Přejít k hlavnímu obsahu

Léky a očkování v těhotenství

Všeobecně platí: pokud nemusíte, měly byste se užívání léků vyhnout a raději volit přírodní „babiččiny" praktiky. Ovšem někdy ani tyto metody nepo­mohou a musíte navštítívit lékaře. Jste těhotná, proto neužívejte léky svévolně!Je dobré chodit vždy a se vším k vašemu gynekologovi nebo obvodnímu lékaři, vždy hlaste, že jste těhotná a v jakém týdnu těhotenství se nacházíte - čím je těhotenství mladší, tím je plod zranitelnější a poškození nevhodnými léky může být závažnější. Jestliže vám tento lékař nějaká léčiva předepíše, pokud zná váš zdravotní stav a ví v jakém stádiu těhotenství se právě nacházíte, můžete být klidná.

Jaká je souvislost mezi podáváním léků a vývojovou vadou dítěte?

Z celkového počtu dětí, které se narodily s vrozenou vývojovou vadou (VW), byla prokázána souvislost s podáváním léků pouze ve 3 %. Nelze ovšem zcela jistě tvrdit, že užívání léků je v graviditě bezpečné. Typ poškození (somatický, psy­chický, metabolický) závisí na době, kdy je plod nebo embryo vystaveno škodlivým vlivům. Nejkritičtější je období mezi 14. až 56. dnem od početí. Mnohdy dojde k mimoděložnímu odumření poškozeného plodu s následným spontánním potratem.

Po 12. týdnu těhotenství odumírá plod jen ojediněle. Spíše pokračuje ve vý­voji a hrozí možnost porodu plodu s vrozenou vývojovou vadou (VW). Tomu můžete zabránit vy sama, pokud se budete řídit radami lékaře. Budete užívat jen ty preparáty, které vám předepíše, dodržíte dávkování, budete sledovat da­tum expirace (doba, do kdy má být lék spotřebován) a nebudete kombinovat více léků najednou.

Ani ty z vás, které užívají léky pravidelně (např. při diabetes mellitus, one­mocnění štítné žlázy, astma bronchiale, onemocnění ledvin apod.) nemají důvod k obavám. Stačí informovat o těhotenství lékaře. Na jeho úvaze je, zda změní dávkování či preparát s ohledem na váš aktuální stav.

Očkování se provádí jen v případě absolutní nutnosti! Výjimkou je tetanus a vzteklina. Očkovat by se mělo v prvních čtyřech měsících těhotenství. I potom je třeba uvážit, zda není riziko očkování vyšší než riziko infekce.

Těhotenství a porod
Autor: Magdalena Mikulandová
 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA