánem do budoucna, zahrnujícím rodinné finance, možnou mateřskou nebo otcovskou dovolenou, nebo vzdělávání dítěte. Těhotenství je ideální doba pro společnou přípravu na rodičovství.

autor: www.tehotenstvi.cz | Veronika Bělešová
kategorie:

Diskuze k článku