Přejít k hlavnímu obsahu

Prvních pět cviků po císařském řezu

cvičení

Sekce je výrazný zásah do těla. Většina žen s ním ale přirozeně souhlasí, jde přece o zázrak zrození a příchod dítěte na svět. Rekonvalescence je ale zdlouhavější a zařazení cvičení pozvolné. Jak na to?  

Pomalé tempo  

Každý pohyb po císařském řezu bývá poměrně bolestivý. Je to pochopitelné. Sekce je sice nejčastější chirurgický zákrok posledních let, ale protne všech osm vrstev kůže a zasáhne hluboko do těla ženy. Příliš se o něm nemluví, přeci jen je to druhotná záležitost a jde především o narození dítěte a nový život. Jizva v podbřišku není to, k čemu by se měla poutat pozornost. To se většinou totiž děje až s odstupem několika týdnů, kdy si čerstvé maminky uvědomí, co se s jejich tělem stalo a co mohou pro nápravu udělat. O jizvu by měly pečovat od prvního dne a většina z nich chce začít co nejdříve cvičit. Vzpomínka na císařský řez dá ale většinou jasně najevo, není-li příliš brzy nebo některé pohyby ještě zapovězené. Vytvořte si plán pěti jednoduchých cviků a zároveň naslouchejte svému tělo, co vám dovolí. Jedině tak můžete být ve svém úsilí za plochým a pevným břichem úspěšné.  

Pokud byste celý proces příliš uspěchaly, do pár týdnů by se dostavily velmi nepříjemné potíže, jako jsou různá gynekologická omezení (pokles orgánů), inkontinence, infekce, nepohodlí při sexu, bolesti zad, lumbago a povislá břišní stěna, kterou byste cvičením do kupy nedaly a na přetřes by přišla operace.  

Není snad třeba ani připomínat, že lezení po horách, běh, při kterém se příliš namáhá břišní stěna, vybrané asány, kde se postižená oblast nebezpečně napíná, nebo crossfit, aerobic a jízda na kole jsou v prvních týdnech z důvodu zranění nebo přetížení tabu. Konkrétní cviky zahrnují sedy-lehy, sklapovačky, zkracovačky a podsazování pánve. Mnohem lepší je plavání nebo svižná chůze a pilates. Heslo pro cvičení po císařském řezu je ve stylu “hlavně přirozeně”.  

Hypopresivní technika 

Spousta žen se na toto cvičení dívá skrz prsty. Důvod je spíše úsměvný. Jedná se totiž z velké části o brániční posilování, čímž se snižují nitrobřišní tlak a zároveň se zocelují svaly pánevního dna, dochází ke korekci držení těla a aktivaci krátkých stabilizátorů páteře. Může se to zdát jako jednoduché a odpočinkové cvičení, ale opak je pravdou. Pro netrénovanou ženu, která neměla k pravidelnému pohybu před těhotenstvím blízko, může být náročné. Právě proto je možné začít až po plné rekonvalescenci spojené se sekcí.  

Značka ideál  

Spousta žen si myslí, že jakmile se jizva zhojí a po většinu dne nebolí a nepne, mohou začít s klasickým cvičením. To je ale ohromný omyl. Na povrchu může být tělo sice zacelené, ale uvnitř potřebuje mnoho násobek času a trvá roky než se plně zotaví.  

Cvik č. 1 

Položte se na záda a pokrčte nohy. Záda přitiskněte k zemi a zhluboka se nadechněte. Zatněte tělo a pokuste se “vtáhnout” poševní i řitní svěrač dovnitř. Měly byste cítit jemný tlak v břiše, hýžďové svaly zůstávají netknuté. Ve fázi nejvyšší tenze vydržete deset vteřin a s výdechem se vraťte do výchozí pozice.  

Cvik č. 2  

Sedněte si a nohy pokrčte před sebe. Ruce natáhněte rovnoběžně se podložkou a ramena “zafixujte” (nepředsouvat, nevytahovat nahoru). Postupně se pokládejte na zem, ale jen do úhlu zhruba 45 stupňů. Na pár vteřin se zastavte, prodýchejte a vraťte se do výchozí pozice.  

Cvik č. 3 

Lehněte si na záda, nohy zvedněte kolmo k zemi v kolenou ohněte (rovnoběžně s podložkou). Střídavě a velmi pomalu pokládejte nohy k zemi tak, aby se v nezměněném úhlu špička dotkla země. Jakmile se tak stane, vraťte se do výchozí pozice a pokračujte druhou nohou. Dbejte na záda přitisknutá k zemi a hluboké dýchání.  

Cvik č. 4  

Postavte se k opěrce židle nebo ke zdi (příčce nebo kusu nábytku a parapetu). Stůjte rovně, nepředklánějte se, neprohýbejte, tělo je zpevněné. Střídavě posunujte nohu z výchozí pozice (kolmo k zemi) na úroveň dozadu (rozptyl pohybu se bude postupně zvětšovat). Pohyb připomíná zakopávání, ale v tomto případě je velmi pomalý a plynulý, bez přestávek.  

Cvik č. 5  

Zaujměte pozici na všech čtyřech. Jednu nohu zvedněte a propněte tak, aby byla rovnoběžně s podložkou. Následně se dotýkejte země na levé a pravé straně zhruba třicet centimetrů od původní linie. Opakujte desetkrát na každou stranu a nohy vystřídejte. Nohu během cviku nepokrčujte a plynule přecházejte z jedné strany na druhou.

autor: www.tehotenstvi.cz | Michaela Svobodová
kategorie: Porod

Diskuze k článku