Přejít k hlavnímu obsahu

Hrozí vám poporodní deprese?

Poporodní deprese

První dny po příchodu z porodnice domů prožívá většina maminek jako ve snu. Neustálá péče o dítě, zotavování se z porodu, zvykání si na novou situaci, kojení a všudypřítomný chaos. I tak se ale z miminka radujete. Nebo ne?

Když radost z miminka vystřídají deprese

Stále se mluví o tom, jak se maminky bojí porodu a bolesti. Avšak o tom, že existuje něco mnohem horšího, než hodiny strávené na porodním sále se nemluví. Přitom jde o nejčastější poporodní komplikaci, která postihuje zhruba 10 % rodiček. 

Poporodní deprese souvisí zejména se silným hormonálním rozvratem. S tím se musí vyrovnat každá žena. Proč tedy jedna dokáže fungovat normálně a druhá neumí vstát z postele, hystericky pláče, nezvládá se postarat o sebe, natož o dítě a jako by se propadala do černé díry? 

Z pohledu psychologů se na poporodní depresi kromě hormonů podepisuje celkový psychický stav rodičky.

Ohroženy poporodními depresemi jsou zejména ženy, které:

  • měly problém s otěhotněním nebo v průběhu těhotenství
  • prodělaly komplikovaný porod, císařský řez
  • si nesou traumata z dětství
  • v minulosti již trpěly depresivními stavy
  • se ocitly v životní tísni

O možnosti rozvoje poporodních depresí by měl každou rodičku informovat již její gynekolog. A to jak ty, u kterých se dá vznik poruchy předpokládat, tak i ty, které se na miminko velice těší. Ona se totiž ta poporodní deprese do života vetře naráz a bez ohlášení, zhruba měsíc po porodu a mnoho maminek najednou neví, co se s nimi děje. 

Radost z miminka vystřídá apatie, hysterické scény, úzkost, nespavost, nechutenství, nekontrolovatelný třes. Střídají se výbuchy lásky s naprostým odmítáním dítěte a odporem ke kojení. To vše vrcholí sebeobviňováním, pocitem beznaděje a frustrace. 

Poporodní depresi rozhodně nepodceňujte! Mateřská láska je sice silná, ale nad kritickými stavy temnoty mnohdy nezvítězí. Pak je ohrožen nejen život matky, ale i dítěte. Nehledě na to, že se neléčená poporodní deprese může rozvinout v ještě horší stav – laktační psychózu. 

Jak se léčí poporodní deprese? 

Tak jako u všech duševních poruch i zde platí, že čím dříve začnete situaci řešit, tím lépe. Pokud cítíte, že něco není v pořádku, nedejte na řeči typu „to se samo srovná“. Věřte, že nesrovná. Nereagujte ani na narážky okolí o tom, že jste neschopnou matkou.

Za poporodní depresi se rozhodně nemusíte stydět. Důležité je ji řešit, a ne se schovávat. 

V první řadě nebuďte na své pocity sama, svěřte se partnerovi, rodině, gynekologovi, praktickému lékaři a nejlépe psychologovi. Lehčí stavy poporodních depresí se dají zvládnout pouze s antidepresivy, u vážných stavů je pak nutná hospitalizace na psychiatrickém oddělení. 

U psychologa probíhá léčba nejčastěji formou terapií, při kterých se snaží psycholog hledat možné příčiny poporodní deprese a směřuje klientku ke změně pohledu na celou situaci.

Kromě léčby deprese jako takové se psycholog zaměřuje i na řešení přidružených problémů – např. v souvislosti s užíváním antidepresiv je nutné ukončit kojení, což matky velmi těžce nesou apod. 

Návštěva psychologické poradny může být pro ženu sama o sobě stresující, nejenže bude muset vyjít z domu, ale obává se toho, že ji někdo uvidí do ordinace psychologa vstupovat, že ji kvůli tomu nahlásí na „sociálku“ a mnoho dalšího. 

Pokud potřebujete pomoc psychologa a nechcete opustit pohodlí svého domova, můžete využít první online psychologickou poradnu Mojra.cz, kde konzultace probíhají formou hovoru přes Skype, Viber, WhatsApp, telefonicky nebo emailem. 

Konzultaci s psychologem si objednáte jednoduše na stránkách Mojra.cz a pokud použijete slevový kód „TEHOTENSTVI“ získáte slevu 5 % 

ČTĚTE TAKÉ:

Poporodní deprese mohou trápit i novopečené tatínky

Jóga může zmírnit deprese u těhotných

Při poporodní depresi mohou pomoci zkušenosti jiných maminek

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA