Změna režimu
První měsíce je na vás dítě plně závislé. Nejde jen o krmení nebo přebalování, nezvládne ani prudší pohyb a přetočení se na bok nebo na břicho. Když už se zadaří, je to pro celou rodinu velký milník a ohromný úspěch. Po roce soustavné péče je pro některé ženy o něco složitější přiznat si, že malí uličníci potřebují rozlet a možnost prozkoumávat svět kolem sebe na vlastní pěst. A tak jsou k vidění dvouleté děti, které musí mít chleba nakrájený na pravidelné kostičky o velikosti tak akorát do pusy, neumí si navléknout ponožky ani přeskočit malou louži. Ke všemu potřebují mámu nebo tátu a jejich pomocnou ruku. Je roztomilé, že vás dítě bere jako věrnou podporu, ale všeho moc škodí. Časem se mu takový přístup zají a zatouží po volnosti. A rodičům to dá hlasitě najevo.
Zodpovědnost se nenosí
Drtivá většina rodičů se těžko odpoutává od dítěte. Je těžké pochopit, že potřebuje chvíli pro sebe a svůj vlastní rozvoj. Nic se ale nemá přehánět. Jedno dítě může mít období “já sám” na dvou letech, druhé o osmnáct měsíců později. Nedá se to paušalizovat a nemělo by podléhat srovnávání. Pokud samo dítě necítí, že je na změnu a velký krok ve svém dosavadním životě připravené, nemá smysl ho odpoutávat od pomoci rodičů. Představovalo by to pro něj zbytečný stres a rozvoj obav o podporu rodičů. Pokud ale projeví zájem, měl by se rodič téměř okamžitě přeorientovat a dítěti ustoupit - s notnou dávkou dohledu, samozřejmě.
Začnete-li příliš brzo, dítě zařadí zpátečku a k pokusům o osamostatnění se postaví rezervovaně. Propásnete-li ten správný moment a budete ignorovat náznaky dítěte, bude z něj nesamostatný a nesebevědomý člověk, protože v něm vypěstujete přesvědčení, že druzí udělají vše za něj a hlavně lépe.
Důležitý post
Přenesení části zodpovědnosti na bedra dítěte je účinný způsob, jak najít přirozenou rovinu ve výchově. Svěřte mu část rodinné agendy a nechte, aby o ni pečoval, dohlížel a pravidelně kontroloval. I rodiče by měli čas od času udělat audit. Tento přístup má na děti velice pozitivní vliv a podporuje v nich potřeby pečovat o druhé (lidi i věci) se vším všudy. Způsobů, jak toho docílit, je celá řada. Záleží na životním stylu a nastavení celé rodiny.
Květiny
- Květiny je nutné zalévat, otírat listy, kypřit hlínu, pečovat o květy. To všechno může mít dítě na starosti
Knihovna
- Nechte dítě knihy rovnat podle barev nebo velikosti a tloušťky, může je počítat, prohlížet, kontrolovat jejich stav
- Dítě má na starost dostatek vody a granulí a čistotu a dostupnost pelíšku, pořiďte speciální rukavici na pěstění kožíšku
Hračky
- Všechny hračky mají své místo, musí být čisté a nepoškozené, vyrovnané, nezanedbávané
Postel
- Vyjma spánku by měla být postel uklizená, ustlaná, bez nepořádku, ideální je pyžamožrout, který ji střeží (včetně úboru na spaní)
Zásuvka plná ponožek
- Šuplík s ponožkami nebo spodním prádlem je ideální pro samý začátek, dítě jednotlivé kousky páruje, počítá, kontroluje díry apod.
Jakmile dítěti svěříte drobnou agendu, “povyroste” a o pocit důležitosti nebude chtít za žádnou cenu přijít.
foto: Photo by Ben White on Unsplash