Přejít k hlavnímu obsahu

Co skutečně trápí ženy v těhotenství a po porodu?

Těhotenství-porod-problémy

Jaké jsou klasické problémy v těhotenství a po porodu? Na co se zaměřit a na co si dát pozor? S nejčastějšími dotazy radí odborníci z centra reprodukční medicíny ISCARE, primář MUDr. Jan Lacheta a gynekoložka MUDr. Kristýna Frühaufová.  

MUDr. Jan Lacheta, centrum reprodukční medicíny ISCARE

Zácpa: poměrně častá potíž v poporodním období. Jaké má příčiny vzniku a co se dá dělat, při kojení a v rámci poporodního hojení to může být velmi nepříjemné.

V těhotenství a v poporodním období je zácpa velmi častá. Na začátku gravidity je hlavní příčinou zácpy vzestup hladiny hormonu progesteronu, který způsobuje zpomalení střevní peristaltiky. S postupujícím těhotenstvím se děloha zvětšuje, dochází k útlaku orgánů v břišní dutině a střevo ztrácí svou přirozenou průchodnost tím, že nemá dostatek místa.

Negativní vliv na odchod stolice má kromě toho i dolní část dělohy, která tlačí na konečník.

V průběhu prvních dvou poporodních týdnů dochází k normalizaci střevní peristaltiky, přesto bývá sklon k zácpě a nadýmání. Snížený příjem tekutin během porodu, předporodní otoky, snížený břišní svalový tonus, snížení nitrobřišního tlaku a strach z bolesti z důvodu přítomnosti hemoroidů a jizvy po nástřihu hráze vedou k oddalování první stolice.

Prevencí zácpy v poporodním období je dostatečný pohyb, pitný režim a zvýšené množství vlákniny (celozrnné pečivo, zelenina a ovoce). Důležité je i podpořit střevní mikroflóru (např. jogurty). Naopak zácpu můžou prohloubit léky obsahující železo, které jsou po porodu často užívané z důvodu léčby chudokrevnosti (vzniká díky krevní ztrátě během porodu).

Diastáza břišních svalů, povolené svaly: Jaké jsou příčiny vzniku tohoto problému a možnosti řešení, prevence a léčba?

Diastáza (rozestup) břišních svalů je během těhotenství fyziologický jev, kdy se rozestupují všechny svaly břišní stěny v místě linea alba. Linea alba je vazivo, které spojuje levou a pravou stranu přímého břišního svalu. V důsledku zvyšování nitrobřišního tlaku při růstu dělohy se levá a pravá strana rozestoupí a vznikne mezi nimi mezera, kterou se obsah břišní dutiny vyklenuje ven. Tento rozestup má za cíl vytvořit prostor v dutině břišní pro rostoucí dělohu. 

Po porodu se všechny struktury vrací do původního stavu. Pokud nebyly svaly a vazy břicha na těhotenství připraveny, vzniká po porodu diastáza nebo povolení břišní stěny. Diastáza není jenom estetický problém, ale má negativní vliv na funkci hlubokého stabilizačního systému páteře, což může vést k bolestem páteře a přetěžování kloubů končetin. 

U žen s ochablejší břišní stěnou může pomoct balení břicha do šátku. Vhodná je fyzioterapie, naopak posilování přímých břišních svalů se rozhodně nedoporučuje.

Krajním řešením je operační léčba diastázy v rámci tzv. abdominoplastiky. Přímé břišní svaly se sešijí zpět k sobě. 

MUDr. Frühafová, centrum reprodukční medicíny ISCARE

Poporodní inkontinence: jaké je riziko, že se v těhotenství nebo po porodu objeví a jaké jsou "rizikové" faktory, čeho se vyvarovat a co dělat, abychom eliminovali riziko jejího vzniku, když se projeví, jak se dá dnes léčit, řešit aby nekomplikovala život...

V souvislosti s těhotenstvím a porodem nejčastěji diagnostikujeme tzv. stresovou inkontinenci- tj. samovolný únik moči v souvislosti se zvýšením nitrobřišního tlaku (při kýchnutí, skoku, kašli, atd.). 

Poporodní inkontinence je poměrně častým problémem, který v určitém rozsahu potrápí nemalé procento žen. Výskyt inkontinence u těhotných je udáván v rozmezí 23-70%. V drtivé většině případů se jedná o problém přechodný, který spontánně odezní po šestinedělí nebo do několika měsíců po porodu. 

Jaké jsou hlavní příčiny inkotinence

Mezi hlavní příčiny vzniku inkontinence řadíme změny anatomické – tlak rostoucí dělohy, změny hormonální v období těhotenství a šestinedělí a v neposlední řadě také tzv. porodní traumatismus - poškození pánevního dna během porodu. Nelze ale říci, že porod císařským řezem ženu uchrání od vzniku inkontinence. I žena rodící císařským řezem může být v budoucnu trpět inkontinencí, jen s nižším rizikem oproti ženě po vaginálním porodu. Jako další rizikové faktory se uvádí obezita, kouření vyšší porodní hmotnost plodu.

Jak již bylo zmíněno, inkontinence po porodu je ve většině případů jevem přechodným, může se však znovu manifestovat v pozdějším věku.

Jak se léčí inkontinence

Léčbu stresové inkontinence můžeme rozdělit na metody nechirurgické a chirurgické. Nechirurgické metody jsou vhodné u počátečních stádií a také v prevenci vzniku inkontinence. Mezi metody nechirurgické řadíme například tzv. Kegelovy cviky. Jde o soubor cviků, vytvořený gynekologem Arnoldem Kegelem ve 40. letech 20. století, sloužící k posílení pánevního dna. Toto cvičení lze praktikovat již 2. den po nekomplikovaném porodu. Metody chirurgické zahrnutí různé druhy závěsných operací k podpoře močové trubice. 

Infekce (močové a gynekologické), jak častým jsou problémem po porodu? Zvyšuje riziko jejich vzniku porod sekcí? A jak je řešit, když např. při kojení nesmí žena užívat antibiotika?

V pochvě zdravé ženy se nachází velké množství bakterií a také kvasinek. Hormonální změny v období těhotenství mohou vést k narušení rovnováhy a přemnožení některého z mikroorganismů.

Nejčastěji se v těhotenství setkáváme s kvasinkovou infekcí. Původcem vaginální mykózy je nejčastěji Candida albicans. Projevuje se svěděním, pálením zevního genitálu, hrudkovitým bělavým výtokem a bolestí v podbřišku. Léčba mykózy je lokální spočívající v aplikaci mastí či čípků.

Poměrně častým nálezem je pozitivita GBS (streptokoky skupiny B). U asymptomatických žen nevyžaduje během těhotenství žádnou léčbu. V průběhu porodu je však možný přenos na novorozence. Z tohoto důvodu je u GBS pozitivních žen indikováno celkové podání antibiotik během porodu. 

Močové infekce jsou také relativně častým nálezem v období těhotenství. V průběhu těhotenství dochází k fyziologickým změnám močového traktu – dochází ke zvětšení objemu ledvin, vlivem hormonu progesteronu se zpomaluje odtok moči z ledvin do močové měchýře. Zvětšující se děloha může způsobovat útlak močovodů a městnání moči. Nedokonalé vyprázdnění močového měchýře na podkladě hormonálních a anatomických vlivů vede k hromadění moči a možnému pomnožení bakterií. Mezi spolupodílející faktory patří cukrovka, opakované záněty močových cest a přítomnost anatomických či funkčních odchylek močových cest.  

Pozor na předčasný porod

Neléčené močové infekce v těhotenství mohou být původci předčasného porodu, z tohoto důvodu je nutné urologické infekce v těhotenství léčit. Většina antibiotik prochází placentou, proto vždy volíme vhodné léky s ohledem na trimestr těhotenství. 

V průběhu šestinedělí se infekce močových cest vyvine u 2-4% žen. Důvodem vzniku bývá snížení svalového tonu močového měchýře a vyšší močové reziduum. Riziko močové infekce dále zvyšuje cévkování či větší porodní poranění.  Léčba spočívá v podání antibiotik s ohledem na kojení. Dále je nutné navýšit příjem tekutin. 

Centrum reprodukční medicíny ISCARE zahájilo svoji činnost už v roce 1995 jako jedno z prvních nestátních center asistované reprodukce v ČR. Doposud přivedlo na svět více než 11 000 dětí. Vce informací najdete na https://www.iscare.cz/.
 

Diskuze k článku