Přejít k hlavnímu obsahu

Plavání v těhotenství prospívá mamince i miminku. Jak?

Plavání v těhotenství

Udržovat se v těhotenství ve formě přispívá k životní spokojenosti a bezproblémové graviditě. Fyzická aktivita je navíc skvělý způsob přípravy na porod. Ponořte se do plavání v těhotenství, při němž se z vás místo potu vypaří nepříjemné stavy. 

Plavání představuje lehké cvičení, které vám v období těhotenství umožní trochu se protáhnout. Vaše tělesné i duševní bolesti vezme voda. Nepotřebujete být sportovní plavkyně. Každý uplavaný metr znamená krůček ke zdraví. Jak to? 

Proč by ženy v těhotenství měly zvolit jako sport plavání? 

Odborníci doporučují těhotným ženám denně minimálně 30 minut (povoleného) cvičení. Aby vás plavání stále bavilo, může se vyplatit střídat ho s jinou formou tréninku. Do týdenního cvičebního plánu zkuste tuto aktivitu zahrnout dvakrát až třikrát.  

Kardiovaskulární tréning, jako je plavání, přináší řadu pozitivních účinků na zdraví, zejména: 

  • Nutí srdce a plíce k vyšší činnosti, i tímto zvyšuje vaši kondici 
  • Podporuje krevní oběh 
  • Zvyšuje hladinu kyslíku v krvi 
  • Posiluje svalstvo 
  • Pomáhá uvolnit klouby 

Tyto účinky sportování mají při těhotenství velký význam. 

Plavání je skvělou sportovní aktivitou pro období s miminkem v bříšku. Proč?

  • Podporuje optimální tělesnou teplotu 

Není to pouze pocit horka. V těhotenství se až dvakrát zvyšuje krevní objem, což vede k rozšíření cév, které se tak přiblíží k pokožce. Ženy pociťují teplotu také kvůli zrychlenému metabolismu

Tělesná teplota v těhotenství nejčastěji vzroste na 37,8 °C. Studená voda proto představuje skvělý způsob osvěžení, zejména v létě.  

  • Potlačuje „těhotenské nevolnosti“ 

Studená voda může pomoci budoucím maminkám tlumit příznaky ranní nevolnosti, jako je pocit zvedajícího se žaludku či zvracení. 

  • Podporuje zdraví srdce 

Z tzv. low-impact cvičení profituje kardiovaskulární soustava. Pro zdravé srdce se vyplatí udržovat po krátkou dobu zvýšenou srdeční frekvenci. 

Pravidelné návštěvy bazénu vám mohou usnadnit vykonávání každodenních fyzických aktivit, jako je chůze. 

Aerobním tréninkem navíc zvyšujete kapacitu plic, které tak dovedou pojmout více kyslíku, čímž usnadňují dýchání. 

  • Tiší podráždění sedacího nervu 

Při zánětlivém onemocnění zvaném ischiac může pomoci prakticky každá forma cvičení. Fyzická aktivita zlepšuje flexibilitu a zmírňuje bolest nervů. Navíc dochází k uvolňování látek endorfinů, které přirozeně tlumí bolesti a navozují příjemné pocity. 

Zánětem ischiatického nervu trpí podle studií zhruba 50 % těhotných, z toho každá třetí zažívá silnou bolest, snižující kvalitu života. 

  • Kontrola tělesné hmotnosti 

Organismus si během gravidity přirozeně žádá vyšší energetický příjem pro uspokojení výživových potřeb plodu a přípravu na kojení. 

Fyzická aktivita spolu se zdravým stravováním představuje účinné kombo proti nadměrnému váhovému přírůstku. 

Pouhá půlhodina lehkého plavání spálí 250 až 300 kalorií: dvakrát více než trénink mimo vodu. 

  • Nekomplikovaná gravidita a porod 

Zaplavat si v bazénu znamená zlepšit si svalový tonus a vytrvalost. Obojí hraje při porodu významnou roli. Obvykle trvá hodiny, než maminka přivede miminko na svět. Silné tělo tuto situaci zvládne s vyšší pravděpodobností bez lékařského zásahu.  

V porovnání s jinými typy aerobního cvičení je plavání méně zátěžové, a proto i vhodné během těhotenství. Vztlak ve vodě navíc působí jako opora těla zatíženého rostoucím bříškem. Konečně se můžete cítit lehčí. 

  • Větší množství energie 

Jen málo životních situacích vyžaduje tak důsledné dodržování plánu a pouček o cvičení, jako období očekávání.  Kolísající hladina hormonů ovlivňuje psychický stav ženy. Pocit únavy postihuje až 45 % těhotných, přičemž je charakteristický zejména pro 1. trimestr. 

S únavou paradoxně pomůže zatočit jakákoli forma pohybu. Navíc se udržíte v kondici a lepší náladě.  

  • Odbourání stresu 

Nejkrásnější období ženy může být ve skutečnosti náročné fyzicky i emocionálně. Plavání je jednou z forem lehkého cvičení, které odborníci doporučují mimo jiné pro správný vývoj miminka a usnadnění porodu. 

Ačkoli vás únava, bolesti a pocit nevolnosti nejspíše přitahuje na pohovku, dát si pár temp v bazénu, a poté se třeba i projít, vám více prospěje. Aerobní aktivita funguje jako přirozený lék na psychické napětí.  

  • Snížení tlaku na páteř a okolní svalstvo 

Právě protože plavání vyžaduje práci takového množství svalů, snižuje se riziko ochabnutí a hromadění tlaku v některých částech těla, zejména na páteři. Zádové a ramenní svaly vám společně umožňují dosáhnout vzpřímené polohy a vzdorovat tahu dopředu, způsobenému váhou těhotné dělohy. 

  • Celkové zesílení 

Při plavání se zapojují svaly po celém těle, včetně velkých svalových skupin na rukou a nohou. 

  • Kvalitnější spánek 

Unavené tělo a bezstarostná duše je receptem na kvalitní a dlouhý spánek. Přesně takto vás dovede kardiovaskulární cvičení naladit. Nemusíte uplavat třicet bazénů, už po deseti minutách ve vodě byste měla zaznamenat úspěchy v posteli. Načasování aktivity zůstává na vás. Pokud vás večerní plavání příliš stimuluje a bráni usínání, posuňte aktivitu déle od noci.  

Zdravotní přínosy cvičení pro těhotné ve vodě i plavání by vydaly na knihu: pozornější vnímání těla, minimalizace ztráty a minerálů, podpora peristaltiky střev, prevence křečových žil,… Tak proč si nenasadit podpůrné těhotenské plavky a nevyrazit do bazénu? 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA