Přejít k hlavnímu obsahu

Gynekolog radí: jaké jsou metody asistované reprodukce, jaká je pravděpodobnost jejich úspěchu či co by měli dělat muži pro zlepšení kvality svého spermatu

V Česku se za pomoci asistované reprodukce rodí průměrně 3 % dětí ročně a vážné problémy s otěhotněním řeší na 25 % českých párů. Renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan ve svém komentáři objasní, jaké jsou metody asistované reprodukce, jaká je pravděpodobnost jejich úspěchu či co by měli dělat muži pro zlepšení kvality svého spermatu.

Ženy by se měly o početí pokoušet před 32. rokem života

Českých párů, které využívají umělého oplodnění, je mnohem více, než by jich bylo, kdyby vše řešily dříve a včas. U značné části z nich má totiž žena více než 35 let, což v tomto případě rozhodně není optimální. Jednak zde hraje značnou roli psychický tlak ženy a pomyslný tikot jejích biologických hodin a jednak mají lékaři na potřebné kroky méně času. Také je zde i menší pravděpodobnost, že se nejjednodušší způsob umělého oplodnění povede bez komplikací a na první pokus. Lidé mají dnes bohužel často představu, že si pořídí dítě stejně snadno a rychle, jako spotřebič do domácnosti. Mnohdy už nepřemýšlí o tom, že jim může početí trvat rok, dva či třeba tři. Po prvních nezdarech pak pociťují stres a nervozitu, přičemž ani jedno z toho samozřejmě početí nenapomáhá. Pokud chtějí lidé počít dítě, měli by první pokusy započít nejpozději před 32. rokem ženy. V takovém případě je totiž v případě nutnosti dostatek času na to, aby se mohlo řešit i umělé oplodnění v relativním klidu. Páry však početí dítěte stále více odkládají a pak jim mnohdy bohužel nezbývá než o pomoc požádat lékaře.

V ČR se nejčastěji používá metoda vstříknutí spermatu do dělohy ženy

V České republice je nejčastější formou umělého oplodnění takzvaná IUI, neboli intrauterinní inseminace. Jedná se o nejjednodušší formu, která je navíc pojišťovnou hrazena 5x do roka. Jedná se o zákrok, při němž je předpřipravené sperma partnera vstříknuto přes děložní hrdlo do dělohy, samozřejmě v době, kdy má žena ovulaci. Pokud se tento pokus podaří, pak dále vše již probíhá přirozenou cestou.

Všechny ostatní formy umělého oplodnění jsou již komplikovanější a probíhají mimo tělo ženy, laicky řečeno ve zkumavce. V takových případech žena obvykle absolvuje hormonální léčbu, která jejímu tělu navodí stav, při němž dozraje více vajíček najednou. Ty jsou pak aspirační jehlou odebrány a oplodněny spermatem muže v laboratoři. Úspěšnost oplození je zde 60 až 70 %. Po několika dnech jsou tato embrya zavedena do dělohy ženy a vyčkává se na jejich uhnízdění. Pravděpodobnost, že bude takto nastartované těhotenství pokračovat, se pohybuje v rozmezí 25 až 35 %.

Muži by měli zlepšit kvalitu svých spermií

Stále častěji je však problém s oplodněním na pánské straně. V případě, že je problém s kvalitou spermií u muže, je možné využít metod napomáhajících spermiím vajíčko oplodnit. Pod mikroskopem je například narušen obal vajíčka a mikropipetou je pak mužská pohlavní buňka vstříknuta dovnitř. Tomuto procesu se říká intracytoplasmatická injekce spermie. Při této metodě je úspěšnost oplození až 90%. Je však velmi důležité, aby se muži nespoléhali jen na pomoc lékařů a sami již s předstihem podnikli kroky pro zlepšení kvality semene. Nejjednodušší je zařadit do jídelníčku přírodní preparáty typu Fertilan, které obsahují látky, jež přirozeným způsobem podporují mužskou plodnost a napomáhají zlepšení kvality ejakulátu. Důležité je také zdravě a pravidelně se hýbat, nekouřit a nenosit těsné prádlo. To jsou rady, které muži slyší ze všech stran neustále dokola, a přesto jich často nedbají nebo je podceňují.

Autor komentáře: Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan

Diskuze k článku