Jaká je souvislost mezi podáváním léků a vývojovou vadou dítěte?
Z celkového počtu dětí, které se narodily s vrozenou vývojovou vadou (VW), byla prokázána souvislost s podáváním léků pouze ve 3 %. Nelze ovšem zcela jistě tvrdit, že užívání léků je v graviditě bezpečné. Typ poškození (somatický, psychický, metabolický) závisí na době, kdy je plod nebo embryo vystaveno škodlivým vlivům. Nejkritičtější je období mezi 14. až 56. dnem od početí. Mnohdy dojde k mimoděložnímu odumření poškozeného plodu s následným spontánním potratem.
Po 12. týdnu těhotenství odumírá plod jen ojediněle. Spíše pokračuje ve vývoji a hrozí možnost porodu plodu s vrozenou vývojovou vadou (VW). Tomu můžete zabránit vy sama, pokud se budete řídit radami lékaře. Budete užívat jen ty preparáty, které vám předepíše, dodržíte dávkování, budete sledovat datum expirace (doba, do kdy má být lék spotřebován) a nebudete kombinovat více léků najednou.
Ani ty z vás, které užívají léky pravidelně (např. při diabetes mellitus, onemocnění štítné žlázy, astma bronchiale, onemocnění ledvin apod.) nemají důvod k obavám. Stačí informovat o těhotenství lékaře. Na jeho úvaze je, zda změní dávkování či preparát s ohledem na váš aktuální stav.
Očkování se provádí jen v případě absolutní nutnosti! Výjimkou je tetanus a vzteklina. Očkovat by se mělo v prvních čtyřech měsících těhotenství. I potom je třeba uvážit, zda není riziko očkování vyšší než riziko infekce.
Těhotenství a porod
Autor: Magdalena Mikulandová